Windows 10 propagandale allunud lugeja kohtus sinise surmaekraaniga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
safemode.jpg

Geeniuse poole pöördus meie lugeja Greete, kes pärast mitmekuulist vastupanu Windowsi agressiivsele uuenduspoliitikale otsustas alla anda ning lubada opsüsteemil end Windows 10 versioonile uuendada. See, mis järgnes ei olnud aga üldse ootuspärane.

"Propaganda oli tugev: pea iga päev tervitas mind tikutopsi suurune reklaamkiri, mis teatena ekraani paremasse nurka ilmus. Kuigi skeptik, pean end uuendusmeelseks inimeseks, seega otsustasin hüpata tundmatusse," kirjutas Greete. Ta jättis arvuti ööks uut operatsioonisüsteemi paigaldama ja hommikuks oli see valmis. "Esialgne mulje oli imeline! Isegi brauseri mälu oli alles ja kõik töötas enam-vähem nagu enne, kui, siis pisut aeglasemalt," kirjeldas ta esmamuljet.

"Kuid mõni päev tagasi jäi töökiirus päris toppama," selgitas Greete jakuna Windows 10 küsis ka restarti, jättis ta arvuti taaskäivitama. "Ühel hetkel vaatas mulle vastu suur kurb sinine ekraan kirjaga:„Vabandust, miskit läks valesti, kogume andmeid ja teeme ise uue restardi."Jätsin arvuti ööseks taas toimetama, kuid midagi ei juhtunud. Ainult aku sai tühjaks," kirjeldas Greete on ponnistusi.

Ka järgmisekshommikuksei olnud Windows 10 suutnud arvutit käivitada, ekraanil olev kiri teatas veaks"DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (mfewfpk.sys)". Greete sõnul sai ta Google'ist teada, et on üks paljudest sama vea ohvritest.

Süüdlaseks on viirusetõrje

Kui tavalise arvutikasutaja jaoks arusaamatuna kõlav error Google otsimootorisse sisestada, selgub, et süüdlaseks on MC Afee viirusetõrje tarkvara, mis paljude sülearvutitega kaasa tuleb.MC Afee töötab uues arvutis automaatseltüks kuni kaks kuud ja lõpetab seejärel tegevuse, paludes kasutajal pidevalt litsents osta. Paljud inimesed seda aga ei tee, ning programm jääb taustale vaikselt ootama, segades sind pidevalt teadetega selle kohta, kui riskantses seisundis arvuti on ja et olukorra parandamiseks tuleks just MC Afee tarkvara hankida.

Kuid miks arvuti sellist sinist ekraani näitab? Fail nimega mfewfpk.sys on MC Afee võrguliikluse filtreerimisega tegelev fail, mis Windowsi uuendamisel veateate tekitab ning ei lase uuendamist lõpuni viiaega arvutil korralikult käivituda. Ehkki MC Afee on üsna levinud viirusetõrje tarkvara, ei suuda Windows 10 oma paigalduse käigus sellest tekkivat konflikti vältida.

Kuidas sinise ekraani veast pääseda?

Sinise ekraani ehk BSOD (blue screen of death – sinine surmaekraan)vigu on mustmiljon ja ainsa lahendusena siin saame pakkuda Greete eeskujul guugeldamist. MC Afee probleemi puhul tuleks oma arvuti käivitada turvalises režiimis ehk safe mode'is, alla laadida MC Afee eemaldamise tööriist (otselink failile) ja programm eemaldada.

Windows 10 puhul saab turvarežiimi käivitada sisselogimiskuvalt, kuid sinise ekraani korral peaks vajalik menüü peale mõnd restarti ise ekraanile tekkima. Avanevast menüüst tuleks valida Troubleshoot>Advanced options >Startup settings > Restart.

Seejärel arvuti taaskäivitatakse, mille järel avanevast menüüst tuleks valida Safe mode with networking. Seejärel käivitub Windows turvalises režiimis, nii, et saad MC Afee eemaldustööriista alla laadida.

Ehkki Microsoft reklaamib Windows 10-le uuendamist kui probleemideta protsessi, ei saa kunagi kindel olla, et midagi ei juhtu. Sestap tuleks enne uuendamist kontrollida, kas sinu arvutis on MC Afee viirusetõrje tarkvara ning see vajadusel eemaldada. Samuti peaksid hoidma oma olulistest andmetest varukoopiaid nii pilves kui ka välistel kõvaketastel, et õnnetuse korral kõik perekonnapildid või tööfailid kaotsi ei läheks.

Foto:lugeja foto

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.