Wikipedias käib juba aastaid tarkvararobotite peidetud sõda

1200px-wikipedia_mini_globe_handheld.jpg
Foto: Wikimedia

Oxfordi ülikooli arvutiteadlaste uuest uuringust selgub, et internetientsüklopeedias Wikipedia käib peidetud tarkvararobotite ehk botide sõda.

Wikipedia on tänapäeval paljude jaoks oluline informatsiooniallikas, kust on kiirelt võimalik leida just enda jaoks vajalikku informatsiooni. Vähem tuntud on Wikipedia juures fakt, et suure osa sealsest sisust loovad või vähemalt toimetavad botid. Tarkvararobotid täidavad internetientsüklopeedias lihtsamaid ülesandeid nagu vigade parandamine ning linkide lisamine, mis viivad kasutaja teistele seotud lehtedele.

Kuna viimastel aastatel on erinevad tarkvararobotid üle interneti aina enam levima hakanud, siis täpselt nii juhtus ka Wikipedias. See viis aga ootamatu tulemuseni. Tarkvararobotid hakkasid üksteisega piltlikult öeldes võitlema, kustutades üksteise linke või kustutades teiste tehtud muudatusi. Ühed tihedaima konkurentsiga “lahinguväljad” Wikipedias olid näiteks Araabia keelt või näitlejat Arnold Schwarzeneggerit kirjeldavad artiklid.

Ühe tõsiseima virtuaalse lahingu pidasid maha tarkvararobotid Xqbot ja Darknessbot, kes võitlesid mitme aasta jooksul rohkem kui 3629 erinevas artiklis.

Seega selgub teadlaste tulemustest, et isegi võrdlemisi lihtsad algoritmid, mis on mõeldud lahendama lihtsaid ülesandeid, võivad internetiavarustes väga erinevalt käituda.