Wikipedia sai 15-aastaseks ja püüab tulevikus kasvatada mitmekülgsemat kogukonda

1200px-wikipedia_mini_globe_handheld.jpg
Foto: Wikimedia

Maailma suurim entsüklopeedia Wikipedia sai 15. jaanuaril 15 aastat vanaks. Alates 2001. aastast on Jimmy Walesi ja Larry Sangeri loodud veebilehele lisatud umbes 35 miljonit artiklit ja 30 miljonit pilti. Tänaseks on Wikipedia saadaval pea 300 eri keeles. Nende seas on ka erinevad murded, näiteks võrokeelne Vikipeediä.

Wikipedia toimib tänu umbes 80 000 vabatahtlikule, kes pidevalt uut sisu loovad ja vana korrastavad. Fakt, et pea igaüks saab sinna infot lisada, on Wikipedia suurim tugevus. Samas tekitab see paljudes ka ebakindlust selle info korrektsuse osas. Vähemasti nii oli olukord Wikipedia algusaastatel.

Entsüklopeedia üks loojatest Jimmy Wales rääkis NPRile, et sellest murest on tema arvates lõpuks üle saadud. "Oleme liikunud edasi sellest ajast, mil inimesed ütlesid lastele, et nad ei kasutaks Wikipediat kuna see on vigane. Nüüd räägime me neile, kuidas Wikipediat kasutada," ütles Wales.

Wikipedia kaaslooja sõnul on praegune põhiline probleem hoopis see, et suurem osa entsüklopeedia sisu loojatest ja toimetajatest on meessoost tehnoloogiaentusiastid. Viis aastat tagasi seatud eesmärk, et 25% toimetajatest oleksid naised, pole veel saavutatud. Praegu on see number pigem 15% lähedal. Plaan on aga järjest enam mitmekülgsemat kogukonda kasvatada, kuna nii saab ka mitmekülgsemat sisu.

Wales loodab tulevikus näha ka paremat toimetamiskeskkonda ja huvitavamaid rakendusi. Reklaamimüügi osas on ta aga ikka kindlalt seisukohal, et seda Wikipedia ei vaja.

"Wikimedia fondi ei huvita see, et sa loed teemal, mis ei müü hästi. Kui me paneksime oma lehele reklaame, võib meil tekkida kiusatus saada sind lugema rohkem artikleid Las Vegase kohta, kuna inimeste Las Vegasesse saatmine toob head reklaamitulu. Kui sa tahad lugeda iidse Hiina luule kohta, pole meile sellest midagi ja ma arvan, et see on väga oluline," ütles Wales.

Avapilt: Lane Hartwell/Wikimedia Foundation