WePower, mis alustab koostööd Eesti elektrifirmaga, tahab koguda miljoneid ja 190 000 huvilist on end juba näole andnud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: WePower

Idufirma WePower, mis arendab plokiahelal põhinevat taastuvenergiaga kauplemise platvormi, astus partnerlusse Eesti energiamüüjaga 220 Energia ja tahab kolmapäeval koguda investoritelt 10 miljonit dollarit. Kirja on end pannud juba 190 000 huvilist.

Kuu alguses sõlmis WePower lepingu Eesti elektrisüsteemi halduriga Elering, et saada ligipääs selle andmeplatvormile. Eesti on energeetika-idufirmale huvipakkuv seepärast, et kogu võrk on ühendatud kaugloetavate mõõdikutega, Elering tahab aga turule lubada uusi tegijaid. Nüüd on plokiahela idufirma saanud partneriks reaalse elektrienergia müüja.

Pakub energiaga kauplemise võimalust Eesti klientidele

“220Energias tahame plokiahela (blockchaini) pakutavatest võimalustest võimalikult hästi aru saada. Lugema ju võikski jääda. Arusaamiseks on vaja ise järele proovida,” rääkis Geeniusele 220Energia juhatuse liige Peeter Pikk.

Selleks, et ise mitte kõike leiutada, otsis firma võimalikke partnereid, kohtus WePoweri tehnoloogiajuhi Kaspar Kaarlepiga ja jõudis idufirmaga kokkuleppeni.

Kui Elering annab WePowerile ligipääsu elektrisüsteemi andmetele, siis edasi on vaja ka reaalseid tarbijaid ja tootjaid. “Selleks, et plokiahelal põhinev kauplemine toimiks, peab elekter siiski reaalselt tootjalt tarbijani jõudma,” selgitas Pikk. “Omame pikaajalist energiakaubanduse kogemust ja aitame WePoweril läbi mõelda just energiakaubandusega seotud tehnilisemaid ja praktilisi aspekte elektriturgudel, kus täna tegutseme. Tänane turukorraldus eeldab, et keegi vastutab tarbijale kogu vajaliku tarnimise eest. Täna on see elektrimüüjate roll ja vastutus,” ütles Pikk.

220Energia juht kinnitas, et siht on pakkuda energiaga kauplemise võimalust ka oma klientidele. “Kui WePoweri platvorm toimima hakkab, siis kindlasti tahame sellist võimalust pakkuda ka oma klientidele.”

Siht koguda 40 miljonit, millest 30 on juba koos

WePoweri mitme etapiga äriplaani üks esimesi sihte on luua energiaga kauplemise platvorm plokiahelal. Seal saaks energia–tokenite ehk žetoonidega kaubelda taastuvenergiatootjad, investorid ja tarbijad. Plaanis ongi avada platvorm testturuna Eestis. Firma juht Nikolaj Martyniuk ütles kuu alguses Geeniusele, et juba veebruaris peaks käivituma esimene ehk alfa-versioon. Edasi on plaanis laieneda teistele turgudele ja avada teisigi tooteid.

Allikas: WePower

Peale uuendusliku energiaplatvormi kogub firma ka kapitali plokiahelaga. Mullu oktoobris koguti eelmüügist etheri krüptoraha, mille väärtus on praeguseks tõusnud 11 miljoni dollarini. Mitme kuu jooksul kogu investeeringuid ka erinevatelt erakapitalifondidelt üle maailma, kokku 19 miljoni dollari väärtuses.

Nüüd aga korraldab idufirma veel ICO ehk initial coin offeringi, millega paistakse pakkumisse krüptomünt ehk WPR žetoon, eesmärgiga koguda veel kümme miljonit ehk kokku saada 40 miljoni dollari väärtuses etherit.

190 000 huvilist on end juba kirja pannud

1. veebruaril ehk sel kolmapäeval paistakse müüki kokku 80 000 000 WPR-i, esialgu hinnaga 1 ether ehk artikli kirjutamise ajal 922 eurot 10 000 WPRi kohta. Kui kogutud on viie miljoni dollari väärtuses kapitali, kahaneb kurss 1 ether : 8 000 WPRi peale. Müük peatub, kui müüdud on 35 miljoni dollari väärtuses WPRe, ülejäänud žetoonid hävitatakse.

Kuigi ICO kestuseks on plaanitud kaks nädalat, algab see ilmselt suure hooga ja summa saadakse kokku palju varem. WePoweri kodulehel on end eelregistreerinud ja KYC (rahapesu vastane know your customer) protseduuri teinud juba 189 535 inimest.

Et tagada võrdsemad võimalused investeerimiseks, teatas firma, et piirab esimeseks viieks tunniks investeerimise 0,2 etherile ehk ligi 184 eurole investori kohta. Seda summat ei peakski võtma investeeringuna, vaid panusena WePoweri taastuvenergia missiooni täitmiseks, teatas Martyniuki blogis. Pärast viit tundi võetakse aga piirid ära ja võimalik on teha ka suuremaid investeeringuid.

Peale avaliku müügi jaotatakse veel aga ligi 150 miljonit WPR žetooni, mille koguväärtus võib ICO hinna põhjal ulatuda 17 miljoni euroni, firma töötajatele. Investorite kaitseks pole aga töötajatele mõeldud žetoone võimalik müüa enne kolme aasta möödumist, lubab WePower. Lisaks reserveeritakse hulk žetoone kogukonna ja kasutajabaasi suurendamiseks ja nelja aasta pärast hilisemaks investeerimiseks.

Rahvusvahelise haardega ettevõte

Alles mullu asutatud WePower on juba rahvusvahelise haardega ettevõte. Firma on registreeritud Leedus ja Gibraltaril, asutajateks ongi kaks leedukat, arendusmeeskond töötab aga Eestis. Peale Eleringi ja 220Energia on idufirma saanud toetust Leedu valitsuselt.

Loodavasse platvormi on lubanud vähemalt 20% oma toodetavast päikeseenergiast lubanud lülitada Hispaania ettevõtted Conquista Solar, Civitas projects ja rahvusvaheline grupp Novocorex.

Samas laianeb WePower tegevust Austraalias, kuna firma võeti sealsesse Startupbootcamp kiirendisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.