VIDEO: Začeki tulekahju pani Eesti ettevõtte tulekindlaid akukotte testima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
drooniakud_foto_martin_raju.jpg

Mullu augustis rabas paljusid Eesti loodusfotograafi Sven Začeki kodus juhtunud õnnetus, kui drooniakude laadimisest süttinud tulekahjuneelas Začeki foto- ja arvutustehnika ning suure osa kodust.

Rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti loodusfotograafi lugu oli õppetund teistele. Pärast õnnetust hakkasid mitmed droonilennutajad rohkem tähelepanu pöörama ohutusele. Erinevates Facebooki gruppides jagati üksteisele õpetussõnu, kuidas tuleks liitiumpolümeer (Lipo) tehnoloogiagaakusid laadimisel käsitleda.

Ohutuse tagamiseks soovitati kasutada metallist kaste, mis on mõeldud laskemoona hoiustamiseks. Lisaks soovitati soetada spetsiaalseid tulekindlaid kotte. Drooniakude turvalisuse tõid taaskord päevavalgele Eesti ettevõtte Rajucam ning fotograaf Jorma Suumann, kes otsustasid panna turvakoti ning moonakasti proovile.

Testi käigus põles maha üle 50 drooniaku

“Testi eesmärk on suures plaanis kogu droonirahvale puust ja punaseks tegemine, mida Lipo-aku põleng endast kujutab ning kuidas neid reaalselt (mitte teoreetiliselt) kõige mõistlikum kodus hoiustada on. Testimiseks sai välja ehitatud "tuba", mis on võrdväärne reaalse toaga, kus on kipssein, tapeet, parkett, parketi alusfoam, põrandaplaat jne,” teatas Geeniusele Rajucam tegevjuht Martin Raju.

Kokku sooritati kuus erinevat testi, mille käigus põles maha üle 50 drooniaku. Kuigi Lipo turvakott, milles oli korraga paar DJI Phantomi suurust akut, pidas põlengu vastu, näitas termokaamera põranda temperatuuriks 206 kraadi, mille tulemusel sulas parketi all olnud pehmendusvaht ära.

Testi tulemuste põhjal leiab Raju, et kõige turvalisem on akusid hoida moonakastis, millelt on tihend eemaldatud ning aku ei ole täislaetud. Lisaturvalisuse tagamiseks soovitab ta kasti alla asetada kiviplaadi ning hoida see eemal esemetest, mis võivad lihtsasti põlema süttida.

Raju sõnul ei pretendeeri nad testiga mingile absoluutsele tõele. “Tegime teste vastavalt sellele, mis tundus mõistlik ning kindlasti on veel miljon erinevat varianti, mida katsetada ning ka läbiviidud teste kümneid kordi korrates võib saada erinevaid tulemusi,” sõnas Raju.

Avafoto: Martin Raju

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.