Veeteede amet ostab endale väikese allveeroboti, et mõista, mis Eesti vetesse tegelikult uppunud on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Veeteede amet on endale ostmas väikest allveerobotit, et selle abil hakata lähemalt uurima merepõhjast leitud objekte ning võimaluse korral kasutada ka tuukritööde asendamiseks.

Amet tahab endale robotit, mis suudaks sukelduda kuni 300 meetri sügavusele ning mis oleks varustatud HD-kaamera ja “käega”, mille külge saab kinnitada haaratsi, lõikuri või väikse setteproovi võtja.

Ameti hüdrograafiaosakonna juhataja Peeter Väling sõnas, et kuigi veeteede amet pole varem allveerobotit kasutanud, on seda tehnoloogiat neil väga vaja. “Taltech arendab juba mõnda aega väikest robotit, mis ujub nagu kilpkonn ning on mõeldud laevavrakkidesse sisenemiseks. Muu maailm kasutab allveeroboteid väga laialdaselt, neid on väikseid ja väga suuri – see maailm on päris laiaulatuslik,” sõnas ta.

Oma robot ostetakse selleks, et uurida lähemalt tavamõõdistuse käigus leitud veealuseid objekte ning kasutada seda vajadusel ka tuukritööde asenduseks.

Uppunud laev.

“Teeme sellega erinevaid veealuseid otsimis- ja uurimistöid: näiteks tuvastame vrakke või muid tundmatuid objekte, teeme lihtsamaid veealuseid töid, milleks see aparaat sobib ja milleks seni kasutati tuukreid (kaiäärte, merepõhja ja laevakerede uurimised näiteks). Sellega saab võtta ka väikeseid põhjaproove ja kasutada millegi vee alla kadunu otsimiseks,” lausus ta.

Mõõdistusteks kasutatavad sonarid näitavad reeglina ära vaid selle, et midagi põhjas on – mis see täpsemalt on, sellest erilist aimu ei saa. Näiteks tunnevad olemasolevad seadmed ära küll vraki, kuid ei saa aru, kas tegemist on puu- või raudlaevaga. Paljud leitud objektid jäävad üldse tuvastamata, sest sonarite info jääb selleks liiga lahjaks. “Roboti kaameraga näeb aga palju paremini mis seal all ikka on,” lausus Väling.

Sel aastal on ameti mõõdistuslaevad leidnud 17 uut vrakki. Enamus neist on lagunenud  ja veel pole selgunud, mis nad täpselt on. “Need on leitud Väinamerest, Riia lahest ja Tagamõisa ning Ristna poolsaarte vaheliselt alalt”  kirjeldas Väling hiljutisi leide.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.