Vaatame ajalukku: Google’i sünd ning tõus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
img_3819.jpg

Aasta on1996, 22-aastane Larry Page ja aasta nooremSergey Brin, mõlemad Stanfordi ülikooli doktorandid, otsivat teemat, mille kohta kirjutada oma doktoritöö. Page on mõtisklenud interneti matemaatiliste omaduste üle ning kuidas neid organiseerida. Juhendaja näeb idees võlu ning soovitab Page’il ideega edasi minna.

Page ning Brin loovad BackRubi, mis on meile praegu tuttava Google’i väga esialgne versioon. Idee on uuenduslik ning saavutab oluliselt paremaid tulemusi, kui teised sel ajal olemas olnud otsingumootorid. Mis tegi nende kahe noore loodud otsingumootori nii eriliseks? BackRub järjestas otsingutulemusedlähtudeslinkide omavahelisest seotusest.

Terve selle aasta vältel kasutati otsingumootori jaoks Stanfordi enda servereid, kuid peagi muutus see kooli jaoks liiga koormavakas.

1997:registreeritakse meile tuttav domeen Google.com. Nimi Google tuleb matemaatilisest terminist googol, mis tähendab ühte, mille järel on sada nulli. Vihje eesmärgile organiseerida lõpmatust.

Käes on aasta 1998 ning Google saab esimese suurema investeeringu, 100 000 dollarit. Kuid nii üllatav kui see ka pole – Google ei ole veel ametlikult firma ning seega ei saa nad raha veel kasutama hakata. Selle sama aasta septembris see aga muutub, Google registreeritakse Californias firmana ning nad alustavad tööd Susan Wojcicki (kes nüüd on YouTube’i tegevjuht) garaažis.

1998-s aasta tähistab veel üht olulist verstaposti Google’i arengus. Page ja Brin palkavad esimese töötaja, Craig Silversteini, kes töötab nendega koos veel ülekümne aasta.

Siit edasi hakkavad asjad veel verinoore firma jaoks liikuma väga kiiresti.

1999. aasta alguses töötab Google’i jaoks juba kaheksa töötajat ning garaaž on muutunud nende jaoks liiga kitsaks, aeg kolida päris kontorisse, kuid ka sinna ei jääda kauaks, sest sama aasta augustis kolivad nad taas.

Juunis saadab Google välja esimese pressiteate, kus andis mõista, et nad on saanud 25 miljoni dollari suuruse investeeringu.

Uus aastatuhat, uued tooted

Uus aastatuhat algas Google’i jaoks jõudsalt. Nad võitsid oma esimese Webby auhinna, mida antakse tehniliste saavutuste eest. Lisaks sellele alustati AdWord programmiga, mis näitab kasutajatele otsingu tulemustega seotud reklaami.

Aastal 2001 toimus Google’i arengus ning juhtimises mitmeid olulisi muutusi: Google sai endale esimese tegevjuhi, avati esimene kontor välismaal ning ilmavalgust nägi pildiotsing.

Juulikuus avatud pildiotsinguga saab esialgu otsidaküll „vaid“ 250 miljonit pilti, kuid see arv kasvab kiirelt. Augustis valis nõukogu firma tegevjuhiks Eric Schmidti, Google’i loojad Page ja Brin nimetati firma presidentideks.

Järgmised kaks aastat tõid endaga kaasa palju uuendusi, muudatusi ning uusi tooteid. 2002. aastal alustas tegevust Google News ning palgati ka esimene töötaja Austraaliast.

2003. aasta olulisemaiks sündmuseks oli AdSensi loomine, lahendus, mis kuvab lehtedel reklaami.

2004 ning 2005 tõid endaga kaasa hulga uusi teenuseid, mida kasutame siiani (või veel vähemalt hiljuti). Suurimateks uuteks projektideks olid Gmail, Google Maps, Google Earth, Google Scholar ning Orkut. Selleks ajaks oli Google haaranud trooni otsingumootorite liidrina ning 84,7% kõikidest otsingutest tehti Google’i abil.

Google ostab YouTube'i

2006. aastal ostab Google YouTube’i, mis on tänaseks muutunud suurimaks videoportaaliks maailmas. Huvitaval kombel on YouTube ka maailma teine kõige kasutatavaim otsingumootor.

Järgmisel aastal ühinesid Google’i niigi suure toodete loeteluga ka Android ning Google Street View, 2009 aastal anti märku ka Chrome OS loomisest.

2010. aastal annab Google välja esimese Androidi lipulaeva, Nexus One’i. Telefon loodi eesmärgiga näidata, mida Android tegelikult teha suudab. Samal aastal teatas Google, et nad töötavad ka isesõitvate autode kallal (mis võivad nüüd juba peaegi teedele jõuda).

Järgmised viis aastat on täis jubatuttavat juttu: uued tooted, uued ideed, uued juhid. Nende viie aasta jooksul on Google üllitanud mitu uut toodet, nagu Google Glass, Chromebookid ning Google Drive. Peale kümmet aastat võttis Google’i asutaja, Larry Page, üle tegevjuhi koha.

Avafoto: Google Inc./Google'i kontor

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.