Vaata täpselt järgi, mida kõike Google ja Facebook sinu kohta teavad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Noah Seelam/Scanpix/AFP

On üldiselt teada, et suured internetiettevõtted koguvad oma kasutajate kohta väga palju andmeid. Ent see võib-olla palju üllatavam, kui sa näed kõiki sinu kohta kogutud andmeid oma silmaga.

Just seda saad teha järgneva 7 lingi abil. Need on kõik Google’i, Facebooki ja Twitteri avalikud teenused kasutajatele, ent tüüpiliselt niimoodi ära peidetud, et ükski normaalne inimene nende linkide peale ei satu.

1. Google’i asukohaajalugu

Kui sa oled oma telefonis seda lubanud, salvestab Google sinu asukohaajaloo ehk need paigad, kus sa koos telefoniga käinud oled alates esimesest päevast peale. Sirvi päevade, aastate või asukohtade kaupa.

Õnneks pole see täiesti perfektne, näiteks avastasin, et Google’i arvates olen ühe korra “hüpanud” Kassari laiule – teglikult sõitsin ilmselt paadiga seal lähedal Väinameres.

LINK: https://www.google.com/maps/timeline

2. Google’i ajalugu, mida sa arvutis ja internetis teed

Google salvestab kõik päringud, mis sa otsingumootoris teed. Vähe sellest, kui kasutad Chrome’i brauserit, salvestatakse ka kõik veebilehed, mida külastada. Ja kui kasutad Androidiga telefoni, salvestatakse ka kõik äpid, mida oled kasutanud. Kas pilt saab veel täielikum olla?

Palun, vaata järgi: https://myactivity.google.com/myactivity

Samalt lehelt saab osa oma andmeid kustutada ja teatud logimist välja lülitada.

3. Millega seotud reklaame sulle Google näidata plaanib

Google loob sinu kogutud andmete kohta sinu reklaamiprofiili. Arvesse lähevad sinu huvid, arvuti- ja internetikasutus, aeg, sugu, kas sa oled pereinimene või ei, tegeled tervisespordiga või ei ja nii edasi.

Siin on võimalikud huvid ja märksõnad, millega seotud reklaamid Google’i arvates sulle paremini peale lähevad.

Link: https://adssettings.google.com/authenticated

Näide:

4. Mis rakendused su Google’i andmeid näevad

Google’i andmetele saab ligipääsu anda ka paljudele rakendustele – tihti juhtub see enese teadmata, sest see on väga väikses kirjas, mida äpp täpselt sinu kohta teada saab. Nii võib näiteks olla, et klaviatuuri-tarkvara Swiftkey loeb rahulikult kõiki su kirju.

Link: https://myaccount.google.com/permissions

5. Mida sa YouTube’ist otsid ja vaatad

YouTube on vahel tähtsaimgi infoallikas kui Google’i otsimootor. Me tahame YouTube’ist näha kõike, alates toiduretseptidest ja trennist lõpetades teadetega maavälise elu kohta. Google logib kogu sinu tegevuse YouTube’is.

Link: https://www.youtube.com/feed/history/search_history

6. Google’il on sinu kohta gigabaitide kaupa andmeid…

Google pakub võimalust kõiki sinu kohta andmeid alla laadida. Muidugi pakutakse (loodetavasti) seda võimalust ainult sulle.

Link: https://takeout.google.com/settings/takeout?pli=1

Aga see info hulk, mis selle käiguga paljastub, tundub meeletu. Dylan Curran, kes niimoodi kogutud andmetest ülevaate koostas, sai Google’ilt päringu peale 5,5 gigabaiti andmeid. See on ligi 3 miljoni Wordi dokumendi maht.

Lahtipakitud arhiivist leiduvad kaustad, mis näitavad, mis sorti andmeid üleüldse sinu kohta salvestatakse.

Siin on kalender, e-kirjad, kontaktid, kõik Google Drive’i failid, YouTube’i videod, kõiksugu reklaamid, millele sa klikkinud oled, ja tooted, mis on ostetud läbi Google’i, Hangoutsi kõned, asukohaandmed, läbi Google’i kuulatud muusika ja loetud raamatud, seadmed, mida oled kasutanud, mitu sammu oled kõndinud.

Nii mõnigi asi võib pakkuda üllatuse.

  • Näiteks on otsinguajalooga koos ka üldine külastatud veebilehtede ajalugu. Antud näites on näha The Pirate Bay ehk torrentisait – Google teab ka asju, mida inimene ise võib tahta varjata.
  • Google Drive’i failide seas on ka need, mille sa oled teadlikult kustutanud. Curran leidis Google’i arhiivist oma privaatvõtme faili, mille ta oli väga teadlikult soovinud Google Drive’ist eemaldada.
  • Google Fit ehk treeninguandmed näitavad kõiki treeninguliike, mida erinevad aktiivsusmonitorid või muud seadmed on loginud.
  • E-kirjade ajaloos on näha kõik kirjad üldse. Ka need, mille oled kustutanud või märkinud rämpsuks.

7. Ka Facebookil on sinu kohta tohutult andmeid

Facebookis on samuti võimalus alla laadida tervik sinu kohta käivatest andmetest.

Selleks tuleb võtta ülalt paremalt menüüst “Seaded” ja kohe esimese lehe allääres on link “Laadi alla koopia oma Facebooki andmetest.”

Kokku tuleb megabaite või gigabaite andmeid, mis hõlmab muuhulgas kõiki sõnumeid, mida sa kunagi saatnud oled, kõiki faile, mis sulle on saadetud või mida ise oled saatnud, kõikide inimeste kontaktaadressid, mida Facebook teab, sinu kohta koostatud huvide profiil, kus ja millal ning mis seadmega sa Facebooki oled kasutanud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.