Uus trend: inimesed kasutavad võimast nuhkvara lähedaste ja pereliikmete järel luuramiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
FlexiSpy turundusmaterjalid. Foto: kuvatõmmis

Üle 130 000 tavalise inimese on ostnud USA firmade tarkvara, mille abil nad luuravad oma abikaasa, pereliikme või kolleegide järele, selgub häkkerite paljastusest.

Väikelinna politseiametniku abikaasa, viienda klassi õpetaja, professionaalne koera-aretaja, päikeseprilli-brändi müügidirektor, advokaadid, õpetajad, ehitajad, armukesed ja lapsevanemad ehk tavalised inimesed on need, kes kasutavad teiste järel luuramiseks firmade FlexiSpy või RetinaX tarkvara, kirjutas MotherBoard.

Tarkvara, mida turundatakse üldjuhul “vanemliku kontrolli” sildi all, lubab jälgida teise inimese sõnumeid, asukohta GPSi järgi, kõnesid, avatud veebisaite ja e-kirju ning palju muud.

Uus trend: tarbija-nuhkvara

Kui mõne riigiagentuuri küberluure on nagu “haruldane patogeen”, siis selline tarbija-nuhkvara on nagu tavaline gripp, iseloomustas uut trendi küberturbe ekspert Morgan Marquis-Boire.

Nuhkvara maksab sõltuvalt litsentsi pikkusest ja mahust 50 kuni 200 dollarit aastas.

Häkkerid avaldasid ka väikese valiku GPS logist, mis näitab nuhkvaraga nakatanud telefone. Nagu kaardilt näha, on nuhkvara kasutusel paljudes riikides üle kogu maailma. 2014–2016 kogutud Retina-X tarkvara GPS koordinaadid näitavad, et sellist nuhkvara on kasutatud ka Eestis, kuigi täpsed koordinaadid on ajakirjanike poolt inimeste privaatsuse kaitseks hägustatud.

“Abikaasad petavad. Telefon ütleb seda, millest ta ise vaikib.”

Kuigi üks ettekääne FlexiSpy ja Retina-X tarkvara arendamiseks ja müümiseks on julgeolek – tarkvara ostavad politsei ja teised julgeolekuasutused, et seaduslikult kahtlusaluste kohta infot koguda – turundatakse end ka otseselt isikliku elu probleemide lahendajana.

“Paljud abikaasad petavad. Nad kõik kasutavad mobiiltelefone. Telefon ütleb seda, millest ta ise vaikib,” reklaamib FlexiSpy oma kodulehel.

Mitu nuhkvara kasutajat tunnistasid väljaandele, et paljastasidki selle abil oma truudust murdva partneri. Ent samamoodi leidis nuhkvara kasutust ka koduvägivalla puhul, kus abikaasa võttis naise vabaduse piiramiseks appi nuhkvara.

Altruistlikud häkkerid

Andmed selle kohta, kuidas nuhkvara on läinud massiliselt erakasutusse, jõudis väljaandeni kahelt häkkerilt, kes oma sõnul tegutsesid altruistlikel ajenditel. “99% inimestest, kelle järele nende asjadega luuratakse, ei vääri sellist kohtlemist,” ütles üks häkkeritest, kes murdis sisse Retina-X süsteemidesse.

Ent nende sõnul on veel suuremgi põhjus selline tarbija-nuhkvara hukka mõista.

Kellegi järele nuhkides ei saa andmeid mitte ainult nuhkija, vaid ka teenust vahendav firma. Kui selle abil jälgivad oma last vanemad, on lapsed jälgitavad ka teistele. “On võimatu olla kindel, et [lapsevanem] üksi oma last jälgib,” ütles häkker.

Ja isegi kui nuhkimisteenust pakkuv firma ei kasuta sülle langenud infot kurjasti, võib see lihtsalt lohakile jääda – mõlemad häkkerid kinnitasid Motherboardile, et kumbagi firma arvutitesse polnud raske sisse murda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.