Uus katse rändlustasude kaotamisega: enam ei mingeid piiranguid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
person-woman-smartphone-calling.jpg

Euroopa komisjoni eelmine plaan eurooplaste rändlustasud ajaloo prügikasti saata lasti visinal tühjaks nagu õhupall, nüüd on valmis uus plaan.

Täna avaldatud uue plaani kohaselt kaovad 2017. suvel Euroopas rändlustasud ja punkt, mingeid lisaklausleid selle juures pole.Eelmise ettepaneku kohaseltoleks kehtestatudpiirangud, näiteks oleks rändlustasudkadunud ainultmaksimaalselt 30 päeva kestval reisil ja kokku ainult 90 päevaks aastas.

Nüüdse ettepaneku järgi võivad kõik eurooplased reisides kasutada SIM-kaarti samadel tingimustel nagu selles EL-i liikmesriigis, millega neil on "stabiilsed sidemed". Üldjuhul tähendab see, et reisida saab muretult elukohaks oleva riigi SIM-kaardiga.

Aga "stabiilsete sidemete" all võib mõista ka teises liikmesriigis tööl käivaid inimesi, tihti koduriiki külastavaidemigrante (näitena sobikshästi Soomes töötavad eestlased) võiErasmus-tudengeid."Nemad ei kasuta [rändlustasude kaotamist] kurjasti ära," kinnitas asepresident AndrusAnsip komisjoni lähenemist.

Kuigi komisjoni pressiteade seda ei maininud, lubavad need reeglid nüüd ka rändlustasudest pääseda mitme riigi vahel pendeldavateleuroparlamendi saadikutel, kellele eelmine ettepanek pinnuks silmas oli.

Küll aga oleks reformi kurjasti ärakasutamine see, kui näiteks Dublinis elav iirlane räägib kogu aeg telefoniga, milles on Läti operaatori SIM-kaart, tõi näite volinikGünther Oettinger.

Garantiid telekomidele, et süsteemi ei kuritarvitataks

Selliste kuritarvituste vältimiseks ongi uues plaanis kirjas, et rändlus kui selline on mõeldud reisijatele. Nii lubatakse telekomioperaatoritel kontrollida oma klientide kasutustatistikat, et keegi ei korraldaks "püsivat rändlust" ehk ei telliks endale teisest EL-i riigist soodsama hinnaga SIM-kaardi. Näiteks võivad telekomid oma klientide puhul jälgida järgmisi näitajaid:

  • kas kliendi "kodune" (selle riigi, kus telekomifirma tegutseb) kasutus on rändlusega võrreldes tühine
  • SIM-kaardi pikadkasutuseta perioodid, mida seostatakse enamjuhul rändlusega
  • mitmete järjestikuste SIM-kaartide kasutamine sama kliendi poolt rändluses

Kui telekomifirma näeb nende põhjal midagi kahtlast, peab ta klienti sellestteavitama. Edasi on neil õigus kehtestada väikesed rändlustasud, milleks komisjon pakkus neli eurosenti kõneminuti eest, üks eurosent SMSi eest ja 0,85 senti megabaidi eest. Vaidluste puhuks peab eelnevalt paika panema nende lahendamise reeglid. Kui operaator näeb, et tema SIM-kaarte müüakse mõnes teises riigis massiliselt, võib ta kohe nende kasutust piirata.

Samas jäetakse telekomidele ka püsiv garantii, et kui koduturul hinnad drastiliselt muutuvad või turul on teised drastilised muutused, siis võivad telekomid saada kohalikult järelvalveasutuselt loa ajutiselt rändlustasud taaskehtestada. Aga sellisel juhul peavad telekomid tõestama, kuidas rändlustasude puudumine nende koduturuhinnamudelit mõjutab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.