Uus Eesti viimsepäeva äpp ei ole mõeldud ainult metsavendadele, vaid ka sulle

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kasper Mäe/Virumaa Teataja/Scanpix

Öelge ilma Google’it või erialakirjandust konsulteerimata, kui palju teile 4-liikmelise pere peale on vaja puhast vett üheks nädalavahetuseks? Kui vastasite paugupealt “ellujäämiseks 16 liitrit”, siis võite juba teada, mida õpetab uus äpp “Ole valmis”. Kõigil teistel tasuks aga äpp üle vaadata.

USAs on survivalism ja preppers suured trendid, mille taga on muidugi ka kõvad kommertsjõud. Inimestele, kes koguvad omale varusid viimsepäeva üleelamiseks, müüakse kõikvõimalikke eritoite ja ellujäämiskomplekte. Sisulised põhjused, miks selleks valmistuda, jäävad seal sageli pisut nõrgaks – kui need algavad loodusõnnetuseks varude kogumisest, siis lõpuks valmistuvad mõned ka zombirünnakuks.

Seevastu Eesti riigi saja aastasest ajaloost leiab hulka põhjuseid, miks tasub olla valmis. Seega ongi loogiline nimi “Ole valmis” uuel äpil, mille on välja andnud Eesti naiskodukaitse.

Väga palju igapäevaselt kasulikku, mitte ainult ekstreemolukordadeks

Äpp on jaotatud sisuliselt kaheks: esimene on juhendid, mis aitavad sul olla valmis kõigega, mis elus ette võib tulla. Teine on väike kontrollnimekiri, mis aitab mustade päevade varude üle arvestust pidada.

Kui kõike seda veidi uurida, siis selgub tõsiasi: see kõik pole mõeldud mingitele metsavendadele või viimsepäevaks valmistujatele, vaid täitsa kasulik tavalisele Eesti inimesele.

Näiteks on äpis nimekiri telefonidest, mida me 112 kõrval ju meeles ei hoia: mis on teeinfokeskuse või keskkonnainspektsiooni telefon, tasuline ilmainfo või muu selline.

Äpi esimese osa moodustavad juhised on ka praktilised, sest sealt saab elementaarsetele küsimustele vastuse arstiabi, vetelpääste, tuleohutuse, loodusõnnetuste ja muudes teemades.

Enne Heimlichit pead tegema viis lööki

Näiteks kas teadsite, et enne kuulsa Heimlichi manöövri tegemist peate kannatajale andma 5 järsku lööki abaluude vahele?

Või et üleujutuse ohtu oma kodu või asukoha juures saad kontrollida spetsiaalsest maa-ameti kaardist?

Või gaasilekke puhul, mis paremaks tuvastamiseks on tavaliselt erilise lõhnaga, pead ruume tuulutama kindlasti vähemalt 30 minutit?

Igatahes sellist, mida täiesti tavalist elu elav inimene võiks mõnikord vajada, on äpis kõvasti. Eraldi sektsioon on isegi küberturvalisuse, kodu turvalisuse ja elektriohutuse kohta.

Samas ei maksa muidugi ka unustada, et äpi välja andnud naiskodukaitse on paramilitaarne organisatsioon. See tähendab, et see on sõjaväeliste eesmärkidega, aga selle liikmed on ennekõike vabatahtlikud.

Ja seepärast pole ka ime, et “Ole valmis” pakub ka selliseid juhiseid nagu “Käitumine õhurünnaku ja suurtükitule ajal”ja “Käitumine vaenlase poolt okupeeritud alal”.

Äpi teine osa, mis aitab eriolukordadeks sobilikke varusid koguda, sobib nii ühtedele kui teistele. Muidugi võiks igaüks olla teadlik, mitu liitrit joogivett inimese kohta ööpäevas on vaja ja millised võiks olla kodused 7 päeva varud. Küllap hoiavad aga pigem paramilitaarsemad kaasmaalased silma peal oma evakuatsioonivarude asjakohasusel.

Äpi saab Androidile alla laadida siit ja iOS-ile siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.