Uuendus Bitcoini tehnoloogias teeb entusiastide sõnul maksed ülikiireks ja odavaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuigi Bitcoini kurss börsidel on teinud viimase kuuga ligi 60% kukkumise, räägivad krüptoraha entusiastid Eestis ja maailmas uuest tehnoloogiast Lightning, mida valmimist tänavu oodatakse.

Lightning võrgustikus, mida arendab USAs ja Prantsusmaal mitu firmat, saab Bitcoini makseid teha inimeselt inimesele ilma teenustasudeta ja sisuliselt interneti infopakettide liikumise kiirusega.

Eesti krüptoraha liidu juhatuse liige Asse Sauga nimetab uut tehnoloogiat Bitcoini pääsetrõngaks.

“Sisuliselt saaks sellega teha omavahelisi makseid krüptorahas ilma Bitcoini plokiahelat puutumata,” rääkis Sauga Geeniusele. Teatavasti on Bitcoini plokiahelas tohutult kasvanud nõudluse tõttu viimastel kuudel ülekannete teenustasud ulatunud isegi 10-20 euroni, madalama tasu puhul peab ootama päevi või isegi nädalaid.

Just sellest ummistumisest võikski Lightning Bitcoini päästa.

Kuidas välkmaksed töötavad?

Lightning tehnoloogia sisuks on kahe isiku vahelised maksekanalid. Sellises kanalis liikuva raha üle ei peeta arvestust Bitcoini põhilises plokiahelas ehk pea-ahelas ja see tähendab, et makse jõuab ühelt isikult teiseni sisuliselt koheseks. Et aga selline maksekanal avada, peavad mõlemad osapooled “panustama” selleks Bitcoini peaahelasse mingi summa.

Kui näiteks Alma ja Bruno avavad omavahel Lightning maksekanali, panustavad nad mõlemad selleks näiteks ühe Bitcoini ja sellest jääb muutumatu märk Bitcoini plokiahelasse. Edasi saavad nad omavahel teha makseid selle summa ulatuses koheselt, ilma teenustasuta ja kanal võib avatuks jääda lõpmatuseni. Nad võivad teha ülekande, kus Almal on 1,5 ja Brunol 0,5 bitcoini, Almal 0,2 ja Brunol 1,8 bitcoini jne – piiranguks on nende alguses mängu pandud raha kogusumma.

Näide Lightning makse kiirusest:

Sellised kahe isiku vahelised maksekanalid üksi ei pruugi olla väga praktilised, sest tavaliselt tehakse makseid ju paljude erinevate osapooltega ja igaühega kanali avamine on ebaefektiivne.

Selleks on Lightning võrgustikus võime ka makseid edastada. Näiteks saab Alma teha makse Carolile, kuigi tal temaga kanalit avatud pole. Kuid Brunol on avatud kanal nii Alma kui Caroliga ja seega saab Bruno makse edastada. Seejuures on niimoodi vahendatavad maksed krüpteeritud ja vahendajatele täiesti loetamatud.

Maksete vahendamisel tekib küll teenustasu, kuid see peaks arendajate sõnul jääma sendi murdosa suuruseks. Seega oleks praktiline, et Lightning võrgustikus saaks teha makseid sobivale isikule nii, et tarkvara otsib ise võrgustikust endale kõige soodsama teekonna.

llustratsioon: dev.lightning.community

Praeguseks on Lightning tehnoloogia testvõrgus juba enamik osalisi seotud kahe või rohkema osapoolega, mis tähendab, et nad saavad kaasa aidata maksete edasi suunamisele.

Mikromaksed saavad võimalikuks, kui riskidest üle saadakse

Sauga hinnangul lubaks Lightning võrgustiku valmimine hakata üle interneti mikromakseid tegema. “Lõpuks saavad võimalikuks mikromaksed suuruses tuhandik senti näiteks. Sisuliselt on võimalik igale liigutusele, igale infobitile mõõdetav väärtus külge panna ja seejuures olematute kuludega,” kirjeldas Sauga uue tehnoloogia võimalusi krüptoraha liidu veebi postituses.

Tema sõnul on muidugi seotud uue tehnoloogiaga ka oma riskid. Peamine on see, et kuidas saada Lightning võrgustikku piisavalt kasutajaid, sest kanali avamine ja sulgemine, mis võib olla kallis või ebamugav. “Tarkvaraarendajatel on siin väljakutseid, et see protsess võimalikult kasutajamugavaks teha,” kommenteeris Sauga Geeniusele.

Lisaks on riskid, et uus võrgustik võib muutuda tsentraliseeritumaks kui praegune Bitcoin ja ka sellele laienemisele ning kasvamisele võivad tulla ette piirid.

2018 toob uudiseid

Millal tehnoloogia reaalsuseks saab? Bitcoini testvõrgus tehakse juba usinalt Lightning makseid ja käib kibe töö, et tehnoloogia sõnul oleks valmis reaalseid makseid vahendama. Selleks peavad walletite ehk rahakoti-äppide arendajad uue tehnoloogia oma senisesse tootesse integreerima.

“Ma usun, et sel aastal näeme juba Lightning maksete kasutusele võttu,” prognoosib Sauga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.