Uuenda ise oma ID-kaarti, kui see on välja antud 2014–2015 aastatel

img_20160628_045210.jpg

Riigi infosüsteemi amet (RIA) kutsub teises laines inimesi uuendama oma ID-kaarte, mis on välja antud 2014. aasta kuni 2015. aasta oktoobrini.

Tegu on ID-kaardil olevate sertifikaatide uuendamisega, mida saab ja peaks tegema iga kaardiomanik ise oma arvutis.

Uuendamiseks tuleb lehelt installer.id.ee laadida alla ID-kaardi tarkvara, paigaldada see arvutisse ning järgida selle poolt antavaid juhiseid. Uuendamise käigus paigaldatakse kaartidele uued sertifikaadid, mis tuginevad senisest tugevamale SHA-2 algoritmile. Kui tarkvara uuendamiseks võimalust ei paku, siis pole selle kaardi sertifikaatide uuendamise aeg veel käes.

Kui kaardi kauguuendus ebaõnnestub, siis tuleb esmalt küsida nõu ID-abiliinilt. Selleks tuleb kirjutada aadressile abi@id.ee või helistada numbril 1777 või +372 677 3377. Kui see tulemust ei anna, siis tuleks sertifikaatide uuendamiseks pöörduda politsei- ja piirivalveameti teeninduspunkti. Kui uuendus pole võimalik ka teeninduspunktis, siis väljastatakse kasutajale uus kaart.

RIA algatas tänavu märtsis aastatel 2011–2014 väljastatud Eesti ID-kaartide või elamislubade sertifikaatide vahetuse. Koos tugevama krüptograafia kasutuselevõtuga tehakse uuendamise käigus korda ka need kaardid, mille isikusertifikaadid ei vasta suurte tarkvaratootjate oluliselt karmistunud tõlgendusele standarditest. Kauguuendamise võimalus loodi, et tagada ka tulevikus Eesti ID-kaardi koostoimimine pidevalt uuenevate operatsioonisüsteemide ja veebibrauseritega. Uuendamine toimub järkjärguliselt ja peaks jõudma iga kasutajani selle aasta jooksul.

Praeguseks on sertifikaadid uuendanud 9000 kasutajat. Kokku saab praegu uuendada 411 000 kaardi sertifikaate.

Loe RIA analüütiku Anto Veldre selgitusi kauguuendamise teise laine kohta: https://blog.ria.ee/kaardiuuenduse-teine-laine/.