USA rahvaesindajad peavad Bitcoinid deklareerima, Riigikogu liikmed võiks sama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Riigikogu.Foto: Liis Treimann/Scanpix

USA esindajatekoja eetikakomisjon otsustas, et koja liikmed peavad hakkama oma majandushuvide deklaratsioonis avaldama ka investeeringuid krüptovaradesse. Avaldada tuleb see, kui saadiku investeeringu väärtus bitcoini, etherisse või muusse krüptovarasse ületab tuhandet dollarit.

Ettevõtja ja Hansapanga asutaja Heldur Meerits avaldas sotsiaalmeedias arvamust, et sarnane süsteem oleks asjakohane ka Eestis. “Et e-riigi maine püsiks,” põhjendas ta.

Praegu kehtib Eestis korruptsioonivastase seaduse säte, mille järgi peavad majanduslike huvide deklaratsiooni esitama näiteks president, Riigikogu liikmed, ministrid, kohtunikud ja teised kõrgemad ametikandjad.

Sellega peavad need isikud avaldama omale kuuluva vara, varalised õigused, kohustused, tuluallikad ja tulud nii Eestis kui ka välisriikides, mis võimaldavad kindlaks määrata tema tegelikku varalist seisu, regulaarsed sissetulekud ja majanduslikud huvid, näiteks osaluse ettevõtluses.

Kui USAs on muudatuse aluseks otsus, et krüptovarasid võib hinnata teatud tüüpi väärtpaberiteks, siis Eestis pole selgust, kuidas investeeringuid krüptovaradesse käsitleda. “Kui krüptovarade staatus ei ole õiguslikult selge, ei saa ka deklareerimiskohustuse sisu üheselt mõistetavalt sisustada,” ütles justiitsministeerium pressiesindaja Kristin Rammus.

Pole head viisi, kuidas krüptovarade investeeringuid kontrollida

Samas on tema sõnul juba praegu võimalik avaldada inimese ametikohustuste täitmist mõjutada võivaid huvisid. “Deklaratsioon võimaldab nö vaba tekstina avaldada muud huvid, mis võivad ametiisiku kohustuste täitmist mõjutada. Niisiis on ka praegu deklarandil võimalik taolisi investeeringuid avaldada, kui ta sellist mõjutamise riski teadvustab,” ütles ta. Juba praegu peab deklareerima inimesele kuuluvad väärtpaberid ja teatud piirist alates nõuded teiste isikute (v.a krediidiasutused) vastu.

“Ühtlasi tuleb tõdeda, et krüptovaradesse tehtud investeeringute kontrollimine on tõenäoliselt nende olemusest tulenevalt üsna raske, mistõttu sõnaselge deklareerimiskohustuse korral oleks raskendatud esitatud andmete tõesuses veenduda,” ütles Rammus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.