Ülevaade: riik nõuab suurfirmadelt endiselt ohtralt eestlaste andmeid välja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Reuters/Scanpix

Suured tehnoloogiafirmad on avaldanud andmed selle kohta, kui palju riigid neilt kasutajate kohta andmeid välja nõuavad. Selgub, et 2018. aasta esimesel poolaastal tegi Eesti seda agaralt, kuid maht jääb siiski alla eelnevale poolaastale.

Nõuete numbrit esitatakse pool aastat hiljem, seega on viimati avaldatud andmeteks 2018. aasta esimese poolaasta numbrid.

Google

Riik nõudis Google’i käest andmeid 43 korral kokku 110 kasutajakonto kohta. Google väljastas andmeid 72% juhtudest. Võrreldes eelnenud poolaastaga on nõudeid mõnevõrra vähem, kuid puudutatud kasutajaid on rohkem. Ühe protsendipunkti võrra on langenud aga rahuldatud taotluste arv.

Microsoft

Microsoftilt nõuti andmeid kuuel korral kokku 11 erineva konto kohta. Ühelgi korral aga andmeid ei väljastatud. Võrreldes eelnenud poolaastatega on nii nõuete arv kui ka puudutatud kasutajakontode arv tõusnud, langenud on aga rahuldatud taotluste arv.

Facebook

Sel korral veidi langenud Faebookilt andmete nõudmine. Riik esitas Facebookile kokku 40 nõuet 54 erineva kasutaja kohta ning andmeid väljastati 73% juhtudest. Võrreldes eelnenud poolaastaga on nõuete hulk vähenenud ning puudutatud kasutajate hulk ligi kaks korda langenud. Siiski on tõusnud andmete väljastamise tõenäosus.

Apple ja Twitter ei ole artikli ilmumise hetkeks oma andmeid avaldanud.

Riik saab andmeid küsida siis, kui see on seaduslikult põhjendatud. Näiteks kui kellegi Gmaili kontos on midagi, mis aitab tõestada kuritegu ning kohus on selliste andmete välja nõudmisega nõus. Firmad võivad jätta taotluse rahuldamata, kui nad leiavad, et piisav õiguslik alus puudub.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.