Ettevaatust: kahes Euroopa riigis võid saada kopsaka rändlusarve, kui kasutad mobiilset internetti

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: SIPA

Üks eestlane tõi Twitteris välja eriskummalise juhtumi, mil ta sai Monacot külastades andmeside kasutamise eest 100-eurose arve. Sellest ajendatult vaatame üle Euroopa ühtlustatud rändlusteenuse, millest selgub, et see ei kehti näiteks kahes riigis Euroopas, kuigi kehtib hoopis piirkondades Kariibidel, Lõuna-Ameerikas ning isegi Aafrikas.

Mäletatavasti hakkas mullu suvel Euroopa Liidus ning Euroopa majanduspiirkonnas kehtima ühtne “rändle nagu kodus” eeskiri. Eeskirja kohaselt saab eelmainitud piirkondades kasutada mobiilsideteenuseid sama hinnakirja järgi nagu koduse operaatori puhul.

Kuigi kõnealusel juhtumil selgus, et 100-eurose arve saanud Erki Must kasutas Luksemburgi operaatori teenust, mis küsis ühe megabaidi eest 10 eurot, siis Eesti operaatorite kliendid ei pea siiski nii kõrge hinnakirja pärast (ühe erandiga) muretsema.

Neid kahte Euroopa riiki külastades ole andmesidega ettevaatlik

Nimelt ei kuulu Euroopa Liidu liikmesriikide ega Euroopa majanduspiirkonna alla Euroopas kaks riiki: Monaco ja Šveits.

See tähendab ühtlasi ka seda, et ELi “rändle nagu kodus” teenus ei ole neis riikides kasutatav. Sellest tulenevalt rakendub seal operaatori hinnakiri, mille kohta tänapäeval odav öelda ei saa. Kui kasutada mobiilset internetti sama uljalt nagu mujal Euroopas, võib saada kopsaka arve.

Näiteks Eesti Telia kliendid peavad ühe megabaidi eest mõlemas riigis tasuma 2,55 eurot. Soodsamalt ajavad läbi Tele2 kliendid, kel mõlema riigi kohta kehtib ühtne 1,50 euro suurune tasu ühe megabaidi eest.

Kõige tähelepanelikumad peavad aga olema Elisa kliendid. Monacos küsitakse küll megabaidi eest 1,50 eurot, aga Šveitsi puhul läheb olukord keerulisemaks.

Hinnakirja kohaselt saab Elisa klient Šveitsis valida kolme operaatori vahel, millest kahe (Swisscomi ja Sunrise) puhul maksab megabait samuti 1,50 eurot. Kui aga valida kolmas operaator, Salt Mobile, siis kasseeritakse megabaidi eest uskumatuna tunduvad 20,34 eurot. Elisa kliendid võivad küll rõõmustada selle üle, et vaikimisi eelistatakse Šveitsis operaatoritena Swisscomi ja Sunrise võrke ning kõige kallima peab klient ise telefonist käsitsi valima.

Euroopa rändlus kehtib ka Kariibidel, Aafrikas ning Lõuna-Ameerikas

Lisaks mandri Euroopas asuvatele ELi liikmesriikidele ja Euroopa majanduspiirkonna riikidele selgub, et ühtsest ELi rändlusteenusest on kasu ka Islandil ning Prantsusmaa ülemerepiirkondades, mille alla kuuluvad Prantsuse Guajaana (Lõuna-Ameerika), Guadeloupe, Martinique (Kariibid), Reunion ja Mayotte (Aafrika).

Tähelepanelik tasub olla ka Kariibi mere idaosas asuval Saint Martini saarel, millest pool kuulub Prantsusmaale ning teine pool Hollandile.

Saare põhjapoolses (St Marten, Prantsusmaa) osas saavad eestlased nautida ELi rändlusteenust, kuid kui minna lõunasse (Sint Marteen, Holland), siis see enam ei kehti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.