Toidupoed hakkavad peagi kaupa koju tooma ka väljaspool Harjumaad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Pärnu Postimees, Scanpix Baltics

Tallinna ja Harjumaa elanikud on juba pikka aega saanud nautida võimalust, kus toidupoodi ei tule ise minna, vaid kaupluse veebipoes saab soovitud asjad ostukorvi lisada ja need toimetatakse kulleriga koju kätte. Kuigi otseselt ühtegi kuupäeva paigas pole, millal teenused ka teistesse Eesti piirkondadesse laieneda võivad, siis plaanid selleks on olemas.

Eestis toob toidukaupa koju enamik suuremaid kauplusekette, nende seas ka Selver, Coop, Maxima ja ka Prisma. Kuigi kõik kauplused näevad tulevikku ka teistes regioonides peale Harjumaa, siis kiiret laienemist kaugemale oodata ei tasu.

Selveri puhul on ettevalmistused e-Selveri laienemiseks teistesse piirkondadesse alanud ja seda tehakse lubaduste kohaselt esimesel võimalusel.

Ettevõtte kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik sõnas, et tarnepiirkonna laiendamine ja ajaline vaade on otseselt seotud tellimise komplekteerimise võimekuse suurendamisega.

“Aastaga on e-Selveri tellimuste mahud olemasolevas piirkonnas kahekordistunud ja hetkel on fookus endiselt kõrge nõudluse tagamisega Tallinnas ja Harjumaal,” märkis ta.

Ka Coop peab plaane teistesse piirkondadesse laienemiseks. Firma kommunikatsioonijuht Martin Miido sõnas, et eCoopi teeninduspiirkonna laienemine Harjumaal käib pidevalt ning täna on Coopil suurim e-poe teeninduspiirkond.

Teiste piirkondade kohta saab täna öelda, et käimas on laienemiseks vajalikud tegevused ning avalikult öeldakse piirkonna(d) välja kohe, kui kõik ettevalmistused on tehtud.

Foto: Elmo Riig/Scanpix Baltics

Maxima plaanib jätkata laienemist Tallinna lähiümbruses ning kasv toimub väikeste sammudega igapäevaselt. e-Maxima juht Mihhail Solovjov sõnas, et firma peaeesmärk on tagada klientidele antud lubadus, milleks on toidutellijaile kauba tarne veel samal päeval.

“Kõik meie kliendid, kes on tellimuse vormistanud kuni kella kaheni päeval, saavad selle veel samal päeval ka kätte,” sõnas ta.

Ka Prisma plaanib laienemist, seda Tartusse, kuid kindlat otsust selle osas ei ole veel langetatud. Firma kommunikatsioonijuht Piret Lankots sõnas, et laienemine nõuab suurt lisainvesteeringut süsteemidesse, komplekteerijatesse ja IT-lahenduste arendamisse.

Tema sõnul tegeleb firma sellega, et teenuse osutamise mahtusid kasvatada. Hetkel suudab kauplusekett koos “Telli ja tule järgi” teenusega ehk ise poodi järgi minemise teenusega ära teenindada pea 600 tellimust nädalas.

Mis laienemist mõjutab?

Kuigi pealtnäha võib laienemine olla seotud lihtsalt uues kohas kullerlepingu sõlmimisega, siis tegelikkus on aga märksa keerukam. Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido tõi välja, et toidukauba transpordil on väga selged nõuded, mis tingimustel tohib seda transportida, näiteks on paigas nõuded temperatuurile jahutatud ja sügavkülmutatud toidukaubale.

Seega eeldab toidukauba transport vastavaid jahutusseadmeid ja hoiustamistingimus ning tavalise kaubiku või sõiduautoga seda teostada pole võimalik. Ta lisas, et kuigi kauba komplekteerimine võib esmapilgul tunduda lihtsa tegevusena, kätkeb see endas mitmeid vajalikke tehnoloogilisi lahendusi, mis on seotud tellimuste vastuvõtmisega, komplekteerimise endaga ja koostöös kulleriga.

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix Baltics

Selveri puhul baseerub kogu e-Selveri toodete valik suurima hüpermarketi Järve Selveri sortimendil, seega teistes linnades asuvates Selverites kauba komplekteerimine eeldaks vastava piirkonna kliendile praeguse e-Selveri sortimendi piiramist. Veebipood vajaks samuti lisaarendust, mis võimaldaks kliendile kuvada vaid tema elukohta teenindava kaupluse sortimenti.

“Kiiresti laienemisest olulisem on teha seda kvaliteetselt, ja selle nimel me hetkel ka töö käib. Väiksemaid laienemisi on oodata juba lähitulevikus kuid suuremad muudatused toimuvad vastavalt tegevusplaanile ühel heal päeval,” sõnas Selveri kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik.

Klientidele kojutarne meeldib

Kõik poed, kellega Geenius rääkis, kinnitasid, et klientidele kojutarne meeldib.

“Prisma klientidele paistab teenus meeldivat, kuna pidevalt on tarneaknad täis ja tellimusi saab lisada alles ülejärgmiseks päevaks,” sõnas firma kommunikatsioonijuht Piret Lankots.

Ka Maxima e-Maxima juht kinnitas, et e-Maximal on läinud väga hästi.

Kolme aasta jooksul oleme kasvatanud nii kasutajate kui tellimuste arvu,” sõnas ta. “Tänaseks ületab sortiment 15 000 erineva kaubaartikli valikut ja regulaarseid kasutajaid on e-Maximas 35 000. Seega, mõlemad numbrid annavad kinnitust, et igapäevaste toidu- ja esmatarbekaupade tellimine on igati kenasti omaks võetud. “

Sama kinnitas ka Coop, öeldes, et huvi on olnud väga suur ning seda tõestab ka tarneakende kiire täitumine. Inimesed on hakanud järjest rohkem oma nädalamenüüd ette planeerima ning seda peegeldab hästi ka eCoopi klientide ostukorvi kasv.

“See on ka arusaadav, sest läbimõeldud menüü aitab kokku hoida nii raha kui aega. Lisaks on e-poe plussiks see, et ei pea muretsema emotsiooniostude pärast ning kellele ei meeldiks, kui näiteks nädalase toidukauba toob kuller sulle ise koju,” märkis firma kommunikatsioonijuht Martin Miido.

Ka Selveri puhul on firma kinnitusel nii era kui ärikliendid on kullerteenuse väga hästi vastu võtnud.

“Kuna tasuta kullerveoks vajaliku ostukorvi summa saavutamine ei valmista suuri probleeme ja väga mugav on lasta rasked kotid otse kodu või kontori ukseni tuua, siis eelistab kullerteenust kaubale ise järele minemisele kümnest kliendist üheksa,” sõnas firma kommunikatsioonispetsialist Karl-Villiam Vaserik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.