Tihe rebimine: tarbijakaitse sai mullu kõigi mobiilioperaatorite kohta kaebusi, aga võitis Elisa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1mm30mar11o23.jpg

2015. aastal esitati Eesti kolme suurima telefonioperaatori Elisa, Telia ning Tele2 kohta tarbijakaitseametisse kokku 191 kaebust, millest suurem osa keskendus info- ja sidetehnoloogia toodetega seonduvatele probleemidele.

Tarbijakaitseameti avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomiku sõnul pöörduvad tarbijad ameti poole enim siis, kui on probleeme ostetud seadmega või kui nad ei ole rahul interneti- jamobiilsideteenustega.

Ühe uue vaidlusliigina toob Turetski-Toomik välja juhused, kus tarbijad tellivad endale interneti või telefonipakkumise teel seadme, kuid kauplejad ei ole nõus seda 14-päevase tagastusperioodi jooksul tagasi võtma.

"Kauplejad saadavad seadmed kontrollimiseks hoolduskeskustesse, kus siis tuvastatakse näiteks kriimustusi ja muid defekte, mis võivad olla väliselt suhteliselt märkamatud, kuid tarbijatele esitatakse arve seadme väärtuse vähenemise kohta, millega nad siis rahul ei ole.Nende vaidluste osakaal on viimasel ajal suurenenud," selgitas Turetski-Toomik.

2015. aastal esitati tarbijakaitseametile enim kaebusi Elisa kohta, kuid teised operaatorid ei jäänud kaugele maha. Elisa kohta esitati 73 avaldust, Telia kohta 62 ning Tele2-e kohta 56 avaldust.

Üldjoontes on esitatud kaebused sarnased ning ühelgi operaatoril kindla probleemiliigiga otsest seost ei ole.

Tarbijakaitseameti esindaja sõnul on probleemid üldiselt kattuvad. "Näiteks telefonide puhul teatud funktsioon ei toimi, kuid kaupleja neid puudusi remondi käigus ei tuvasta või siis vastatakse tarbijale, et probleemid on põhjustatud tarbijate poolt allalaetavatest rakendustest," selgitas Turetski-Toomik.

Turetski-Toomiku seletusel arenevad sealt edasi vaidlused, kus määravaks saab tõendite esitamine, mille käigus tarbija peab defekti olemasolu tõendama. Samuti vaieldakse selle üle, mis ajahetkel on tekkinud arvutil või telefonil olev kahjustus. "Tarbijad süüdistavad kahjustuste tekkimises kauplejate poolt kasutatavaid hooldustöökodasid ja transporditeenust pakkuvaid ettevõtteid, millega kauplejad üldjuhul nõus ei ole."

2016. aastal on esitatud avalduste hulk operaatorite vahel pea võrdselt jaotunud. Telia ja Elisa kohta on tarbijad esitanud 14 avaldust, Tele2- kohta 11 avaldust.

Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.