Tesla päikesepaneelidega katusekivid? Eestis on juba ettevõte, mis sarnast katust toodab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
aura_antiik_a_2016-07-03_14.10.47.jpg

Suur osa päikeseenergia huvilistestolid eelmisel nädalal hämmingus, kui Tesla tutvustas klaasist valmistatud katusekive, mille sees on päikesepaneelid. Antud toote sihtgrupp ei suutnud uskuda, et midagi sellist ei ole juba varem ära tehtud. Tuleb välja, et sarnaste päikesepaneelide tootmise ning paigaldusega tegeleb Eesti ettevõte SolarStone.

SolarStone’i tegevjuhi Silver Aedniku sõnul sündis neil sellise toote ideejuba 2014. aastal. Esimene tegevusaasta kulus ettevõttel tootearendusele ning äriplaani tugevuste ja nõrkuste kalkuleerimisele. Möödunud suvel jõuti tootearendusega punkti, kus saavutati turuvalmidus ning läbitud on vajalikud tugevustestid. Tänavu on SolarStone päikesepaneelidest koosneva katuse paigaldanud neljale majale ning uued kliendid on juba ootamas.

Milles peitub Solarstone'i ja Tesla katuse erinevus?

SolarStone ehitisintegreeritave paneelide puhul on kombineeritud rohkem kui 30 aasta pikkuse traditsiooniga ränil põhinev PV (ingl photovoltaic,fotogalvaaniline)tehnoloogia ning leitud lahendus, kuidas paneelid sobitada tavapäraseid katusekive asendama.

Iga projekt on unikaalne. Arvestame konkreetse katuse konfiguratsiooni ning kliendi ootusele vastava koguvõimsusega. Turul pakutav lai katusekivide valik on seadnud ka meile väljakutse. Seetõttu toodame kuute värvi mooduleid, et paneelid ei rikuks uue või renoveeritava kodu arhitektuurset terviklikkust.

Tesla on läinud sammu edasi ning integreerinud PV tehnoloogia uudsesse klaasmaterjali, mille kohta esitlusel palju infot välja ei jagatud. Tesla puhul ootame huviga, kuidas on lahendatud paneelide võimalikust ülekuumenemisest tingitud efektiivsuse languse probleem ning tuleohutus. SolarStone paneelide puhul on nendele küsimustele lahendused leitud tuulutusavade näol.

Lisaks on meie esmase hinnangu põhjal Tesla puhul tegemist pigem kõrgema otsa premium tootega, kuna pakutava lahendusega plaanitakse katta ka varjus olevad katusesektsioonid ning päikeseenergia tootmiseks ebasoodsad ilmakaared. Juhul kui mittetootvatesse katuse sektoritesse paigaldaldatakse imiteerivad PV elemendita kivid, siis tekib küsimus, kuivõrd see mõjutab lahenduse lõpphinda ja süsteemi tasuvusperioodi.

SolarStone lähtub mikrotootjast kliendi tegelikest vajadustest ning võrguhaldaja poolt määratud piirkogustest tagasiostetavale elektrienergiale.

Lisaks on oluline komponent paneelide juures klaaspinna omadused. Tesla Slate Glass ning Textured Glass tooted paistavad olevat tekstuuriga, mis püüavad hästi mustust. See võib põhjustada hilisemas hoolduses komplikatsioone. Igatahes on tegemist põneva ja visuaalselt kena lahendusega.

Milline on teie seisukoht Tesla katuse osas?

Erinevad ehitisintegreeritavad PV lahendused on turul figureerinud tänaseks umbes kümme aastat.Tesla kui teada-tuntud innovatsiooni populariseerimise vedur annab tervele PV sektorile kindlasti positiivse tõuke. Juhul kui hinnastamine on turuosalistele vastuvõetav, võib SolarCity päästmisest saada Tesla järjekordne edulugu.

Kui tugevad on SolarStone’i päikesepaneelid, kas peavad vastu ka näiteks rahesajule?

SolarStone paneelid on valmistatatud 4 mm karastatud klaasist. Tavapaneelid on üldjuhul valmistatatud 3,2 mm klaasist. Seega SolarStone paneelidel on täiendav tugevusvaru võrreldes siinses kliimas järeleproovitud tavapaneelidega.

Asutasite ettevõtte 2015. aastal, kui palju on teil tänaseks kliente?

SolarStone idee sündis juba 2014. aastal. Esimene tegevusaasta on kulunud tootearendusele ning äriplaani tugevuste ja nõrkuste kalkuleerimisele. Käesoleval suvel oleme jõudnud tootearendusega punkti, kus oleme saavutanud turuvalmiduse ning läbinud vajalikud tugevustestid. Põhjalike testidega oleme imiteerinud näiteks ekstreemseid lumeraskuse tingimusi (250kg/m2), mis esinevad Põhja-Soomes.

Tänavu sügisel oleme viinud ellu kaks projekti ning novembri jooksul saame heameelt teha veel kahele kliendile. Eesolevaks kevadeks jõuavad neli klienti projekteerimistöödega faasi, kus eellepingutest jõuame loodetavasti ehituseni. Eesti on turuosaliste entusiasmi ning innovatsiooni vastuvõtlikkuse põhjal hea pilootturg, kust võtta head referentsid välisturgudele.

Kui pikk on SolarStone'i tasuvusaeg?

Iga kliendi tarbimisharjumused ja vajadused on unikaalsed. Kliendile, kes soovib registreeritud mikrotootjana ülejääva elektrienergia võrku tagasi müüa, võib tasuvusaeg olla pikem kui kliendile, kes suudab kõik energia ise ära tarbida. Tänaseid elektrihinna prognoose arvestades on keskmise SolarStone projekti tasuvusaeg arvestatud 10 aastat.

Kui palju läheb keskmise majapidamise varustamine SolarStone'i paneelidega maksma?

Ühtset vastust ei ole, kuna tarvis oleks lisateavet süsteemi ootuste kohta. Kas installeeritava süsteemiga soovitakse ülejääv elektrienergia üldvõrku tagasi müüa või kasutatakse toodang täielikult omatarbeks? Milline on maja küttesüsteem? Kas seda toidab elekter, õhksoojuspump või maaküte? Kas tegemist on uue majaga, mille puhul saab arvestada paigaldamata jäänud katusekividega või soovitakse paneele olemasoleva katuse asemele?

Kokkuvõtlikult võib öelda, et mõõduka tarbimisharjumusega Eesti pere tarbeks sobib 5 kW süsteem. Sellise süsteemi võtmed kätte hind on ca 8000-8500€, mis on 15% kallim kui tavapaneelide lahendus. SolarStone toodete eeliseks on paigalduslihtsus, väiksem visuaalne müra ning paindlikkus muinsuskaitseliste piirangutega hoonetel.

Kas SolarStone'i katused saavad endale kunagi nn traditsioonilise katuse välimuse?

Hetkel prototüübime edasiarendust ka lainelisele kivile. Kevadel loodame tulla välja juba uue lahendusega. See oleks samm edasi veelgi enam seamless (eristamatu – toim) tulemuse saavutamiseks. Tootearendus on selles plaanis täies rauas, et Tesla-laadsetele toodetele järgi ja ette jõuda.

Täiendatud 14:00: lisatud vastus tootearenduse tuleviku teemal.

Fotod: SolarStone/Silver Aednik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.