Telia esitles täna eSIM-kaarti ja sellega töötavat nutikella – puust ja punaseks, millega on tegu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
telia-esim-1.jpg

Telia Eesti näitas täna esimest versiooni firma pakutavast eSIM-kaardist. Kui tavaline SIM-kaart on kiibiga plastmassitükk, mis ühendab näiteks telefoni mobiilivõrguga, siis eSIM füüsiliselt olemas polegi. Sellest nimi tulebki: embedded-SIM (sisseehitatud SIM) ehk ka virtuaalne SIM.

Plastikkaardi asemel on eSIM osa seadmest ja mobiilivõrku pääsemiseks tuleb vaid võrgus see seade registreerida. Näiteks tähendab see seda, et oma telefoniga ühe operaatori juurest teise kolimiseks pole vaja enam telefoni sees SIMi muutagi.

Teeme piltlikult selgeks, mis eSIM on ja kuidas see töötab. Ent siin on väike aga: kuna maailmas veel eSIMiga töötavaid telefone pole, siis peame näite esitama hoopis nutikella abil.

Samsung Gear S2 nutikella tavaline versioon ühendub kandja nutitelefoniga ja sellest jõuavad randmele kõiksugu teavitused e-kirjade, sissetulevate kõnede ja muu sellise kohta.

Aga sama kella eSIMi versioon – mis juunis Eestis müügile jõuab – suudab mobiilivõrku ja internetti ühenduda ka iseseisvalt, ilma telefonita. See poleks iseenesest midagi uut, kuid füüsilist SIM kaarti kella sees pole. eSIMi eelis ongi näiteks see, et kella ei pea SIM-kaardi pesa võrra suuremaks ehitama.

Püüame siis eSIMiga kella tööle panna.

1. Ei mingit plastikut

Kuna eSIMi füüsiliselt olemas pole, annab operaator PIN-koodid ja juhendi tavalisel paberilehel.

2. eSIMi andmed on paberil QR-koodi kujul

Kell tuleb esmakordsel käivitamisel seadistada siiski telefoniäpis, edaspidi pole telefoni enam vaja. Kui kell ja telefon on paaritatud, tunneb telefonis olev Samsung Gear äpp ära, et selle kella sees on eSIM. Selle aktiveerimiseks tuleb skanneerida operaatori antud QR-koodi, mis sisaldab eSIMi “profiili”.

3. eSIMi telefonist kella

Kui QR-kood on edukalt skanneeritud, siis teab telefoniäpp eSIMi “profiili”. Nüüd peab telefon selle kellale edastama ja kell peab samuti eSIMi profiili ära registreerima.

4. Kella registreerimine mobiilivõrgus

Nüüd on kella sees eSIMi profiil olemas. Ehk teisisõnu, kellas olev virtuaalne SIM-kaart on saanud nüüd külge omale mobiilinumbri. Edasi pean otsustama, kas tahan selle tööle lülitada. Tahan küll.

5. Viimane samm: PIN-kood

See on ilmselt kogu protsessi kõige ebamugavam osa, sest ma pean väiksel ekraanil sisse toksima PIN-koodi. Aga pole viga, saan hakkama.

Edasi võin telefonis Bluetoothi välja lülitada, ent kell pääseb ikka internetti, võtab vastu sõnumeid ja kõnesid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.