Telefone remontiva firma esindaja selgitab, millega inimesed garantiiremondi puhul ei arvesta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Geeniuse toimetusega võttis ühendust lugeja, kelle sõnul naudib telefone remontiv firma MTTC Eesti sisuliselt monopoliseisust ning väärkohtleb kliente. Ettevõtte esindaja tunnistab aga, et aastaid tagasi tehti kommunikatsioonis viga, mis nüüdseks on parandatud ja ta ei ole kriitikaga nõus.

MTTC Eesti logistiku ja kliendihalduse grupijuhi Katrina Laanepere sõnul ei võta suur osa klientidest telefoni remonti või garantiisse viies arvesse kõiki asjaolusid, mis võivad telefonile füüsilisi kahjustusi tekitada.

Näiteks konkreetne juhtum puudutas telefoni Sony Xperia Z5, mille korpus oli kliendi sõnul ülekuumenemise tõttu paindunud. Kliendi sõnul keeldus MTTC garantiiremonti teostamast mehhaanilise vigastuse tõttu. Laanepere väitel ei ole MTTC täheldanud ühegi tootja puhul sisemise kuumenemise tõttu korpuse paindumist.

Tavakasutuse juures tekkivad kosmeetilised vead ei välista garantiid

Kuigi foorumites ringleb info, et MTTC ei teosta garantiiremonti telefonidele, mil on ka kõige väiksemad kosmeetilised vead, siis Laanepere kinnitusel ei vasta see tõele.

“Tootjad määravad, millises ulatuses kosmeetilised vigastused on lubatud. Samsungil on toodud välja, et kui on väga sügav kriim, siis selle parandus ei kuulu enam garantii alla,” tõi ta näite.

“Kui probleem puudutab aga näiteks laadimist, siis korpusel olev sügav kriim ei mõjuta garantiid. Kui garantii ei ole tootja väljastatud juhendi järgi enam kehtiv, siis teeme kliendile hinnapakkumise vea tasuliseks parandamiseks,” lisas Laanepere.

Laanepere sõnul defineerivad tootja ja seadme kasutajad normaalset kasutust erinevalt ning see tekitab kasutajates just kõige rohkem pahameelt. Kasutaja ei pruugi ise tähele panna, et tema telefon on saanud füüsilisi kahjustusi.

Mis on normaalne kasutus?

“Telefoni tagataskus või käekotis hoidmine võib ka füüsilisi vigastusi tekitada. Olen puutunud kokku ka juhtumiga, kus klient väitis, et pani telefoni padjale, lahkus toast ning naastes oli korpusele mõra tekkinud. Sellised asjad ei saa lihtsalt niisama juhtuda,” lausus ta.

Kõige ebatavalistema näidetena tõi kliendihalduse grupijuhi välja kaks juhtumit, mille puhul olid vea tekitajateks silikonist ümbris ning mälukaart.

“Meil oli situatsoon, kus kliendil oli probleeme telefoni kuulariga. Meie ei tuvastanud viga. Klient tuli tagasi ning selgus, et ta kasutas Aliexpressist tellitud silikonist ümbrist. Koos ümbrisega testides selgus, et kuuldavus oli halb,” tõi ta ühe näite.

Eeldatakse ka, et põrutuskindel telefon on 100% põrutuskindel. Tootja on toonud välja, mis kõrguselt peab telefon kukkumise vastu. Näiteks CATi puhul eeldatakse, et see on täielikult põrutuskindel. “Üks probleem oli ka kliendil, kellel jäi telefon aeglaseks. Meie tehnikud probleemi ei tuvastanud, aga pärast mitmendat korda edastas klient meile info, et kasutab telefoni koos mälukaardiga. Hiljem selguski, et probleem oli põhjustatud vigasest mälukaardist,” selgitas ta.

Tootjad teostavad regulaarseid auditeid

Internetis ringlevast negatiivsest tagasisidest MTTC Eesti osas on Laanepere üsna täpselt kursis ning tunnistab, et aastaid tagasi tehti viga, et klientidele ei ole otsuseid piisavalt põhjalikult põhjendatud.

“Viimase kahe aasta jooksul on meie tööpraktika väga tõsiselt muutunud. Probleeme võib tekitada ka see, kui seade saadetakse garantiisse läbi mobiilioperaatori. Meie ei saa vastutada Elisa, Tele2 või Telia klienditeenindaja poolsest suhtlusest kliendiga. Me ei tea, et mida ta kliendile räägib ja millist infot edastab,” sõnas ta.

Laanepere kinnitusel teostavad tootjad MTTC Eesti osas regulaarseid auditeid ning pidevalt jälgitakse töös olevaid telefone.

“Meie süsteemid raporteerivad tootjaid ja nemad jälgivad, kui seade teistkordselt garantiisse tuuakse. Samsungi audit on meil kohe peagi tulemas, Sony oma just lõppes,” räägib Laanepere.

Auditi raames kontrollitakse seadmeid ja tehnikute teadmisi. “Garantiiremondi korral on meil kohustus komponendid tootjale tagastada ja selle põhjal nad näevad, et mida me oleme telefonidel garantiikorras parandanud,” selgitas ta. Suurematel tootjatel on ka Eestis oma kõnekeskused, kuhu saavad kliendid pöörduda, kui ei MTTC põhjendusega rahul.

Ära osta e-poest odavat telefoni ja vii telefon ise garantiisse

Protsessi kiirendamiseks ja sujuvamaks lahenduseks soovitab Laanepere telefoni garantiisse viia otse MTTC-sse, mitte läbi operaatori, kust telefon osteti. Probleem võib tekkida küll neil klientidel, kes on telefoni ostnud mõnest e-poest.

Põhjuseks see, et suur osa e-poode müüb teistesse regioonidesse mõeldud telefone. “Näiteks ei saa me teostada garantiiremonti Saudi Araabia telefonidele, tasulist remonti teeme, aga selle peab siis seadme müüja tasuma. Igal piirkonnal on oma lepingud,” selgitas ta.

“See on üsna tavaline, et e-poodidest ostetud telefonid ei ole meie regiooni omad. Kui klient ei ole viga ise põhjustanud, siis võtame müüjaga ühendust ning edastame informatsiooni, et meie ei saa viga garantiiremondi korras parandada,” rääkkis ta.

MTTC teeb müüjale pakkumise ja üldjuhul nad kas tasuvad remondi eest või siis saadavad ise telefoni kuskile mujale remonti. Kui nad ei ole nõus remondi eest tasuma või ei saada ka telefoni kuskile mujale, siis nad on ikkagi kohustatud kliendile lahendust pakkuma.

Laanepere rõhutab, et see ei kehti kõigi e-poodide puhul, kuid soodsa pakkumise korral soovitab müüjalt pärida telefoni päritolu kohta.

“Kui hind on soodsam kui mujal, siis tasub müüjalt küsida, kas tegu on meie regiooni telefoniga ja kuidas on garantii tagatud. Klient saab end kaitsta vaid siis, kui küsib müüjalt infot,” annab Laanepere head nõu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.