Teadlane: Varro Vooglaid levitab Facebookis e-hääletamise osas valeinfot

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Varro Vooglaid (vasakul) ja Mihkel Solvak (paremal). Foto: Eesti Meedia/Scanpix, PM/Scanpix Baltics, montaaž Ronald Liive

Politoloog Mihkel Solvaku sõnul levitab Varro Vooglaid Facebookis e-hääletamise osas valeinfot. Solvaku süüdistuse ajend on 11. jaanuaril tehtud Facebooki postitus, milles Vooglaid jagab graafikuid, kus võrreldakse e-hääletajate vanust ja kiirust hääle andmisel.

Nendega püütakse jätta ekslikku muljet, et vahetult enne e-hääletamise perioodi lõppu aktiveeruvad eakamad e-hääletajad. See omakorda peaks vihjama sellele, et e-hääletamisel manipuleeritakse inimeste häältega.

Jutuks olevad graafikud on faktiliselt õiged, aga Solvaku sõnul tõlgendatakse neid valesti. Tegelikult näitavad graafikud seda, kui kiirelt inimene e-hääletamise rakendusest kandidaatide nimekirja kätte saab ja kui kiirelt pärast seda on oma hääle ära andnud.

Kõnealune graafik näitab e-hääle andmise aega ja e-hääletaja vanust. Foto: Kuvatõmmis/Smartmatic-Cybernetica

Mihkel Solvak on Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja, instituudi huviorbiiti sattus valeinfo just tänu Vooglaidi postitusele.

Sama artiklit ning graafikut on jaganud veel teisedki Facebooki kasutajad. Instituut lükkas valeinfot ümber, seda jagas ka riigi valimisteenistus.

Solvak ütles Geeniusele, et ta ei tea, kas Vooglaid levitab valeinfot teadlikult või ei ole ta graafikute sisust lihtsalt aru saanud.

Vooglaid: saan aru, mida graafikud näitavad

Vooglaid tunnistab, et tegi postituse möödaminnes, kuid sellest hoolimata saab ta aru, mida graafikud näitavad. Vooglaid ütles Geeniusele, et ta ei väida oma algupärases postituses midagi vastupidist.

Vooglaiu sõnul ei saa e-hääletamist usaldusväärseks pidada seni, kuni ei ole tagatud nende maksimaalne läbipaistvus ja kontrollitavus (mh rahvusvaheliste ja parteide esindajatest koosnevate vaatlejate kaasamise teel). Vooglaid lubab tulevastel valimistel osaleda tavavalimiste teel.

“Sellele lisaks ei saa ma üldse aru, kuidas on e-valimised ühitatavad põhiseaduse §-s 60 lg 3 selgesõnaliselt sätestatud nõudega, et “Riigikogu korralised valimised toimuvad märtsikuu esimesel pühapäeval neljandal aastal, mis järgneb Riigikogu eelmiste valimiste aastale.” Nagu iga tervemõistuslik inimene peaks aru saama, peaksid põhiseaduse kohaselt riigikogu valimised toimuma ühel konkreetsel päeval, milleks on sel korral 3. märts 2019,” kommenteeris Vooglaid Geeniusele.

Uuendatud 17. jaanuaril kell 10:45

Kuigi teadlane Mihkel Solvak ütles ajakirjanikuga peetud telefonikõnes konkreetselt, et Vooglaid levitab Facebookis valeinfot väitis ta artikli ilmumise järgselt saadetud e-kirjas, et ta ei süüdista Vooglaidi valeinfo levitamises. Solvak kahtlustab, et ühiskonnategelane ei ole graafiku sisust korrektselt aru saanud.

Geenius avaldab Varro Vooglaidi vastuse täismahus:

“Olen teadlik, et need graafikud ei kajasta mitte seda, kui paljud vanainimesed e-valimistel osalesid, vaid seda, millise kiirusega e-valimise protseduur läbi tehti. On ju see ka graafiku peal selgelt kirja pandud (age vs voting time). Minu kommentaar ei väida vastupidist, kuigi möönan, et sõnastus saanuks olla täpsem (nt sõna “aktiivsusega” asemel (mida võib mõista mitmeti) võinuks kasutada sõna “oskuslikkusega” või “nobedusega”). Igal juhul on ka kommentaarides selgelt sellele osutatud, mida graafikud näitavad. Mina tegin oma postituse möödaminnes, seega pikalt sõnastust lihvimata, ent samas andsin kohe esimeses kommentaaris ka viite graafikute allikale, et igaühel oleks lihtne küsimusega ise lähemalt tutvuda,” kirjutas Vooglaid e-kirja vahendusel antud vastuses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.