Tarkvaraviga lülitas Marsil paikneva Curiosity uurimisroboti turvarežiimi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pia20316-main_take6dune.jpg

Kusagil Päikesesüsteemis, planeediMarsspinnal on üks kosmoserobot, mis uinub magama. Kaamerasilmad jäävad pimedaks, liiva vajunud rattad seiskuvad. Vaid üks antenn vaatab üleskuulamas kaugest tühjusest tulevaid teateid.

Üle 70 miljoni kilomeetri kaugusel asuvalplaneedil Maa istub ühes juhtimiskeskuses tehnik, kes pingsalt ekraane jälgib.Ta kirjutab arvutis mõned read ja saadab ekraanilt läbi libiseva koodijupi teele. Kood sööstab planeedilt välja, mööda satelliitidest, rahvusvahelisest kosmosejaamast ja Kuust, et jõuda lõpuks miljonite kilomeetrite kaugusel asuvale planeedile, kus teadet ootab uinunud robot, Curiosity.

Maa poole sirutuv raadioantenn püüab teate kinni, arvuti mõtleb hetke… ja ärkab. Kaamerad registreerivad taas informatsiooni, kümned ja sajad sensorid asuvad koguma andmeid seadme enda ja selle ümbruse kohta.

Kulgur lülitussafe-mode'i

Umbes sellisena kujutasin ma ette olukorda, kui NASA Curiosity kulgur avastas 9. juulil oma tarkvarast vea jalülitus turvarežiimi, et viga saaks kõrvaldada. NASA teatel leidus viga Curiosity kaamera ja peaarvuti tarkvara erinevustes:probleemid tekkisid, kui kaamerad püüdsid informatsiooni roboti peaarvutisse kirjutada. Vigade ilmnemisel lülitus Curiosity safe-mode'i ehkturvarežiimi, mis tähendas, et seade lõpetas kõik aktiivseduurimisprotsessid jategeles vaid enesediagnostika ning kommunikatsioonisüsteemide tööshoiuga.

Tänaseks on NASA Curiosity taas üles äratanud jasee jätkab Marsil andmete kogumist. Vigast andmevahetussüsteemi edaspidi välditakse, NASA sõnul on Curiosityl veel mitmeid mooduseid kaamerate poolt salvestatut peaarvutisse ja seejärel ka maale edastada.

Curiosity on ka varem end turvarežiimi lülitanud, seda mitmel korral 2013. aastal, kui suured päikesetormid segasid Maa ja Marsi vahelist raadiosidet, tekitades Curiositys taas tarkvaravea.

Foto: NASA

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.