Tanel Padar ja teised loomeinimesed tahavad su iPhone’i hinda tõsta 108 euro võrra

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tanel Padarile ei meeldi, et ollakse kassetiajastusse kinni jäädud.Foto: Eesti Meedia/Scanpix Baltics

Eesti loomeinimesi esindavad üheksa organisatsiooni pöördusid kohtusse, et nõuda riigilt saamata jäänud isiklikuks tarbeks kopeerimise tasud nelja aasta eest summas 38 miljonit eurot. Loomeinimeste organisatsioone esindav vandeadvokaat, advokaadibüroo PwC Legal partner Priit Lätt ütles Postimehele, et nende arvestuste järgi oleks pidanud riik küsima aastaid tasu, mis salvestusseadmetel on 3 protsenti hinnast ja salvestuskandjatel 8 protsenti hinnast. 1349-eurose iPhone’i puhul tähendaks see hinnalisa 108 eurot.

(Loe ka esitajate liidu hilisemat kommentaari: me ei taha seadme hinnale lisada ühtegi eurot, otsuse teeb riik)

Loomeinimeste liit süüdistab valitsust, et see pole kehtestanud tasu digitaalsetele andmekandjatele nagu arvutid, kõvakettad, nutitelefonid, tahvelarvutid ja muud säärased seadmed.

108 eurot või 4 eurot?

 “Autori, esitaja ja fonogrammitootjana tunnen nii mina kui ka minu kolleegid, kuidas lintkasseti ajastusse kinni jäänud valitsuse määrus on meilt ära võtnud ühe võimaluse, kuidas muusika loomist mujal Euroopas rahastatakse,” lausus Eesti Esitajate Liidu juhatuse liige Tanel Padar.

“Valitsuse poolt pakutud võimalus koguda tasu helikassett-makkidega tehtud salvestuse eest on tegelikult sama kui saarte vahel sõitvatel praamidel oleks autopileti müümise asemel lubatud võtta tasu ainult hoburakenditelt,” lisas ta.

Loomeliitude praegu ettepaneku kohaselt tõuseks siis 1000-eurose iPhone’i hind 80 eurot, uue 1349 eurot maksva iPhone XSi (256 GB) puhul oleks see 108 eurot.

Võimalik, et loomeinimesi esindav Tanel Padar pole ise seda arvutust läbi teinudki, sest Postimehe artiklis tõi Padar näiteks Leedu, kus kehtestati oluliselt madalam maks. “Leedus näiteks lisati ühele iPhone’ile 3,7 eurot. Ma ei usu, et 1400-eurost telefoni ostvat inimest lööb kolme- või neljaeurone hinnatõus rivist välja. Seda hinnatõusu ei märgataks,” rääkis ta.

Nii on tema toodud näide praeguse nõudega suures vastuolus.

Kopeerivad 41%, maksavad 100%

Tasu peaks olema õiglane kompensatsioon selle eest, et inimesed teevad legaalselt ostetud teosest kodus oma tarbeks veel koopiaid.

Loomeliit toetub selles justiitsministeeriumi tellitud ja Turu-Uuringute AS-i poolt 2016. aastal läbi viidud küsitlusele Eesti elanike harjumuste kohta, mille järgi 41% vastanutest olid teinud muusikast audiosalvestusi ning 33% salvestusi audiovisuaalsest sisust. Ent tühja kasseti tasu tahetakse kehtestada 100%-le andmekandjate ostjatest.

Vaidlus puudutab niinimetatud tühja kasseti tasu, mille valitsus peaks kehtestama nagu iga Euroopa Liidu liikmesriik, kes lubab autoriteoste eratarbeks kopeerimist. Praegu kehtib tasu ainult VHS-kassetti, makilinti ja CD–plaati ostes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.