Tänavaküsitlus: kas te olete Bitcoini investeerinud?

Tavid AS nõukogu esimees Alar Tamming. Foto: Toomas Huik, PM/SCANPIX BALTICS

Geenius küsis Eesti inimestelt, milline on nende suhe krüptorahaga ja kas nad on juba sellesse investeerinud.

Erki Savisaar, poliitik

Kunagi, kui bitcoinid tulid, sai vaadatud, mis voog see on ja kuidas seda süüakse, aga rohkem ei ole tegelenud.

Marko Reikop, saatejuht ja algaja investor

Mul ei ole mingit puutumist nendesse.

Alar Tamming, Tavidi kullaäri asutaja

Bitcoini teema ei ole väga võõras. Täiesti võimalik, et tuleviku raha põhineb blockchaini tehnoloogial, seda muidugi kuni järgmise Carringtoni eventini (võimas magnettorm, mis võib mõnedel hinnangutel rivist välja lüüa kõik töötavad arvutikiibid – toim).

Bitcoini tehnoloogial rahasüsteem võiks tõepoolest asendada praegust nii-öelda “õhust tehtavat raha”, kuid maailma ajalugu näitab, et edukaks ei saa mitte uue tehnoloogia välja mõtleja, vaid hilisemad järgijad. Vennad Wrightid ei saanud rikkaks, küll aga Boeing. Tesla elutöö pandi samuti Edisoni poolt pihta ja esimest otsingumootorit AltaVistat võib praegu leida ainult googeldades.

Mis puutub Bitcoini investeerimisse, siis igasugune investeerimine sellesse, et keegi teine teenib Sulle raha, on üliväikese tõenäosusega lotopilet. Kümne aasta perspektiivis jäädakse tõenäoliselt rahast ilma. Aga heaks investoriks saamiseks ongi minimaalselt vaja kaks korda kogu oma vara maha mängida. See lihtsalt käib elu ja investeerimise juurde, meeldib see või ei.

Eiki Nestor, poliitik

Ei oska kommenteerida.

Raivo Hein, ettevõtja

Olen ikka silma peal teemal hoidnud. Blokiahel ei ole vaid bitcoinide valdkonnas tegija, vaid leiab kasutust ka mujal valdkondades.

Investorina ei välista ma mingeid teemasid, mis on legaalsed tegevused raha mahutamiseks. Nii kaua, kui sul õnnestub saada oma coinile hinnasilt reaalses rahas külge, on see investeering. Iseesi kui hea tootlusega või mitte. Isiklikult olen siiski olnud kõrvaltvaataja ja bitcoine ei oma.

Krüpto nõuab teadmisi ja kogu blokiahel on tavalisele inimesele päris kõrgem füss ja seetõttu on Bitcoin siiski nagu nišitoode. Hilisemad kümned ja kümned ülejäänud coinid on minu arust küll degradeerinud kogu ideoloogiat ja aru saada, kuidas ja miks mul coine vaja üldse on, jääb arusaamatuks. Mis muidugi ei tähenda, et tegemist on kahtlase tootega.