Taavi Kotka kohustuslikust e-posti vaatamisest: füüsiline postkast ongi oma aja ära elanud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Riik haub plaani muuta e-posti vaatamine kodanikele kohustuslikuks, mis on kaasa toonud kriitikanooli avalikkuse ja oppositsiooni seast. IT-ettevõtja Taavi Kotka leiab aga, et tegu pole sugugi halva plaaniga, arvestades, et tänane lahendus, kus inimene peaks kontrollima igapäevaselt oma füüsilist postkasti, on oma aja ära elanud.

Kotka märkis, et digireforme on alati kritiseeritud. Näiteks 2002. aastal hakati kasutusele võtma eKooli. “Sundkorras õpetajate jaoks, sest kui kõik koolis kaasa ei löö, siis jäänuks reform poolikuks. Ajalehed olid paksult täis kriitilisi artikleid: “Miks küll?”. ja “Kõigil pole võimalik.”,” märkis ta.

Täna peavad eksperdid Kotka sõnul vanemate kaasatust, suuresti tänu eKooli tüüpi lahenduste, üheks põhjuseks, miks Eesti Pisa testis nii kõrgel kohal on. “Reform tehti jõuga ja üksikud riigid on suutnud seda edu jäljendada,” lausus ta.

“Sama jutt on digiretseptiga, et kui tuli, siis “Kõikidel arstidel ja apteekidel pole võimalik!”. Siin on edukaid näiteid rohkem võtta ka teistest riikidest,” ütles Kotka.

Innovatsioon on alati valus

Kotka lausus, et innovatsioon on alati kellelegi valus, kuid üldise arengu ning kokkuhoiu nimel on see vajalik.

“Eesti on paljudes teemades rajaleidja, kuid antud teemas oleme sabassörkijad. Taani muutis emaili riikliku suhtluskanalina kohustuslikuks aastal 2005 ja see on nende kõige võimsam e-edulugu, mida nad igal konverentsil räägivad,” lausus Kotka. “Ehk siis alati ei pea kõike ise leiutama – võib ka teistelt õppida ja ei maksa kohe emotsionaalseks minna. Kui igat esmaemotsiooni ilma kaalutlemiseta kuulata, poleks Eestis toimunud ühtegi reformi – alati on keegi vastu.”

Kriitikat ei kannata Kotka sõnul aga pakutud lahendus riiklikust postkastist.

“Tuleks jääda ikkagi selle juurde, et inimene ise valib, millisele emailile ta riigi sõnumid suunab. Korrastamist ja väga jõulist kommunikatsiooni vajab aga seda teemat käsitlev seadusandlus, mida seni ei ole julgetud või viitsitud puutuda,” lausus ta. “Aga veelkord – teiste riikide kogemusele tuginedes on see hea reform ja tuleb ära teha.”

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.