Suur ülevaade: mida soovitavad kingikotti lisada Eesti sideoperaatorid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pexels-photo-76931.jpeg

Jõuluaeg on kätte jõudmas ning sellega kaasneb ka iga-aastane kingituste ostmine. Kui Geeniuse jõulukinkide nimekirjast veel väheks jäi, siis jagavad soovitusi ka Eesti sideoperaatorid, kellest igaühel veidi omamoodi soovitused.

Selle asemel, etTelia, Elisa ja Tele2kingisoovitustest ise olulisem või vähemolulisem välja noppida, avaldame needmuutmata kujul.

Telia

Jõulupühade eel on Telia klientide ostueelistused küllaltki erinevad ning võib öelda, et tänavusse kingikotti lähevad arvutid, telerid, telefonid ning erinevad meelelahutus- ja spordiseadmed. Harvad pole ka korrad kui enne pühi tullakse koos perega endale esindusse ühist jõulukinki valima. Sellisel juhul langeb valik enamasti seadmele, mida saavad kasutada kõik pereliikmed: uus televiisor või (tahvel)arvuti.

NUTITELEFONIDE arvestuses on tänavused müügihitid suuremate tootjate (Apple, Samsung, Huawei) jõulukampaania fookusmudelid. Odavamas hinnaklassis müüvad kõige paremini Huawei P9 Lite ja Huawei P8 Lite ning Samsung Galaxy A3. Kõik nimetatud tooted jäävad hinnalt alla 230 euro. Keskmises hinnaklassis eelistatakse Huawei P9, Samsung Galaxy A5 ja Sony Xperia Z5 mudeleid, hinnavahemikus 299-399 eurot. Kallimas hinnaklassis on selgelt kõige populaarsemad iPhone 7 ja iPhone SE.

TELERITE seas on esile kerkinud kolm toodet ning jätkub juba varasem trend, kus inimeste väga selge eelistus on vähemalt 40-tollise ekraaniga televiisor. Kõigepealt 40-tolline Hitachi mudel, mis on lihtne, kuid piisavalt suur ja tark (sisaldab Smart TV-d) valik väga mõistliku hinnaga (289 eurot). Üha enam langeb klientide valik hetkel kõige kõrgema saadaoleva resolutsiooniga Samsungi 43-tollisele UHD mudelile (469 eurot). Kolmandana mahub valikusse 49-tolline LG mudel, millel on UHD resolutsioon koos Smart TV ja HDR funktsiooniga, mis tagab veelgi parema pildikvaliteedi (569 eurot).

Aina enam leiavad tee kingikotti ka DROONID ehk LENDAVAD KAAMERAD. Näiteks DJI Phantom 4 on nutikaim lendav kaamera, mis hetkel Telia valikus saadaval ning mitmetele klientidele on seadme 1269 eurone hind pakutava kvaliteedi eest igati mõistlik. DJI Phantom 3 on seevastu suurepärane lendav kaamera algajale. Kaamerate valikusse mahub veel ka aktiivsuskaamera GoPro HERO5 Black, mis on GoPro uusim ja võimsaim aktiivsuskaamera.

Paljude klientide jaoks on sobiv jõulukink aga hoopis mõni HELISEADE, olgu selleks siis kõrvaklapid või kõlarid. Kõrvaklappide poolelt on hetkel esimene eelistus juhtmevaba JBL E55BT, mis on armastatud mudeli E50BT järeltulija. Hinnatud on ka suurepärase helikvaliteediga AKG Y50BT kõrvaklapid, mis on samuti juhtmevaba tehnoloogiaga.

Kõlarite vaates on esimene valik kompaktne ja hea heliga kaasaskantav JBL Go kõlar, mille hind jääb alla 30 euro. Järgnevad JBL CHARGE 3 Black, mis on küll väikeste mõõtmetega, kuid võimsa heliga Bluetooth kõlar, ning Harman/Kardon Onyx 3, mis on legendaarse Onyx 2 mudeli järeltulija.

SÜLEARVUTITE puhul mahuvad esikolmikusse kaks odavama ja üks kallima hinnaklassi mudel. Hetke kõige eelistatuim süler on HP 255 G5 (299 eurot). Järgneb Apple Macbook Air (949 eurot) ning kolmandana Lenovo IdeaPad 110-15IBD.

Mitmed eelpool nimetatud seadmed kuuluvad sel aastal Telia jõulukampaania fookustoodete hulka, mille soetamisel saab kaasa vautšeri, mis annab õiguse endale riigimetsast tasuta jõulukuusk valida. Tooteid, millega saab kaasa kuuse, on tänase seisuga kokku üle 40. Kõigi jõulukampaania fookustoodete puhul kehtib eraklientidele nullprotsendine intress, nulleurone lepingutasu ning nulleurone sissemakse.

Kokkuvõttes võib öelda, et mida aasta edasi, seda enam eelistavad kliendid kinke osta e-poe vahendusel. Kui eelmisel aastal oli Telia e-poe osakaal kogu kaubamüügist 23%, siis tänavu on see kerkinud 27%-ni.

Elisa

Nutitelefonide valik on tänapäeval niivõrd suur, et võtab igal inimesel silme eest kirjuks. Elisa ekspert Mailiis Ploomann jagab nõuandeid, kuidas selles maailmas orienteeruda ja millest lähtuda, kui on soov lähedasele või sõbrale kinkida jõuludeks nutitelefon.

Mida kinkida inimesele, kel pole varem nutitelefoni olnud?

Kui kingilistis on keegi, kes on seni nutimaailmast eemale jäänud ning ei oska seetõttu veel öelda ja isegi mitte mõelda, mis on tema jaoks nutitelefoni juures kõige olulisem, on headeks ning soodsateks valikuteks Samsungi Galaxy J3 või Coolpad Modena 2. Nutitelefoni esmakasutajale on tihtipeale esimeseks funktsiooniks, millest rõõmu tuntakse, pildistamine. Nende telefonide puhul saab klient endale fotode jäädvustamiseks väga asjaliku 8 megapikslise kaamera ning piisavalt suure, vähemalt 5 tollise, ekraani. Mõlemad telefonid jäävad umbes 150 euro hinnaklassi.

Kliendile, kellel on varem juba esialgne nutimaailma kogemus olemas ning kes soovib nüüd seadmelt paremat tehnilist võimekust.

Nutitelefoni keskmine kasutusaeg jääb umbes kahe aasta kanti ning süües kasvab kindlasti isu – seega kui pead valima kingituse mõnele kallile inimesele, kes veel aasta-kaks tagasi sattus eelmisesse kategooriasse, siis nüüd oleks õige aeg leida talle uus seade.

Selle aasta jõulude ajal on headeks valikuteks Sony Xperia XA ning Samsung Galaxy A5 (2016). Hinnaklass on nende telefonide puhul alla 300 euro ning soodushinnaga ostes tuleb hind veelgi parem.

Mõlemad nutitelefonid paistavad silma kirka ekraani ning võimeka protsessoriga, mis võimaldab samaaegselt tõrgeteta jooksutada mitut rakendust. Sobivad hästi ka pikemate videote vaatamiseks.

Ka esi- ning tagakaamerad on mõlemal mudelil juba oluliselt teravamad ning võimekamad.

Juba kogenud nutihundile, kes teab, mida seadmelt nõuda ning kelle jaoks on nutitelefon igapäevaelu orgaaniliseks osaks.

Tihti kuuluvad siia kategooriasse vanuselt või hingelt noored nutimaailma fännid, kelle argipäevas ja meelelahutuses on nutiseadmel niisama loomulik roll nagu riietelgi, mida kanname.

Suurepäraseks valikuks neile on Huawei Honor 8 või Samsung Galaxy S6. Mõlema seadme hinnaklass on veidi üle 400 euro ning võib öelda, et tegemist on tõsiseltvõetavate tööloomadega.

Siinkohal on üleliigne rääkida, kui head on nende telefonide ekraanid või kui võimekad kaamerad ja protsessorid. Selles kategoorias on need elementaarsed! Oluline on teada, et tegemist on usaldusväärsete ning klientide poolt väga hinnatud tippklassitelefonidega. Nende hinnaklass on järgmisest kategooriast oluliselt soodsam vaid seetõttu, et see on tootja teadlik valik (näiteks Huawei Honor 8 puhul) või on see mudel juba pikalt tootmises olnud (näiteks Samsung Galaxy S6).

Kliendile, kes hindab kõige uuemat tehnoloogiat ning tahab seda kasutada ennem kui teised.

Kui valdav osa nutitelefonide kasutajaskonnast valib enamasti eelmise kategooria telefoni, siis leidub omajagu ka neid, kes lisaks väga headele omadustele, tunnevad rõõmu just sellest, et kasutavad kõige uuemat võimalikku tark- ning riistvara.

Üks osa nendest soovib endale jõulukingiks kindlasti Apple iPhone 7, millest on juba palju juttu olnud. Alternatiividena lisaksin veel Sony Xperia XZ ja Samsung Galaxy S7 Edge.

iPhone 7 puhul tuleb arvestada veidi rohkem kui 800 eurose väljaminekuga, Samsungi hind on sellest veidi madalam ning Sony on sellest kolmikust kõige soodsama hinnaga ehk alla 700 euro. Nende seadmete puhul on kasutusel kõik tänasel päeval võimalikud lisa- ning mugavusfunktsioonid ning jõulude puhul saab kaasa ka mitmeid lisaseadmeid.

Näiteks Sony annab telefoniga kaasa suurepärase Harman Kardon`i Bluetooth kõlari ning Samsung 50 euro eest Samsung Gear VR prillide komplekti.

Kõiki välja toodud nutitelefone saab Elisast soetada ka osamaksetega ning sel juhul ei pea kogu summat ühekorraga välja käima. Kui see tasu 24 kuu peale ära jaotada, on tegemist oluliselt taskukohasema kingitusega, kui esialgu tundub. Kuna pikaajalised Elisa kliendid on alati väga väärtustatud, ei lisa Elisa taolisele hinnaskeemile ühtegi intressi ning hinnad on tegelikult kokkuvõttes veelgi soodsamad, kui ühekordse maksena välja ostes.

Kuna nutiseadmed on täna paljudele inimestele elu oluliseks osaks, siis soovitame alati teha ka nutikindlustuse, mis kaitseb õnnetusjuhtumite korral ja lisab meelerahu kogu seadme kasutusperioodiks.

Tele2

Tänavuste jõulude kõige põnevamad tehnikakingitused on robotid, droonid ja nutiprillid, aga populaarsust ei kaota ka harjumuspärasemad nutiseadmed. Tele2 müügi- ja turundusdirektor Kristjan Seema annab ülevaate, mida kingikotist sel aastal loodetakse leida.

Kas Su koer täna Sulle juba helistas? Kui Sa oma lemmiklooma väga armastad, siis ei ole Sul kahju 600 eurost PetChatz masina eest, mis võimaldab koeral Sulle helistada. Lemmikut saab koolitada käpaga nupule vajutama, kui ta Sind näha tahab. Ka Sina saad teha nii video- kui häälkõne ning lasta automaadil doseerida talle maiuseid ja rahustavaid lõhnasid. See ei ole nali, vaata videost. Soodsamad sarnased lahendused on saadaval ka paarisaja euroga, näiteks Furbo Dog Camera.

Anki Cozmo on selle aasta kõige kuumem robot-mänguasi, mille tehisintelligents ajab elevile ka suured lapsed. 170 eurosel robotil on 50 „lihast“, ta tunnetab ümbrusest kaamerate abil, tuvastab näod ja mäletab varasemaid suhtlusi. Ta õpib ja tema iseloom areneb. Ta näitab Sinuga suheldes ekraanil emotsioone, nii et Sa saad aru, mida ta mõtleb. Väike robot lubab saada sõbraks, kuid ühtlasi on teda võimalik ka ise programmeerida ja arendada.

Amazon Echo Doti uus versioon on selle aasta kõige kuumem nutika kodu kontroller ja kõlar, mis maksab vaid 50 dollarit. Sisaldab Amazoni versiooni virtuaalsest tehisassistendist ning temalt saab küsida küsimusi ja anda talle käsklusi alates takso tellimisest kuni nutika termostaadi juhtimiseni.

Selfi-pulk on nii 2015. Inimestele, kellele meeldib iseendast selfisid teha, on kõige vingem kingitus AirSelfie droon. Masin on pisike, vaid telefoni suurune, aga suudab tõusta paarikümne meetri kõrgusele, et Sinust ja sõpradest korralik pilt teha. Jõuluks masinat veel kahjuks kätte ei saa, aga Kickstarterist saab 175 euro eest tellimuse ära teha ja kink laekub kevadel.

Vanakooli Nintendo telekamäng on tagasi! 60 dollari eest saab selleks jõuluks tellida klassikalise kandilise Nintendo konsooli koos 30 retromänguga Super Mariost Donkey Kongini.

Spectacles videoprillid näevad hipster-lahedad välja ja läbi selle näevad sõbrad seda, mida Sinagi. Tee ja saada 10-sekundi videosid üle Snapchati.

2016. aasta popimad tahvlid ja nutitelefonid jõuludeks

Tele2 müügi- ja turundusdirektori Kristjan Seema sõnul on nutiseadmed praktilisema mõtteviisiga inimeste seas igal aastal ühed populaarsemad ja oodatumad kingitused ning nende müük kasvab Eestis detsembris tavakuuga võrreldes 30-40 protsenti.

Turu-uuringufirma Norstat läbi viidud uuringu järgi plaanib 22 protsenti eestlastest tänavu jõuludeks kinkida nutiseadet – kõige sagedamini leiavad jõuluvana kingikotti tee nutitelefonid ja tahvelarvutid, mida plaanib kinkida kokku 13 protsenti vastanutest. Teiste populaarsemate nutikinkide hulgas on nutikell ja videomängukonsool.

Apple’i fännile on tõeline jõulukingihitt topeltkaameraga iPhone 7 Plus. Üllatavalt nõutakse värvidest mäekõrguselt teistest rohkem tavalist musta ning uue kõrgläikega jet black ehk teemantmusta mudeli vastu on huvi tagasihoidlikum. Lainurkobjektiivile lisandunud teleobjektiiviga telefon on nii populaarne, et Apple’il on Eestisse tarnimisega raskusi, seega tasub varakult kingijahile minna.

Teine kallis, kuid ülipopulaarne tippmudel on Samsung Galaxy S7 Edge, mida peetakse parima kaamera ja disainiga nutitelefoniks. Roosa mudel pole väga menukaks osutunud, aga kuldne ja must on kindla peale minek. Tõeline maiuspala Samsungi fännidele, mida tehnoloogiagurmaanid saavad virtuaalreaalse maailma avastamiseks kombineerida Samsung Gear VR prillidega.

CAT S60 on meistrimehele mõeldud kõrgtasemel telefon, millel on soojuskaamera. Augustis turule tulnud erakordselt tugev ja väidetavalt maailma kõige veekindlam seade on üle Euroopa nii menukas, et saab poodidest pidevalt otsa.

Keskklassi telefonidest on väga populaarseks valikuks lastele ja vähem nõudlikele nutitelefoni kasutajatele hea hinna-kvaliteedi suhtega Samsung Galaxy J3 ning J5, mis on Tele2-s müüdavuselt teisel ja neljandal kohal. Samas hinnaklassis on kindel valik ka müügiedetabeli kolmanda koha omanik Huawei P9 Lite, mis on tuntud suure aku ja väga hea esikaamera poolest.

Tahvelarvutite müügis on Samsungist mööda läinud Lenovo, mille silmapaistva disainiga ja videosisu vaatamiseks ideaalne Ideatab Yoga3 X50L on korralik seade kogu perele. Suur huvi on ka selle aasta vaieldamatu müügihiti Samsung Galaxy Tab A ning meelelahutuse tarbimiseks mõeldud Huawei Mediapad T1 tahvlite vastu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.