Suur kaameratest: võrdluses on LG, Sony, Samsungi, Huawei, Nexuse, HTC ja Apple’i tipptelefonid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
telefonid_tanel_meos.jpg
Foto: Tanel Meos

Toimetaja kommentaar:Esimest korda Geeniuse ajaloos saame lugejateni tuua põhjaliku kaameratesti, kus on vastakuti pandud seitsme tootja tipptelefonid. Võrdluses on LG G5, Sony Xperia X Performance, Samsung Galaxy S7, Huawei P9, Nexus 6P, HTC M10 ning iPhone 6s Plus. Võrdluse eesmärk on välja selgitada parima kaameraga nutitelefon.Enne testini jõudmist paneme mängureeglid paika. Kõik telefonid on võrdväärses seisus ehk need on võetud karbist välja, akud on laetud täis ja pildid on jäädvustatud samades tingimustes ning mingeid spetsiaalseid fotoäppe neist telefonidest ei leia. Lisaks on kõik pildid salvestatud automaatrežiimis et jäljendada tüüpilistkasutajat, kes pildistamishetkel eiraatsi sätteid muuta.

Kutsusime telefone võrdlema fotograafi Kristjan Madalvee, kellel palusime arvutis võrreldapiltidedetailsust, müra ning dünaamilist ulatust, aga ka telefonidega pildistamise mugavust jakiirust.

HTC M10

Kasutajaliidese osas on HTC kõige parem. Pildistamine on aeglane ning manuaalrežiim on teistest märksa ülevaatlikum ja mugavam. Kahjuks läheb midagi kuskil metsa, sest pilti tehes muutub pilt eelvaate omast kardinaalselt ehk eelnev sätete muutmine ei olnud asja eest.

Pildi keskel on detailid head, pildi servades on märgata teravuse kadu, nii-öeldatavalistes tingimustes on müra minimaalselt. Pimedas on märgata olulist detailide kadu, samuti on nähtav värvimüra. Dünaamilise ulatuse kohta võib öelda seda, et varjualast on pildiinfo päästmine hõplsasti tehtav, sama ka kergelt ülesäritatud pildi osast. HTC pilti iseloomustab hea detailsus ning ilusti esitatud värvid. Miinusena saab tuua välja, et pildid on natuke ebakontrasted, kuid see ei ole häiriv.

Huawei P9

Telefon, millel on kaks Leica kaamerat, kõlab paljulubavalt. Kasutajaliides vajab harjumist aga midagi keerulist seal ei ole, pigem on see lihtsalt kole ning kohati arusaamatu. Pilte jäädvustab kiirelt. Manuaalrežiimi käivitamine on keeruline. Väga arusaamatu on teravussügavuse muutmise võimalus, sestkui esmapilgul tundub see lahe, siis kiirelt on näha, et tegu on efektiga, mil ei ole objektiivi teravussügavuse muutmisega midagi pistmist. Pilti udustatakse digitaalselt jättes vaatajale mulje, et see on tehtud kalli peegelkaameraga.

Erinevalt HTC-st on pildi detailid Huaweil paigas, mitte ainult pildi keskel, vaid ka servades. Taaskord saab öelda, et tavatingimustes on müra minimaalselt. Kuigi ka Huaweil on pimedas kerget detailide kadu ning värvimüra, siis HTC-st on pildid ikkagi paremad. Varjualast on pildiinfo päästmine raskendatud, ümber teravate äärte tekib halo ning varjualad kipuvad rohekaks minema. Heledast alast detailide päästmine on hõlpsam. Huawei piltidel on korralik detailsus ja ilusti esitatud värvid. Samas on pildid kõik natuke alasäritatud ning üsnagi kontrastsed.

iPhone 6s Plus

iPhone on nagu iPhone ikka, mingeid sätteid muuta ei saa ning pildistamine toimubki alati automaarežiimis. Sätete muutmiseks peaks App Store’ist tõmbama alla mõne äpi, millest osa on tasulised.

iPhone’i puhul saab öelda, et detailide osas on see eeskujuks teistele, seda nii pildi keskosas, kui ka servades. Müra tuleb esile hämaras jäädvustatud piltidel, kus on kerge detailide kadu. Kohati on märgata ka värvimüra. Pildiinfo päästmine varjualast on raskendatud, ümber teravate äärte tekib halo ning varjualad on ebakontrastsed, samuti on varjualas vähem detaile. Heledast alast detailide päästmine on hõlpsam. iPhone’i pilti iseloomustab eeskujulik detailsus ja hästi esitatud värvid. Piltide üldine kontrast on hea.

LG G5

Veel üks telefon, millel on kaks tagukaamerat. Üks neist jäädvustab pilte tavaliselt ning teine lainurgaga. Lainurgas pildistamine on lahe, kuid kahjuks tõmbab nurkadest pildi ära, kuid see on lainurga omapära. Õnneks annab seda arvutis parandada. Kasutajaliides ei ole päris intuitiivne ning vajab harjumist. Kui automaatrežiimis jäädvustatud pilt ei ole piisav, siis manuaalrežiimis saab muuta kõike peale fookuskauguse suhte. Kui fookuspunkt ei ole paika määratud, siis otsib fookust ning pildistamine võtab kaua aega.

Pildi keskosas on LG-l detailid paigas, kuid servades on märgata detailide kadumist. Nagu kõigi eelnevate telefonide puhul on ka G5-l tavatingimustes minimaalselt müra. Seni testitud telefonidest on hämaras kõige vähem detailide kadu just LG-l, ka värvimüra on minimaalselt. Üllatuslikult on varjualast pildiinfo ning heledast alast detailide päästmine lihtne. LG pilti iseloomustab eeskujulik detailsus, hästi esitatud värvid. Piltide üldine kontrast on tasakaalus ja meeldiv.

Nexus 6P

Nexus ehk puhta Androidiga telefon tähendab seda, et kaameraäpp on Google’i loodud. Kasutajaliides on lihtne, on näha, et selle loomisel on mõeldud kasutusmugavusele. Pildistab kiirelt, midagi erilist ei saa öelda.

Detailide osas on Nexus 6P pilt sarnane Huawei P9 omaga. Pildi keskosas on detailid paigas ning servades ei ole märgata erilist kadu. Pimedas on detailide kadu võrreldav HTC-ga, lisaks on näha ka värvimüra. Kui hakata pilti töötlema, siis pildiinfo päästmine on lihtne, kuid gramm kehvem, kui LG-l. Heledatest aladest detaile lihtsalt päästa. Nexuse pilti iseloomustab korralik detailsus, hästi esitatud värvid. Pildid on natuke ebakontrastsed, aga ei midagi häirivat.

Samsung Galaxy S7

Kasutajaliides on arusaadav ja üks parimaid, mingit tuumafüüsikat seal ei ole. Pildistamine on väga kiire automaat- ning manuaalrežiimis. Ainsaks keerukaks osaks on see, et kui kasutada pro-režiimi ning soovida pilte salvestada RAW formaadis, siis selle aktiveerimiseks peab sätetes pikalt ekslema.

Pildi detailsuse osas teeb Samsung teistele silmad ette, see on lausa suurepäraselt säilinud. Sama lugu on servades olevate detailidega. Hämaras jäädvustatud piltide puhul saab tõmmata paralleeli HTC-ga, on märgata detailide kadu ning värvimüra on nähtav. Kuigi varjualast on pildiinfo päästmine tehtav, siis sealt tuleb nähtavale müra ruudustik. Heledast alast on pildiinfo päästmise protsess lihtsam. Samsungi iseloomustab korralik detailsus ja hästi esitatud värvid. Pildid on kõik pigem kontrastsed.

Sony Xperia X Performance

Viimasena astub üles Sony uus telefon. Kui pilti vaadata pilti vaid telefonist, siis tundub, et see on väga kvaliteetne. Isegi pärast mõningast otsimist ei leidnud manuaalrežiimi puhul võimalust ISO muutmiseks. Et saada ISO muuta, siis peab valima pildistamiseks 8 megapikslise valiku. Kahjuks ei ole Sony manuaalrežiim päris õige manuaalrežiim, kuna telefon üritab ise pilti paremaks teha. Väga puine ja arusaamatu kasutajaliides.

Hoolimata korduvast kiidulaulust Sony telefonide kaamerate osas, siis X Performance’i kohta saan öelda, et detailid on rahuldavad. Seda senimaani,kuni ei vaata pildi serva, kust detailid on kadunud. Käesolevas testis on Sony ainus telefon, mille piltide puhul on ka normaalsetes tingimustes märgata vähest müra. Pimedas on aga juba oluline detailide kadu ja värvimüra on ka olemas. Töötlemise käigus on võimalik varjualast pildiinfot päästa, kuid see on müra ruudustiku tõttu raskendatud. Heledast alast detailide päästmine on pigem raskendatud. X Performance’i pilti iseloomustab pigem nigel detailsus, hästi esitatud värvid. Pildid on kõik natuke alasäris, ja kontrastsed.

Ja parim on…

Ja nii kujuneb testitud telefonide pingerida pildikvaliteedi põhjalselliseks:

  1. LG G5
  2. iPhone 6s Plus
  3. Nexus 6P
  4. Samsung Galaxy S7
  5. Huawei P9
  6. HTC M10
  7. Sony Xperia X Performance

Ekslikult arvasin, et iPhone on parim, aga tuleb välja, et LG teeb pika puuga ära. Nexus, Samsung, Huawei ja HTC on pildikvaliteedilt väga sarnased, kõige suuremad erinevused löövad välja varjualades. Sony on kõigist seitsmest märgatavalt kehvem. Võrreldes teistega on Sony pilt oluliselt ebateravam.

Avafoto: Tanel Meos

Testpildid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.