Soovitame jõulukinke: miks telekas tasuks just nüüd ära osta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Geeniuse toimetus soovitab enne jõule, milliseid tehnikavidinaid võiks kuuse alla paki sisse peita. Seekord pakub välja enda jõulukingid peatoimetaja Hans Lõugas.

Tänavusene tehnika-aasta on toonud paar olulist uuendust, mida kindlasti kingituseks vaadata nagu juhtmevabade nööpkõrvaklappide läbilöök ja soodustelefonid, mis on muutunud enneolematult heaks.

Omalt poolt tahan öelda paar sõna aga suure ja igava kategooria nagu telerid kasuks. Olen mitu aastat kõrvalt vaadanud telerites toimuvat tooteuuendust ja oodanud, millal jõuavad tehnilised uuendused sellele platoole, kus neist on päriselt kasu. Ja vot nüüd on igasugused 3D-prillide ja nõgusate akvaariumite hullus möödumas ning mulle tundub, et lõpuks on hea aeg uut telekat kaaluda.

Peamine põhjus pole lihtsalt see, et müügil olevates telekates on mõned uued kolmetähelised lühendid. Jah, need lühendid on olulised: HDR ja UHD (ehk rahvakeeli 4K). Esimene, high dynamic range, annab pildile suurema dünaamilise ulatuse, mis tähendab inimsilma jaoks loomutruumat pilti. Tumedamates alades on rohkem detaile ja heledamates ka. UHD ehk kõrglahutusest neli korda teravam pilt annab ka loomutruudust juurde. Ja mõlemad tehnoloogiad on juba telerites, mis ei maksa tuhandeid.

On ka, mida vaadata

Aga nagu ma ütlesin, ega neid lühendeid endid osta pole mõtet. Oluline on hoopis see: meil on nüüd telekast vaadata midagi, mis samuti neid tehnoloogiaid toetab. Eesti inimese telerisse tulevad täiesti mugavalt ja legaalselt saated ja filmid, mis pakuvad televisiooni ajaloos erakordset visuaalset elamust.

8 euro eest kuus saab Netflixi, mis pakub Eesti vaatajale värskeid filme ja sarju maailma tippnäitlejate ja režissööridega (ning ekstra rõhutan dokumentalistikat). Kõike seda nende eelnimetatud visuaalsete tehnoloogiate abiga. Maailma parimaid meelelahutajaid näeb samamoodi Amazon Video teenusest, jällegi ilusti Eesti vaatajale kättesaadavalt.

Rääkimata esimestest UHD-telekanalitest. Ja kes maksta ei taha, selle jaoks on isegi YouTube olemas. Või no minu poolest ostke kas või see BluRay mängija, kuigi nende plaatidega jändamine on tüütu.

Nii et nüüd on telekad tehniliselt küpsed ja on ka mida selle tehnikaga vaadata.

Aga ootaks veel aasta?

Oodata või mitte oodata?

Sain juba ühelt Geeniuse lugejalt väga asjakohast tagasisidet, et tead, tegelikult tasuks veel aasta oodata, sest vat 2018 on telekad kohe eriti valmis.

Jah, põhimõtteliselt olen nõus. Asi on standardis HDMI 2.1, mis järgmise aasta mudelitesse jõuab. Ja mis näiteks suudab edastada 8K-pilti (see on siis kaablipistik, mitte ekraan ise) või pilti, millel on 120 kaadrit sekundis.

Jah, need tunduvad mullegi ägedad, aga esiteks tuleb siis jälle tükk aega neid saateid, filme ja sarju oodata, mis selliste parameetritega pilti pakuvad. Ja siis, ma olen kindel, võiks aasta edasi veel oodata, sest tehnika on jälle pisut paremaks läinud. Ja siis, ootame jälle sisu järele…

Kes maldab oodata, palun. Aga kel praegu elutoa seina kohal tühi koht, siis soovitan teleriturul ringi küll vaadata.

P.S. Mida ma ei soovita: heast peast vana töötav teler ära visata. Osta siis, kui on päriselt vaja.

P.P.S. See 100 või 120 kaadrit sekundis pilt on omaette teema, mis inimesi polariseerib. Vaatad Hollywoodi filmi, aga pilt liigub justkui odavas seebikas? Aga äkki on see just õige loomutruudus? Edaspidi sellest pikemalt.

Vaata ka teiste kingisoovitusi:
Terko Veensalu: teistmoodi kell, LED-ribad ja kleepsudega telefon ilusaks
Gregor Sibold: kaks head telefoni, erakordsed kõrvaklapid ja virtuaalne rõõm
Martin Mets: targad mänguklotsid, üks alahinnatud mängukonsool ja see vana telefoniküsimus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.