Snowdeni lekked panid meid ennast internetis tsenseerima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
surveillance_geralt_pixabay.jpg

Oxfordi ülikoolis avaldatud uuring näitab, et kui inimesed on teadlikud enda riigi massilisest jälitustegevusest, nagu paljastas Edward Snowden, siis loevad nad internetist jälitustegevuse ja riigi julgeolekuga seotud teemadest tunduvalt vähem.

Uuringu läbiviimiseks vaatasid teadlased liiklust Wikipedia leheküljel enne ja pärast Snowdeni lekkeid. Uuritinii-öelda „jahtumise" efekti. Tegu on privaatsuse toetajate hinnangul kontrollimatu riigipoolse jälitustegevuse tulemusega, kus inimesed ei julge enam teatud teemadel otsinguid sooritada.

Uuringust selgus, et liiklus tundliketeemade artiklites vähenes märgatavalt pärast NSA jälitustegevuse paljastamist Snowdeni poolt. Teadustöö jaoks valiti välja märksõnad, mida USA valitsusametid kasutavad selleks, et jälgida „kahtlast“ tegevust internetis. Näiteks Wikipedia artiklites, mis sisaldasid 48 terrorismiga seotud märksõna nagu „al-Qaeda“, „carbomb“ ja „Taliban“, langes liiklus 20 protsenti.

Sarnaseid tulemusi leidis eelmisel aastal ka Massachusettsi tehnoloogiainstituut, mille teadlasteuuringust selgub, et inimesed otsivad Google’i kaudu vähem tõenäoliselt selliseid asju, mis võivad neid valitsuse silmis „kahtlaseks“ muuta.

Avafoto: Geralt

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.