Skandaal: Gmailis loetakse su kirju. Kuidas võõrad nuuskijad oma kontolt välja visata?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Wall Street Journal kirjutab olukorrast, kus paljud inimesed on enese teadmata andnud võõrastele ligipääsu oma e-kirjade lugemiseks.

Probleem puudutab teenusepakkujaid nagu Gmail, kuhu on võimalus lubada teised firmad või äpid. Paljude üllatuseks ei loe aga sellisel juhul kirju mitte arvuti, vaid teised inimesed.

Kes need üldse on?

Mis juhtudel võib võõras e-kirjadele ligi pääseda? Kõikidel juhtudel on e-kirjakasti omanik ise selleks loa andnud.

Tegu võib olla teenusega nagu Return Path, mis lubab inimeste kirjakaste paremini kaitsta spämmi ja õngevõtmiskirjade eest. Vastutasuks loeb äpp inimeste kirju ja jälgib kirjakasti ja annab selle kohta andmeid e-kirjaturundajatele, et need paremini oma kampaaniaid saata oskaks.

Teine näide on Edison Soft, millele võib anda kirjakastile ligipääsu, mille järel aitab see näiteks tuhandete kirjade laviini väga nutikalt sorteerida ja nii inimese elu efektiivsemaks teha.

Need on näited väikestest, pigem tundmatutest teenusepakkujatest, aga täpselt sama teevad suurettevõtted.

Milles probleem?

Asi on selles, et pahatihti ei eelda inimesed selliseid äppe oma kirjakasti lubades, et kirju hakkavad lugema teised inimesed. Eeldatakse, et tegu on mingi tarkvaraga, mis oskab näiteks kirju sorteerida või filtreerida ja see on enam-vähem talutav.

WSJ teatel on aga nii eelnimetatud Return Path kui ka Edison Softis tööl insenerid, kes loevad kirju käsitsi, selleks et paremini automaatlugemist tegevaid algoritme häälestada ja seadistada.

Google’i teatas muidugi, et kõik firmad, kellele on üldse võimalus anda ligipääs oma kirjakastile, on põhjalikult kontrollitud ja usaldusväärsed.

Kuidas vaadata, kes mu kirju vaatab?

Ükskõik, kas tegu on algoritmi või inimesega, parem karta kui kahetseda. Vaatame üle, kuidas kontrollida, kellel Gmaili kirjadele ligipääs on.

Selleks tuleb esiteks minna näiteks google.ee lehele ja klikkida ülal paremal nurgas olevale oma konto ümmargusele nupule, kust avaneb link “Google’i konto”. Google’i konto ülevaates on näha link rakendustele, millel on sellele kontole ligipääs.

Järgneb vaheleht, kus veel midagi teha ei saa, aga kus tuleb klikkida lingile “Rakenduste haldamine”.

Ja siis avanebki nimekiri äppidest, millel on su kontole ligipääs. Siin võib olla näiteks mänge, mida on Androidiga telefonis mängitud, või muid rakendusi, mis ühel või teisel hetkel on sult küsinud luba mingile osale Google’i kontost ligi pääseda.

Mitte kõik need ei pääse su kirju lugema, aga meie otsitav fraas on “Juurdepääs teenusele Gmail”.

Ja voilà, siit leiabki rakenduse, mis võib vabalt Gmailis olevaid kirju lugeda.

Kas selles rakenduses skannib ja analüüsib kirju puhtalt masin ning ei kopeeri neid kirju kuhugi või hoopis mõni inimene, seda siit muidugi teada ei saa.

Kui aga äpp tundub vähegi kahtlane või ebausaldusväärne, siis saab nupuga “Juurdepääsu eemaldamine” see teenus minema saata.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.