Ronald Liive: iPhone X on kõige halvem telefon, mida olen hiljuti kasutanud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

TL;DR ehk lühikokkuvõte: iPhone X on halb telefon, lausa väga halb. Ärge ostke seda, hüüumärk!

Minu tööga kaasneb privileeg, mille omamisest ei ütleks ükski tehnikahuviline ära. Saan pidevalt uusi telefone proovida ilma, et peaksin enda raha neile kulutama. Tootja või edasimüüja annab mõneks ajaks kasutamiseks uue telefoni, millele oodatakse tagasisidet.

Ühe ettevalmistatava loo tarbeks krabasin kokku kõigi suuremate tootjate kõige värskemad telefonid. Nende seas oli ka iPhone X. Kuna ma pole juba viimased pool aastat iPhone’i kasutaja, oli mul loomulikult imelise X-i järele suur huvi. Kahjuks tabas mind pettumus juba telefoni esmasel seadistamisel.

Tarkvara on keeruline ja tüütu, paroole peab kümneid kordi sisestama

Enda iPhone’i aegadest mäletan, et õunatelefonide seadistamine oli lihtne ja paras lust. Nüüd on aga Apple teinud kannapöörde ja käseb mul telefoni seadistamisel arvutile määratud parooli sisestama?

Ma saan aru küll, et nad soovivad turvalisust tagada, aga no kuulge, minu Apple ID konto on juba kaheastmelise turvalisusega kaetud ning ma pidin iPhone X-i seadmistel sellele arvutist kinnituse andma. Sellest on teile veel vähe, te nõuate veel ka minu arvuti parooli, kas see juba liig ei ole?

Lasin X-il tõmmata informatsiooni üle Samsungi telefonist. Kui ma tõesti pean seda telefoni kiitma, siis see funktsioon on hea, aga võttes arvesse, et see funktsioon on olemas ka kõigil teistel telefonidel, ei ole see midagi erilist.

Pärast info ületõstmist tahab telefon, et logiksin enda kõigi erinevate kontode alt uuesti sisse. Arusaadav. Aga miks ta viskab mulle selleks kümneid ja kümneid hüpikteavitusi? Piisab ühest, ei ole vaja karjuda.

Aga nüüd saabub uus probleem. Kui ma sisestan sätetest Google’i konto andmed, siis sellest ei piisa, et teised äpid saaksid mu Google’i kontole automaatselt ligipääsu.

Olgu selleks äpiks Gmail, YouTube või mõni muu, kus pakutakse Google’i kontoga sisselogimist. Ehk siis täpselt nagu telefoni esmasel seadistamisel pean ka kümnekordselt tõendama, et ma olen ikka see inimene, kel on antud konto parool olemas.

iPhone X-il puudub X faktor

Aga jõuame nüüd nendest sisselogimistest kaugemale. Kas oskate öelda, mis on iPhone X-i suurim müügiargument? Mina ei oska.

Silmitsen seda kallist telefoni praegu ja ma ei oska öelda ühtegi põhjust, miks peaks just seda telefoni ühegi konkurendi ees eelistama. Sel telefonil puuduvad killer-funktsioonid või omadused, mis paneksid mind seda ostma.

Servast servani ekraan on praktiliselt kõigil viimastel lipulaevadel. Ja olgem ausad, Apple’i lahendus sellest ei ole tänu oma tukale päris õige servast-servani ekraan. Kodunupu puudumine? Jälle tehtud asi ja ma ütleks, et konkurendid on selle palju mugavamalt ära lahendanud.

Apple võiks õppust võtta ning järgmise iOSi uuendusega lisada tarkvaralise lahenduse, mis registreerib pikema sõrme hoidmise kodunupu vajutusena. Kuulge Apple, teil on selle implementeerimiseks iPhone’is isegi imepärane taptic mootor olemas, mis on konkurentide tavalistest vibraatoritest kordades kvaliteetsem.

Kodunupu kadumisega tegi Apple endale karuteene. X-i kasutuselevõtuks peab läbima väga suure õppimiskõvera. Jah selle nn nupu vajutamise asemel ekraanil alt üles sõrme lohistamine ei ole keeruline aga näidake mulle ühte X-i kasutajat, kel õnnestub igal katsel rööprähklemise vaade ilma ühegi probleemita avada.

See on võimatu. Äpid ilmuvad ekraanile ja siis lendavad kohe kiirelt ära.

Puudulik Siri, puudused tarkvaras ja ebamugav Face ID

Mõned sõnad ka imepärasest Sirist, mida Apple tõi veel mõned aastad tagasi välja tõsise müügiargumendina. Miks ei ole Apple Sirit juba väga pikalt uuendanud?

Ta oskab täna teha samu asju, mida mõned aastad tagasi. Kurb on vaadata, kuidas konkurendid teevad üha paremaid digiassistente ja Apple pakub kõrvale iganenud assistenti, kas teil häbi ei ole?

Ja siis need kümned iOSi tarkvaralised puudujäägid, millest peamine puudutab teavitusi. Teavituste süsteem on iOSil täiesti läbimõtlematult ehitatud. Androidi peal olen alati kõigist uutest teavitustest informeeritud, aga iOSi puhul lohistan veel nädal hiljem vanu teavitusi, kuna süsteem ei oska neid normaalselt grupeerida, kuvada ja kustutada.

Miks te ei anna kasutajale võimalust kahe äpi kõrvuti kasutamiseks? iPadil on see võimalik, kas tõesti tahate väita, et veidi väiksemal ekraanil on see ebamugav? Andke kasutajale see vabadus ja võimalus ise otsustada, ärge öelge talle kõike ette.

Ilma ühegi halvustava alatoonita ütlen, et iPhone X arendamisega olid peamiselt seotud Jaapani kultuuriruumist pärit inimesed. Miks muidu peab kasutaja iPhone X ees pidevalt pead kummardama? See on vajalik Face ID kasutamiseks.

Unustage ära kõik need kasutuskorrad, mil telefon on laual lebamas ning ühe kiire näpuvajutusega saab selle lahti lukustada. Face ID tõttu on see võimatu. Ma pean ära mainima ka selle, et eile sai mu abikaasa iPhone X enda näoaga lahti lukustada. Jah tõesti, öeldakse, et abikaasad muutuvad aastatega üha sarnasemaks, aga see ei ole aktsepteeritav.

Ma hetkel isegi ei ütle, et Face ID on sõrmejäljelugejast halvem. Apple on selle lihtsalt väga kohmetult ära lahendanud. Taaskord peab kasutusharjumusi märgatavalt muutma. See telefon ei ole seda paarikümment minutit väärt.

Apple, mine proovi uuesti

Meil Geeniuse toimetuses kehtib reegel, et telefoni miinuseks ei saa pidada seda, kui ta ei ole lahe. Olgu, ma siis ei ütle nii aga iPhone X ei ole ilus, sel ei ole ühtegi eriti vajalikku uut vinget funktsiooni, seda on raske kasutada ja see ei ole oma raha väärt.

Kui ma tahaks seda telefoni endale täna osta, siis peaksin leidma selleks vähemalt 1200 eurot. Kas te teete nalja? iOS ei ole enam ammu Androidist mugavam, et ma oleksin valmis telefoni eest sellist summat tasuma.

Ma parem ostan soodsama telefoni, millel on rohkem funktsioone või mis pakub täpselt samu funktsioone märgatavalt soodsamalt.

Juhised Apple’ile iPhone X 2 tootmiseks: anna kasutajale võimalus resolutsiooni muutmiseks, kaota see ebamugav kaamerakühm ära, lisa tarkvaraline kodunupp, lisa suurema ppi-ga ekraan, kaota kaameraäpist ära üleval ja all (või servadel, oleneb kuidas telefoni käes hoiad) olevad mustad kasutud alad, kaota ära klaviatuuri all olev hall kasutu ala, lisa suurema mahutavusega aku, kaota see loll tukk ära (see ekraani ülal olev kasutu must ala) ja palun tõesta üle mitme aasta, et Apple on kõva ja arvestatav nutitelefonide tootja.

Animoji … nalja teete? Ostan 1200 eurot maksva telefoni, et saaksin kakajunni panna enda häälega rääkima?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.