Ronald Liive: E-riigi hammasrattad ei suhtle omavahel, e-riik on ajast ja arust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Puutusin sel nädalal taaskord kokku meie uhke e-riigiga, mis on kahjuks ajast ja arust. Olen viimased paar kuud olnud lapsega kodune ehk olen elanud maksumaksjate kulul.

Aitäh kaasmaalased, et mulle sellist võimalust pakute. Eestis kehtiv vanemahüvitise kord on üks parimaid maailmas, ma ei nurise selle üle karvavõrdki, kuid e-riik, mis seda kõike ühendab on häbiväärne.

Sain mõned päevad tagasi sotsiaalkindlustusametilt e-kirja, kus toodi välja, et ametile kättesaadavate andmete põhjal olen ma vanemahüvitise saamise perioodil teeninud ka lisatulu. Täitsa tõsi, nii on. Olin hetkeks hämmeldunud, kuna ei saanud aru, miks informeeris riik mind teenitud lisatulust.

Kirja põhjalikumalt lugedes selgus, et amet tahab, et ma saadaksin neile tavalise e-kirjaga teenitud summa suuruse, et nad oskaksid järgmise hüvitise maksmisel sellega arvestada. Lugesin kirja korduvalt, aga ega ma targemaks ei saanud.

Riik maksab mulle vanemahüvitist, riik teab, et teenisin lisatulu, aga riik küsib, kui palju ma teenisin?

Mu esimene mõte ei olnud “mis see sinu asi on”, vaid pigem pani mind imestama, kuidas nad seda summat ise ei tea, maksu- ja tolliametis on minu eest makstud sotsiaalmaksu suurus olemas, millest saab summa välja arvutada.

Mulle tundus imelik ka see, et kuigi taheti teada lisatulu suurust, siis toodi kirjas välja, et sotsiaalkindlustusamet saab andmed maksu- ja tolliametist kätte ja vastavalt sellele langetatakse otsus, kas vanemahüvitist peaks vähendama.

Foto: Kuvatõmmis

Ehk siis mulle saadeti kiri, kus riik ütles, et teavad, et teenisin vanemahüvitise saamise ajal lisatulu, riik küsis, kui suur see tulu oli ja riik ütles, et nad saavad need andmed ikkagi ise ka kätte. Mis selle kirja mõte oli?

Kasutasin oma ametit ära ning pärisin ajakirjanikuna sotsiaalkindlustusametilt mitmeid küsimusi. Sain teada, et sääraste kirjade saatmisega alustati 2. juulist 2018 ning selle mõte on selles, et ära hoida võimalikke ebameeldivaid üllatusi tulevikus.

Selgus, et sotsiaalkindlustusamet pääseb vajalikule informatsioonile ligi kahekuulise hilinemisega.

Veelgi arusaamatumaks läks olukord seejärel, kui amet tõi välja, et kodanike poolt edastatud andmete kattuvust kontrollitakse maksu- ja tolliametist saadud andmetega.

Huvitav, kuidas sotsiaalindlustusamet e-kirjaga edastatud tulu suurust koos kodaniku isikuandmetega talletab? Kas selleks on mõne sekretäri arvuti töölaual Exceli fail või on selleks kasutusel mõni turvalisem lahendus?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.