Roheenergia idufirmade võistlusel lahendati globaalselt olulisi probleeme, osales ka Eesti firma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tarmo Tähepõld, Geenius

Budapestist toimus 22. novembril  idufirmade võistluse PowerUp! finaal, kus 12 osaleja hulgas oli ka Eesti firma Ubik Solutions. Ettevõte tegeleb päikesepaneelidele mõeldud inverteriga, mis muudab energia kogumise tunduvalt efektiivsemaks.

Võistlust korraldab rahvusvaheline organisatsioon nimega InnoEnergy, mille eesmärk on roheenergia lahenduste väljatöötamise toetamine erinevate vahendite abil, nagu haridusprogrammid, kiirendi, investeeringud ja koostööprojektid.

Sel aastal oli esimese koha auhinnaks 20 000 eurot ning võimalus liituda InnoEnergy kiirendiga, mis tagaks nii sisulise abi kui ka kuni 150 000-eurose rahalise toetuse. Teise koha auhind oli 10 000 eurot ja kolmas koht sai 5000.

Energia salvestamine on üks olulisimaid teemasid

Kahel eelmisel aastal on selle võitnud Eesti start-up’id. 2015. aastal Lainergy ja 2016. aastal PolarSol. Mõlemad firmad on hetkel jätkuvalt tegutsemas ning loodetavasti on meil neist peagi ka põhjust rohkem kirjutada.

2017. aasta PowerUp! võistluse võitis Ungari idufirma nimega Heat Ventors, kelle tehnoloogia aitaks efektiivsemalt soojusenergiat salvestada ning seda taaskasutada. Teise koha sai Maltalt pärit FLASC, kelle tehnoloogia salvestaks merre paigutatud tuulegeneraatorite toodetud energiat ning kolmas koht läks tšehhide VIA ALTAle, kes on välja töötamas biojäätmetest energia tootmise seadmeid.

Teiste osalejatega saab tutvuda PowerUp! võistluse kodulehel.

Ubik Solutionsi juht Andre Lindvest ütles, et konkursile ei mindudki niivõrd võidu kui kontaktide saamise eesmärgil. Oluline oli saada kajastust ning loodetavasti oli kohal võimalikke koostööst huvitatud inimesi või organisatsioone. Loomulikult tuli kasuks ka kaks päeva enne võistlust toiminud treeninglaager, kus õpetati oma ideede esitlemist ja olulise välja toomist.

Andre Lindvest Ubik Solutionist oma toodet esitlemas Foto: Geenius Meedia

Ubiku eeliseks oli juba sisuliselt valmis olev toode, mis võeti esitlemise ajal ka lavale kaasa ja on hetkel sertifitseerimise faasis. Miinuseks võis aga žürii silmis saada see, et tegutsetakse suhteliselt konkurentsirikkal turul.

InnoEnergy juhi, Diego Avila, sõnul on praegusel hetkel rohelise energia sektoris väga hea aeg innovatsiooni teha. Aina karmimaks muutuvad keskkonnaregulatsioonid ning isegi suurte energiafirmadeni jõudnud arusaam, et me peame planeedi hüvanguks oma käitumist väga kiiresti muutma, on toonud teadlastele ning uute tehnoloogiate väljatöötajatele palju rohkem rahalisi ja sisulisi võimalusi.

Kohalkäinu enda esmamulje 12 võistleja ideede osas oli küll selline, et kui kasvõi pooled neist suudetaks ära teha, siis võiks inimkonna tulevikule natuke helgemal pilgul otsa vaadata küll.

Tšehhist pärit VIA ALTA arendab biojäätmetest energiatootmise seadmeid Foto: Geenius Meedia

Võtame näiteks BALMARISe nimelise ettevõtte lahenduse laevade ballastvee puhastamiseks. Probleemiks on see, et laevad võtavad ühes sadamas ballastvee sisse ja järgmises lasevad välja. Sellega rikutakse aga kohalikku merekeskkonda, tuuakse sisse võõrliike ning see häirib üldiselt looduse tasakaalu.

Ja veel põnevaid ja kasulikke ideid

Nemad on esitluse kohaselt välja töötanud ultraheliseadme, millega see vesi muuta keskkonnale ohutuks. Väidetavalt vähemalt poole odavamalt kui teised sarnased lahendused. Kas see hind on reaalne? Ei tea. Kas see toimib lisaks prototüübile ka päriselus? Ka ei ole veel teada. Aga keegi kuskil lahendab probleemi, mis on väga oluline aga samas ülimalt spetsiifiline.

Lätlaste Oxygen for Burning Fuel muudab väidetavalt põlemisprotsesse oluliselt puhtamaks vähendades sellega kahjulike ühendite paiskumist loodusesse. Teoreetiliselt sobib see seade nii suurtesse tehastesse kui ka autodele. Kõlab nagu päästev lahendus igasugustele heitgaasi teemadele, kui see päriselt ka toimiks. Ja kui ka ei toimi, on keegi vähemalt proovinud.

Loomulikult, kõigesse tuleb suhtuda terve umbusuga ning presentatsioonis välja toodud lahendused ei ole sageli päriselus töötavad või mõistlikud, kuid teadmine, et iga keskkonnaprobleemiga keegi kuskil tegeleb, on omamoodi rahustav.

Ajakirjaniku reisikulud Budapesti kattis InnoEnergy.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.