Riik õpetab kuue kuuga programmeerima, ole sa praegu raamatupidaja või õpetaja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandusministeerium kuulutas välja hanke koolitusprogrammiks, millega hakkab sügisel 40 seni IT-s mitte töötanud inimest õppima programmeerimist. Kuue kuuga saavad nad teooriat ja praktikat ja kui esimene pilootõpe edukalt läheb, antakse intensiivõpet järgneva kolme aasta jooksul 460-le inimesele.

"Koolitus on mõeldud praegu tööturul olevatele inimestele, töötagu nad siis finantsalal, õpetajana või mistahes muul," selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi projektijuhtMerilen Sõrmus. Tegu on algõppega, mis tähendab, et sobivad kõik praegu mitte IT-s töötavad inimesed.

Päris keskhariduseta inimesed siiski programmeerima ei pääse, sest kriteeriumiks on kõrgharidus. "Asendusena sobivad siis ka need, kellel on kõrgkool lõpetamata jäänud, kuid läbitud on vähemalt pool õppekava. See näitab, et inimesel on oskus kohustustest kinni pidada," selgitas Sõrmus.

Java, Python või muu enamlevinud keel

Mida täpsemalt inimestele õpetama hakatakse, tahab riik teada IT-ettevõtetelt. "Meie ütleme, et need peaks olema enamlevinud programmeerimiskeeled. Kas see on Java või Python, seda ootame ettevõtetelt," selgitas Sõrmus.

Intensiivkoolitus on nimelt kahepoolne: peale klassiõppe ehk teooria peavad kõik endised raamatupidajad, õpetajad või muu ameti pidajad läbi tegema ka praktika ettevõtetes. Ettevõtted võtavad kohustuse õppijaid teiste töötajatega võrdselt kohelda ja neile mentor määrata, muud kohustust pole. "Kas praktikantidele määratakse ka tasu või, seda me ette ei kirjuta," lisas Sõrmus.

Programmeerijaks peaks nii saama maksimaalselt kuue kuuga. "Võib-olla toimub see ka kiiremini, äkki nelja kuuga. See sõltub koolitajast, kes meie hanke võidab," selgitas ta. Ministeerium loodab hanke pakkumised 18. juuliks kätte saada, seejärel võitja välja selgitada. Koolitaja hakkaks sügisel 40 inimesegaesimese pilootprogrammiga pihta, mis saaks valmis hiljemalt 2017 kevadeks. Kui kõik sujub, jätkuks IT-intensiivõpe järgmisel kolmel aastal suurema hulga õppijatega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.