Riik ei jõua droonilennutajatele lube väljastada, lahenduseks tuleb uus veebikeskkond

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Droonilennutaja Tartu Lumepargis tänavu suvel. Foto: Margus Ansu/PM/Scanpix

Eestis üha populaarsema hobi droonilennutamise jaoks on sageli vaja riigiametilt kooskõlastust taotleda, aga see on taotlusest ülekoormatud. Lahendusena on valmimas uus veebikeskkond.

Eesti droonilennutajate kogukonnas pööratakse aeg-ajalt tähelepanu lennuameti suutmatusele lennulubade taotlustele õigeaegselt vastamast. Näiteks kurtis üks hobilennutaja 8. septembril Facebooki “Drooniklubi” grupis, et pole rohkem kui nädalaga saanud seitsmele taotlusele mingit vastust. Samas grupis kohtab analoogseid postitusi veel teisigi.

Ilma loata lennata ei tohi

Enne drooni lennutamist peavad lennutajad hetkel taotlema lennuametilt aastase lennuloa, mis maksab 45 eurot.

Lisaks loa saamisele ootab lennuamet õhusõidukitega lendajad ka enda poole koolitusele, kus seletatakse drooniga lendamise põhitõed lahti ning kirjeldatakse olukordi, mil peab ameti käest konkreetsesse kohta küsima ka kooskõlastust. Koolitus kuulub riigilõivu hulka ehk lisatasu selle eest ei lisandu.

Lennulubade taotluste osas kehtib ametis reegel, et neile üritatakse vastata kolme tööpäeva jooksul. Võttes arvesse, et droonilennutajatele lubade väljastamisega tegeleb ametis vaid üks töötaja, kes teeb seda teiste töökohustuste kõrvalt, hindas ameti peadirektor Kristjan Telve Geeniusele antud kommentaaris, et taotlustele vastamise piir on käes.

“Kohati on esinenud pahameelt, et me ei jõua kõiki menetlusi õigeaegselt teha. Inimesed peavad puhkama, koolitustel ja lähetustel käima ja see kõik võib kaasa tuua teatud piiranguid. Me oleme tänaseks hetkeks kokku pannud konseptsiooni, et muuta kogu see protsess digitaalseks, kliendisõbralikuks ja võimalikult kiireks ning intuitiivseks,” kirjeldas Telve.

Uus veebikeskkond lubade taotlemiseks

Probleemide lahendamiseks on lennuamet hetkel väljatöötamas uut veebikeskkonda, mis peaks hõlbustama mehitamata õhusõidukite käitajatel lennulubade taotlemist ning kooskõlastuste saamist. Lisaks aitab keskkond ametil huvilisi operatiivsemalt koolitada.

Lennuameti peadirektor Kristjan Telve. Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Digitaalne keskkond sisaldab videoformaadis õpikeskkonda, milles kontrollitakse lennutaja teadmisi pärast videote vaatamist pisikese testiga. “Oleme väljatöötamisega sealmaal, et kontseptsioon on koos ning oleme võtmas pakkumisi erinevatelt IT-arendajatelt. Meie eesmärk on süsteem esimeses otsas saada tööle 1. veebruariks,” täpsustas Telve.

“Loodavas veebikeskkonnas saab taotleda ühekordset lennuluba, läbida koolituse ja samal platvormil saab teha ka lennu kooskõlastusi. Kaardil täpi paika pannes ütleb süsteem automaatselt ära, kui antud piirkonnas peaks mõni piirang kehtima või kas sinna on üldse kooskõlastust vaja,”.

Uus keskkond on plaanitud universaalse veebikeskkonnana ehk eraldi mobiiliäppe ei ole esialgu kavas luua. Konseptsiooni väljatöötamist alustati tänavu suve alguses.

Riigilõiv ei suurene, lisatöötaja drooninduse peale

Kui hetkel tegeleb lennuametis droonindusega vaid üks inimene, siis järgmisest aastast lisandub veel üks töötaja, kelle tööülesannete hulka kuulub muude ülesannete seas ka droonindus.

“Seda inimest pole meil veel olemas, tegeleme ta otsimisega. Arvestades, et sel inimesel peab töökohustustest tulenevalt olema piloodi pädevus, eeldab ta ka piloodi palka, kuid tahes-tahtmata riigiasutusel sellist summat välja käia ei ole,” seletas Telve.

“Valik on kitsas, kes kord on juba piloodiks õppinud, siis ta tahab ka lennata. Loodame, et leidub mõni piloot, kes leiab, et on lennatud küll juba ja nüüd võiks riigiheaks ka töötada,” rääkis Telve.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.