RIA: Küberkurjategijad on sihikule võtnud ettevõtted

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

2018. aasta viimase kvartali suundumused näitavad, et tavakasutajate asemel sihivad küberkurjategijad järjest enam ettevõtete raha eest otsustajaid. Raha püütakse välja petta keerukate ja aeganõudvate petuskeemidega ning eriti ettevaatlik tuleks olla siis, kui koostööpartner palub muuta pangakonto numbrit, märkis riigi infosüsteemi amet (RIA).

Üha sagedamini kasutatakse pettustes kompromiteeritud meilikontode ja meilivestluste sisu. Suurema summa saamise nimel on kurjategijad valmis pikemat aega ettevõtte meilivestlusi jälgima ja neid kopeerima ning otsima õiget hetke, kus end meilivestlusesse vahele segada.

Ühel või teisel vestluse osapoolel palutakse hakata tulevikus arveid maksma uuele pangakontole. Kahjuks on petuskeemi keeruline ära tunda, sest näiliselt tulevad kirjad koostööpartnerilt endalt. Siiani oleme täheldanud selliseid petuskeeme Eesti ettevõtete suhtlusel välisriikide äripartneritega ning meilivestlused on toimunud inglise keeles.

Kuidas seda tehakse?

Üks meilivestluste kättesaamise viis on olnud ettevõtetele mõeldud Microsoft Office 365 meilirakendus, mida kasutatakse ka Eestis üsna palju. Andmepüügist ja -vargustest on teda andnud Office 365 kasutavad ettevõtted nii Eestis kui Soomes. Kuna tegemist on levinud rakendusega, püüavad kurjategijad seda tõenäoliselt ka edaspidi aktiivselt ära kasutada.

RIA soovitab kõikidel ettevõtetel olla ettevaatlikud, sest kurjategijatel on õnnestunud õngitsuskirjade abil kätte saada hulk ettevõtete kasutajakontosid. Kindlasti tuleb hoolikalt üle kontrollida olukorrad, kus partner soovib arvete tasumist mõnele senisest erinevale pangakontole.

Ka lunavararünnakud on muutunud sihitumaks. Viimastel kuudel on sagenenud juhtumid, kus kurjategijad kasutavad kaugtöölaua (Remote Desktop Protocol) jaoks lahti jäetud võrguühendusi selleks, et pääseda sisse ettevõtete ja asutuste sisevõrkudesse. Kuigi lunavararünnakud toovad organisatsioonidele suurt kahju, paistab jätkuvalt, et ettevaatusabinõud võetakse kasutusele alles pärast edukat lunavaraintsidenti.

Soovitused ettevõtetele, kelle meilikontodele on ligi pääsetud

Soovitame kindlasti teavitada oma koostööpartnereid, sest kurjategijad võivad oodata kuid, enne kui hakkavad partneritelt raha välja petma. Näiteks tasub partnereid hoiata, et kui keegi hakkab rääkima pangakonto detailide muutmisest, siis tuleb see muudatus kindlasti mitme kanali kaudu üle kinnitada. Lisaks soovitame rakendada mitmeastmelist autentimist, et võõrast arvutist e-kirjadele ligi pääsemine oleks võimalikult keerukas.

Kahjuks kasutatakse Eestis endiselt liiga vähe SPF poliitikat, DKIM templit ja DMARC protokolli, mis aitavad kontrollida, kas kiri tuli õigest kohast ja saatjalt. Nende kasutamise kohta saab nõu küsida CERT-EE-lt (cert@cert.ee).

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.