Proovisime Facebooki uut noorteäppi, mis on lihtne, värviline ja ilma igasuguse privaatsuseta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
lifestage.jpg

Kes mäletab, siis Facebook oli esialgu ülikoolide tudengikogukondade suhtlemiseks mõeldud veebileht. Nüüd on miljardi kasutajaga Facebookistkasvanud ülemaailmne suhtlusvahend, aga justkui sellealgupärase ülesande täitmiseks lasi firma välja uue äpi Lifestage, mis on mõeldud konkreetselt alla 21-aastastele.

Lifestage'i taga ongi tegelikult praegu 20-aastaneMichael Sayman, kes alustas programmeerimise ja mobiiliäppide tegemisega varateismelisena. Oma püsivuse ja andega paistis ta silma Facebooki loojaleMark Zuckerbergile ning nüüd onSayman Facebooki tootejuhina teinud äpi, mis peegeldabtema sõnul "oma põlvkonna ootusi". See on liikuv, värviline ja väga-väga avatud.

Lifestage pole küll veel Eestis saadaval, kuid meil õnnestus pisut piiluda, milline "uue põlvkonna Facebook" on. Peale oma telefoninumbriga registreerumist tulebjustkui ankeedina täita ära paar põhilist välja: oma nägu, mõni meeldiv asi jamõni ebameeldiv asi. Need pole aga tekstiväljad, vaid kuni 10-sekundilised videod.

Tegelikult koosnebki kogu Lifestage videopostitustest. Profiilipilt on video, "meeldimisi" märgitaksevideotegaja edasi saab oma videojuppe postitadahulgas erinevates kategooriates.

Lifestage on mõeldud suhtlemiseks oma koolikaaslastega ja äpp jälgibki, millises koolissee (alla 21-aastane) inimene oma seotud Facebooki konto andmetel käib. Nii saab Lifestage'is jälgida oma koolikaaslaste videopostitusi.

Ent Lifestage on võõrastavalt avameelne. Esiteks rõhutab äpp varjamatult, et midagi privaatset selles pole. Kõik postitused on alati vaadatavad nii koolikaaslaste kui ka kõigi teiste inimeste poolt. Videote autor ei saa kuidagi mõjutada, kes neid vaatavad. Samuti ei saa äpitegijad kuidagi lubada, et kui Lifestage'is on näiteks sinu koolikaaslaseks märgitud "Paavo", siis Paavo päriselt ka su koolis käib või üleüldse sellise nimega isik eksisteerib.

Ja nagu mäletate, siis Lifestage on mõeldud kasutamiseks alla 21-aastastele. Äpp küsib tõesti kontot tehes tõesti kasutaja vanust, aga mina väitsinülal näha olevate katsetuste tegemiseks äpile, et olensellest palju vanem. Teistpidi võinuksin ka märkida, et olen palju noorem – kumbagil juhul Lifestage'i kasutamist ei piirata.

Nii kujutab Facebooki uus noorteäpp endast üliavameelset suhtlusvahendit, kus kõik on kõigile täiesti nähtav. Tõsi, nähtav ei pruugi olla auditooriumi – kes peaks olema alla 21-aastased – tegelik vanus, sugu või huvid. Nii onMichael Sayman teinud Mark Zuckerbergi õnnistusel ehk äpi, mis on privaatsusvaatest täielik läbikukkumine.

Aga võib-olla peegeldabki see uue põlvkonna ootusi.

Fotod: ekraanipildid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.