Politsei võib Soomes kahtlusaluse telefoni sunniviisiliselt sõrmejälje abil avada: kuidas on asjad Eestis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sõrmejäljelugeja on korpuse tagaküljel, kus nimetissõrm loomulikus asendis on. Kahjuks viipeid nagu näiteks Huawei telefonides sellega teha ei saa. Foto: Tanel Meos

Kuna ühe rohkem isikuandmeid on peidus meie telefonides ja kaitstud ainult sõrmejäljega, siis näiteks Soomes on otsustatud, et politsei võib vastu inimese tahtmist kahtluse korral teda sundida sõrmejäljega telefoni avama. Eestis asjad nii lihtsalt siiski ei käi.

Sõrmejälge võib sundida näitama, PIN-koodi sisestama mitte

Soome parlamendi ase-ombudsman Pasi Pölönen leidis, et Soome politseil on luba avada kahtlusaluse telefon ka vastu inimese enda tahtmist, kasutades selleks sõrmejälge või muud biomeetrilist tuvastusviisi. Analüüsis leidis Pölönen, et asja ei mõjuta see, milles inimest kahtlustatakse.

Kuigi biomeetriliste viiside kaudu võib kahtlusalust sundida seadet avama, siis ei saa sundida inimest loovutama oma PIN-koodi või paroole.

Analüüsi ajendas reaalne juhtum, kus politsei sundis varguses süüdistatud meest avama oma telefoni sõrmejäljega vastu tema tahtmist. Kuna kahtlusalune polnud nõus infot jagama, otsustas politsei sunniviisiliselt asetada ta sõrme telefoni sõrmejäljelugejale ja telefoni avada, et sealt infot leida.

Kuidas asjad Eestis on?

Kui Soomes on tegevus lubatud, siis Eestis asjad nii lihtsalt ei käi ja politsei ei tohi inimest sundida telefoni avada, kinnitas siseministeeriumi esindaja.

“Eesti seadusandlus ei anna ametnikele õigust kasutada sundi mobiiltelefonide avamiseks,” ütles siseministeeriumi pressiesindaja Olja Kivistik.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.