Eesti politsei lennutas Pence’i visiidi ajal relvastatud droone?

USA asepresidendi Mike Pence'i limusiin Tallinna lennuväljal. Foto: Erik Prozes/PM/Scanpix

Juuli lõpus toimunud USA asepresidendi Mike Pence’i Tallinna visiiti võisid turvata Eesti politsei relvastatud droonid. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) kinnitab, et neil on olemas teiste droonide maa peale toomise võimekus, kuid täpset varustust või relvastust ei avalda.

Pani USA salateenistuse ahhetama

USA asepresidendi visiidi järel sai Geenius lugejalt vihje, mille kohaselt kasutasid Eesti julgeolekuasutused visiidi turvamiseks mehitamata õhusõidukit ehk drooni, mis pani nii mõnegi Ameerika Ühendriikide salateenistuse agendi ahhetama. Nimelt olevat Tallinna lennujaama kohal tiirutanud kaks drooni, millel oli teiste “droonide maa peale toomise võimekus”.

Lugeja, kellel polnud voli ametkondade nimel avalikult esineda ja palus seetõttu anonüümsust, väitel oli ühel droonidest oli nn võrgu viskamise võimekus ning teise külge monteeritud tulirelv.

Kuigi mõlemat tüüpi drooni kirjeldus võib esmapilgul tunduda ulmelisena, siis võrgu viskamise funktsioon ei ole midagi eriskummalist ning seda on mujalgi riikides kasutatud. Rohkem skeptilisust võib ärata tulirelvaga droon, mis vajaks väga tugevaid mootoreid, et tulistamisel tekkinud tagasilööki kompenseerida.

dscf8739.jpg
Eesti droonitootja Threodi droon suudab lennata kuni 11 kilomeetri kaugusele ning muuhulgas aidata juhtida suurtükituld. Foto: Tanel Meos

PPA käsutuses on kahe miljoni euro väärtuses droone

PPA pressiesindaja Marie Aava kinnitas Geeniusele, et politsei- ja piirivalveametil on olemas droonitõrjevõimekus, kuid tema sõnul ei kasutatud nad Pence’i visiidi ajal ühtegi drooni.

Kolm aastat tagasi korraldas PPA hanke, mille raames osteti kahe miljoni euro eest droone peamiselt vaatluseks. “PPA droonide arvu pole võimalik avada, kuid neid on mitmetel üksustel,” rääkis PPA vanempressiesindaja Seiko Kuik politsei droonivarustuse kohta.

Kuik tõi Geeniusele antud kommentaaris välja, et osa PPA droone on kasutusel avaliku korra tagamiseks näiteks suurüritustel. “Meie jaoks on tähtis, et droonid vastaksid meie kokku pandud tehnilisele kirjeldusele. Kirjeldustest täpsemalt rääkida pole aga mõistlik. Politseil on olemas vahendid droonide maa peale toomiseks, kuid sellest lähemalt kirjutada kahjuks ei saa,” sõnas Kuik.

Eestis on kaks suuremat droonitootjat: Eli ja Threod Systems. Mõlemad toodavad droone pigem kaitsetööstuse jaoks ehk need on militaarse suunitlusega. Täpseid andmeid, kas PPA käsutuses on eelnimetatud tootjate droone, amet ei avalda. SIiski leiab Eli lehelt koostööpartnerite alt PPA logo, mis viitab, et Eli on vähemalt osa tehnika tarnija.