Peterkop: me ei suuda RIAs palgas erasektoriga võistelda, aga pakume erilist tööd ja missiooni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tairo Lutter, Scanpix Baltics

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) direktor Taimar Peterkop ütles, et IT-turul toimuvad kiired arengud ja headele spetsialistidele pakutakse huvitavaid väljakutseid. Riigiamet ei saa palgas erasektoriga konkureerida ja peab uusi inimesi leidma muul moel.

Kas Klaid Mägi lahkumine RIAst oli ootamatu?

Oli, sest ma oleks tahtnud, et Klaid meil jätkaks. Aga suures plaanis on see muidugi arusaadav, kui inimene tahab edasi liikuda ja uusi huvitavaid väljakutseid vastu võtta.

Kuu alguses koondati Anto Veldre. Kas need asjad on seotud ja RIAs on suurem inimeste lahkumise laine?

Need on lihtsalt mitmete erinevate põhjuste kokkulangemine ja ühte põhjust nende uudiste taga on. Eks asi on selles, et [tööjõu]turul on palju raha, tehakse huvitavaid asju ja toimub meeletu areng.

Samas mõjutab ka see, et RIA sees toimuvad ümberkorraldused, et oma tööd tõhusamaks teha saaksime. Need kõik asjad on erinevate inimeste otsuseid mingil moel mõjutanud.

Kas ümberkorraldused RIAs tähendavad seda, et ametikohti vähendatakse?

Ei. Oleme viimaste aastate jooksul pidevalt kasvanud, inimesi on juurde vaja ja RIA saab ülesandeid juurde.

Kui lihtne on leida uusi inimesi uute ülesannete jaoks või näiteks sellele kohale, kust näiteks Klaid Mägi lahkus?

Lihtne pole see kindlasti. Riigi sõltuvus infotehnoloogiast kasvab ja küberturbe aspektid muutuvad üha tähtsamaks. Samas ei tule haridussüsteemist piisavalt uusi inimesi peale. Seepärast on meil muidugi mure, et konkurents turul on väga tugev ja heade inimeste leidmine raske.

Aga samas ma usun, et CERTi juhi töö on Eestis üks huvitavamaid selles valdkonnas. Nii töö sisu poolest kui ka enese täiendamise mõttes on see kindlasti väga põnev töö. Oleme näinud ka Klaidi puhul, kui palju ta selle töö käigus arenes ja kui head tööd juhina tegi.

Klaid on olnud siiamaani ja loodetavasti ka tulevikus üks avalikke nägusid, kes oskab keerulistest asjadest mõistetavalt rääkida.

Millega riigiametisse siis häid spetsialiste meelitada? Kas missioonitundega?

Tõsi on, [palga]rahaga me erasektoriga ei konkureeri. Me ei suuda riigis selliseid palku maksta, nagu parimatele spetsialistidele pakutakse. Suudame ehk pakkuda senise elatusstandardi säilimist.

Aga kindlasti on missioonitunne see, mis inimesi siia toob. Mis teeb Eesti ülejäänud postsovjetlikus ruumis eriliseks, on meie e-eluviis, ja nüüd on selle e-eluviisi kaitse küberruumis oluline motivaator.

Eks ka sisuliselt on see töö ainulaadne: sa võid ühes ettevõttes infoturvet teha, aga kui teed seda kogu riigi tasandil, siis see on midagi hoopis teist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.