Operaatorid saavad peagi 5G sagedusalade pärast võitlema hakata: riigikassa saab sellest tubli kõhutäie

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
MobiilimastFoto: strandhe (Flickr/CC)

Riik on jõudnud lõpusirgele 5G pakkumiseks vajalike sagedusalade oksjoni ettevalmistamisega ning kui kõik kulgeb plaanipäraselt, võivad operaatorid uudse võrgutehnoloogiaga pakkumiseks vajalikud sagedused saada enda kätesse veel sel aastal. Riigikassa täitab oksjoni tulemusel vähemalt 5,5 miljoni euroga, kuid optimistlikumad ennustused panevad lõppsumma 30 miljoni euro piirimaile.

Plaanide kohaselt pannakse oksjonile kolm sagedusala ehk 5G teenuseid saavad Eesti pinnal hakata pakkuma vaid kolm ettevõtet. Hetkene plaan on lüüa 5G levi pakkumiseks vajalik 3410–3800 MHz spekter kuueks: kolm osa 3410–3600 spektris, mida saab hakata kasutama kohe nii nagu operaatorid soovivad ning kolm osa 3600–3800 spekter, mida saab esialgu kasutada piiratud mahus, kuna riik peab selle sageduse kasutamiseks koordineerima asju naaberriikidega, et midagi ei kattuks.

Seega saavad operaatorid esialgu enda käsutusse sellised sagedusalad:

  • 3410–3480 MHz ja 3600–3660 MHz,
  • 3480–3540 MHz ja 3660–3730 MHz,
  • 3540–3600 MHz ja 3730–3800 MHz.

Kui mingil hetkel on naaberriikidega kõiges olulises kokkuleppe jõutud, jääb kuuest sagedusalast alles kolm:

  • 3410–3540 MHz ehk sagedusluba 1,
  • 3540–3670 MHz ehk sagedusluba 2,
  • 3670–3800 ehk MHz sagedusluba 3.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul hoiab selline üleminekusäte ära tulevikus vaidlused sagedusala ümberplaneerimisel ja annab sideettevõtjatele teadmise, milline sagedusvahemik jääb tulevikus nende kasutusse.

Kallid oksjonid

Kõik sagedusalad müüakse maha enampakkumise teel ehk sisuliselt on võimalik sagedusala endale saada ükskõik kellel. Mõningased piirangud seab aga oksjonite küllalt kõrge hind. Selleks, et pakkumisel üldse osaleda, tuleb tasuda 200 00 euro suurune tagatisraha, mis peaks eemale hoidma õnneotsijad.

Lisaks sellele seab üsnagi selged majanduslikud eeldused sagadusalade enda hind. Iga sagedusala alghinnaks on 1 597 000 eurot ning iga järgnev pakkumine peab olema vähemalt 100 000 eurot suurem. Ministeerium põhjendab 100 000 euro suurust pakkumise sammu sellega, et väiksem samm tooks kaasa konkursi venimise ja ebamõistlikult suure töökoormuse konkursi korraldajale. Näiteks 800 MHz sagedusala konkursil oli enampakkumise sammuks 50 000 eurot ning ühe sagedusloa enampakkumine kestis 30 kalendripäeva, igas tööpäevas oli 3 vooru ning kokku tehti 71 pakkumust.

Pärast iga oksjoni lõppu kuulutatakse välja järgmine enampakkumine kuni kõik sagedusalad on endale uue omaniku leidnud.

Mis neil üldse vahet on?

Tele2 raadivõrgu juht Tanel Sarri avas Geeniusele 5G levi tagamaid ning selgitas, et kuigi pigem on operaatorite jaoks kasulikumad madalad sagedused, siis praegusel juhul ei ole otseselt suurt vahet, milline kolmest sagedusalast endale saadakse, kuna need on suhteliselt sarnased.

Samuti märkis Sarri, et ta peab vähetõenäoliseks, et mõni suurest kolmest operaatorist sagedusalast ilma jääb, kuid tunnistas, et alati võib tulla must hobune, kelle tõttu tõuseb hind või kes võib üritada mõnd sagedusaladest endale saada.

Rääkides oksjoni lõpphinnast, leidis Sarri, et pigem võib levialade hind jääda alla 10 miljoni euro, kuid tõi näiteks, et Hispaanias kerkisid need miljarditesse eurodesse. Sarri leidis, et hinna kõrgeks ajamine ei ole kasulik kellegi jaoks, kuna lõppkokkuvõttes tähendab kallim hind seda, et teenused on kallimad ka kliendi jaoks, kuna kulud tuleb tasa teenida.

Meenutus minevikust

2014. aastal pandi oksjonile 4G 800 MHz sagedusala. Esimese sagedusala sai EMT endale miljoni euro eest, järgneva kahe sagedusala eest pidid nii Tele2 kui ka Elisa mõlemad välja käima 5,1 miljonit eurot. Nende oksjonite puhul oli esimese sagedusala alghinnaks miljon eurot ning järgiste alghinnaks 1,6 miljonit eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.