Õhtulehe peatoimetaja uurib, kuidas Snapchati prillidega lugusid vahendada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov kannab prille Spectacles, mis salvestavad ümbritsevast videot ja edastavad seda otse sotsiaalmeediasse. Foto: Hans Lõugas

Eelmisel aastal Õhtulehe peatoimetajaks saanud Martin Šmutovist (36) on räägitud selle pärast, et ta on kõige noorem üleriigilise päevalehe peatoimetaja. Kui Šmutov sotsiaalmeedias avaldas, et ta kannab videot salvestavaid prille, uurisime intervjuus, miks nii

Kuidas Õhtulehel läheb?

Õhtulehel läheb väga hästi, võiks lühidalt öelda.

Mida see tähendab?

Erinevalt kogu ülejäänud maailmast ja ka Eesti turust on meil tellijate arv tõusuteel. Ka vahe portaalide vaates väheneb nii Postimehe kui Delfiga. Oleme lehega liikumas teistel eest ära ja veebi osas teistele järgi.

Eestimehelikult võib öelda, et läheb “normaalselt”. Või siis isegi hästi.

Kui ammune Snapchati kasutaja sa oled?

Keegi küsis mult millalgi ka seda, et millal ma Twitteriga ühinesin ja miks mu postitustel on nii vähe laike. Ma ei oska vastata. (Naerab.)

Ma tegin mõlemasse, Twitterisse ja Snapchati konto siis, kui need hakkasid massidesse liikuma.

Aga ma olen [Snapchatis] passiivne jälgija. Vaatan seal mõnda asja ja töötajad saadava ka snäppe, aga ise ma mingi aktiivne kasutaja ei ole.

Nüüd sa ikkagi oled, sul on Snapchati prillid. Kust sa need said?

Need telliti kuskilt USA laost, saadeti Atlantasse, sealt saadeti kingitusena mulle. Tulid postiga, Eestis maksin tollitasu ära ja saingi kätte. Protsess võttis kokku kuu aega või vähem.

Mitu Õhtulehe lugejat teab, mis asjad on Snapchati prillid?

Kõigepealt peab defineerima Õhtulehe lugeja: on see paberlehe lugeja, veebilehe lugeja, see, kes meid Facebookis loeb? Või see, kes meie Snapchati kontot jälgib? Õhtulehel on Snapchati-konto olemas, aga seal pole küll veel midagi ilmunud.

Kindlasti teavad. Paberlehe lugejatest ilmselt vähem ja mida rohkem liikuda veebi poole, seda rohkem.

Ma pole ka nii naiivne, et arvaks, et tasakaal jääb igavesti selliseks. Me peame otsima kohti, kus meie lugejaid üldse võiks olla. Ja kui neid seal veel pole, siis on küsimus, et kas seal keskkonnas on meil lugejaid võimalik tekitada.

Aga noh, ega Snapchat Eestiski veel meeletult populaarne koht pole võrreldes Facebookiga.

Mina leppisin sinuga seda intervjuud Snapchatis kokku ja järsku avastasin, et pooled sõnumid on juba haihtunud. Ausalt öeldes ma ei tunne end seal kõige kindlamalt. Aga sina?

Ma saan hästi hakkama sellega, mida ma teha tahan. Jälgin sealt mõne meediafirma kontot, kust ma leian ideid näiteks meie turundusele, mida nad võiks eeskujuks võtta.

Ise olen ma nüüd seal üritanud aru saada, kuidas oma video peale panna nunnu koera pilt.

Šmutovi snäpid, mis 24 tunni möödudes haihtusid. Foto: ekraanipilt

Sina oled suurte Eesti lehtede peatoimetajatest noore põlvkonna esindaja…

Lapspeatoimetaja jah. (Naerab.)

Kas sinu konkurentsieelis on see, et jälgid selliseid asju nagu Snapchat?

Ma ei ütleks seda, ma ei alahinda ühtegi teist toimetust. Ju nad proovivad ja katsetavad samade asjadega.

Mis Õhtulehte eristab teistest, on see, et paberis on meie olukord hea või väga hea. Küsimus on selles, kuidas me tõuseks veebis esimeseks. Nii nagu Bild on Saksamaal, Daily Mail või The Sun Suubritannias. Ehk kuidas mööda minna Postimehest või Delfist.

Me oleme kolmandal kohal, see tähendab, et meil on võimalusrohkem katsetada, teha ka tobedaid asju, mis äkki hakkavad tööle, äkki ei hakka.

Ega ma neid prille ei soovinud omale kingiks seepärast, et ma neid meeletult kasutada tahaksin. Ma ei saagi seda teha, sest ma olen prillikandja nagu sinagi, ma ei saa Snapchati prille panna tavaliste prillide peale. Kannan teist päeva läätsi ja väga harjumatu on juba seegi.

Ma tahan neid ise proovida ja annan need siis meie foto-videotoimetusele või mõnele reporterile  kaasa. Tooge teistsugust vaadet ka! Mõelge läbi, äkki saate nende prillidega pakkuda sellist vaadet, mida lugejad kuskilt mujalt ei nähe. Äkki saame sellega midagi ägedat luua, kuigi võib-olla tuleb sellest suur fail.

Aga eksimist ei saa karta. Kui sa ei eksi, siis sa ei võta ka riske.

Snapchat pole Eestis eriti popp, tunnistab Šmutov. Aga katsetada tuleb. Foto: Hans Lõugas

Selge, palju jõudu selles. Muide, tahtsin veel küsida: kas sa tead, mis on https?

Jah.

Miks Õhtuleht ei ole https-i peal?

On, seal, kus on vaja.

Kas ka kogu Õhtuleht läheb selle peale?

Kui sa ütled mulle, et meil peab olema krüptitud side täies mahus, mitte ainult siis, kui me saadame andmeid… ja suudad selle ära põhjendada mulle, siis jah. Kui ei, siis ma ei näe vajadust niisama poosetamise pärast teha.

Olgu, saadan sulle https-i kohta linke. Aitäh.

Aitäh.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.