Õhtul arvuti ja telefoni vaatamine teeb haigeks, aga selle vastu aitab lihtne nipp

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
wmc_15.jpg

Enamuse meie arvutite ja nutiseadmete ekraanid eritavad sinist valgust, mis päevasel ajal on hea idee, aga asjatundjad kõnelevad järjest enam sellest, et õhtul ekraanide vaatamine on esmalt kehva ööune ja sealt edasi mitmete tõsiste haiguste võimalikuks põhjustajaks.

Üks võimalus oleks õhtul paar tundi enne magamaminekut ekraane mitte vaadata, aga paljud meist kardetavasti uinuvad ka nii, et nutitelefon on veel käes. Kes enda harjumusi muuta ei suuda, peab otsima lahendust tarkvarast.

Probleem on just sinises valguses, mis päeva ajal aitab meil püsida ärkvel ja tegusatena. Ilusa ilmaga on ju taevas ka sinine ning seega on meie kehadesse sisse kodeeritud teadmine, et kui sinine valgus paistab, on päev ja tuleb olla asjalik.

Aju arvab, et päev kestab igavesti

Paraku eritavad aga arvutite ja nutiseadmete ekraanid ka just sedasama sinist valgust, aga nende jaoks pole vahet, mis kell on. Isegi, kui arvuti või telefon keset ööd sisse lülitada, on neil ekraanid ikka sinised. Kui sellist sinise valgusega ekraani õhtul ka enne magamaminekut pikalt vaadata, hakkab sinist valgust nägev aju arvama, et päev endiselt kestab ning seega ei tooda melatoniini ehk uneks valmistumiseks vajalikku hormooni. See omakorda tähendab, et keha ei lähe normaalsele puhkerežiimile, vaid mingil hetkel lihtsalt ammendab oma jõuvarud, arvates samas endiselt, et päev kestab.

Inimese jaoks tähendab see, et ta magab kehvasti ega puhka välja. Mõned uuringud on sinise valguse tõttu tekkinud unehäiretega aga seostanud ka raskeid haigusi nagu vähk ja diabeet.

Kõige lihtsam oleks õhtul mitte siniseid ekraane vaadata ning selle asemel hoopis raamatut lugeda ning seda kas või e-lugerist. Kes aga seda ei suuda või ei saa teha, peaks appi võtma tarkvara.

Arvutisse tuleks tõmmata f.lux

Arvutite jaoks on ilmselt kõige populaarsem selline programm f.lux, mis on tasuta, saadaval nii Windowsile, Macile kui Linuxile ning seega võiks olla küll igaühe arvutis. See on programm, mis õhtu saabudes hakkab ekraani valgust keerama järjest punakamaks ehk simuleerima ekraanil päikeseloojangut ning vähendama silmani jõudva sinise valguse hulka. Päris hilja õhtul on ekraan juba nii punane, et arvutiga on lausa ebameeldiv töötada, aga siis peaks ikka kõik arvutid käest panema ja õhtusi toimetusi tegema.

Muidugi ei ole f.lux absoluutne ja vankumatu, vaid kui on ikka vaja poole ööni tööd teha ja valgust just sinisena hoida, saab teda välja lülitada. Talle on võimalik ka öelda, et ta lülitaks end välja järgmiseks tunniks ajaks või päikesetõusuni. Kui on vaja näiteks fotosid töödelda või muid asju teha, kus ekraanilt peaksid paistma õiged täpsed värvid, siis saab talle ka öelda, et ta mõnes konkreetses programmis ekraani normaalsena näitaks.

Telefoni saab ka silmasõbralikuks

Nutiseadmetes on asi veidi keerulisem. iPhone’is ja iPadis ei luba Apple ise programmidel ekraanilt paistvate värvidega selliseid muudatusi teha ning seetõttu on f.lux saadaval vaid jailbreakitud ehk lahti murtud seadmetele, aga seda ei soovita me turvalisuskaalutlustel küll mitte kellelgi teha, nii et Apple’i seadmetele praegu mingit head varianti ei olegi.

Androidiga telefonidele ja tahvelarvutitele aga on selliseid programme palju, üks tuntumaid on Twilight. Ka see on tasuta rakendus ning teeb sama asja nagu f.lux arvutis ehk keerab ekraani valgust päikese loojumisel järjest punasemaks.

Kuna nutiseadmed on ka liikuvad seadmed nagu sülearvutidki, oskab ka Twilight ka kasutaja asukohta tuvastada ning seeläbi ekraani punasemaks tegemisega alustada just sel ajal, kui päike päriselt loojuma hakkab, sõltumata sellest, kus riigis inimene oma telefoniga parajasti asub.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.