Nutikad miinid ja vigastuseleidja: Tartus peeti Eesti esimest kaitsehäkatoni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rahva lemmikuks osutunud meeskond esitlemas finaalvoorus enda prototüüpi.

Eile õhtul lõppes terve nädalavahetuse väldanud Eesti esimene kaitsehäkaton, kus erinevad võistkonnad pidid pärast 48 tundi kestnud arendusmaratoni esitlema enda idee prototüüpi žürii ees, mis pärjas võitjaks kaks meeskonda.

Üks võistkond – SmartTrigger – arendas välja “targa” miini, mida on võimalik senisest erinevalt panna tööle kaugelt, ilma traadita. Selline lahendus võimaldaks panna näiteks ühte varitsusse mitu erinevat miini. Kui praegu on miinide üles panekul üheks osaks kaabli vedamine, siis tarkasid miine oleks kiirem paigaldada ning samuti suudavad need vastast tuvastada mistahes sensori abil ja teevad kindla sihtmärgi tabamise lihtsamaks.

Selline seadeldis peaks senise suurtükkide käsitsi puhastamine palju kiirema ja efektiivsema meetodina asendama. Samuti on see kaasaskantav ja lihtsasti kasutatav.

Teise esikoha pälvis AMARi võistkond, kes arendas välja programmi, mis peaks tankitõrjujate elu kõvasti kergemaks muutma. Nimelt tuvastab programm saadaolevaid maastikuandmeid kasutades kõige paremad positsioonid, kuhu tankitõrjujad saavad end positsioneerida. Süsteem võimaldab kaardile asetada hüpoteetilise vastase ning leiab siis kõige optimaalsemad kohad, kuhu tankitõrjesüsteemiga (Javeliniga) võiks minna.

Kaks võitjameeskonda laua taga auhindu võrdselt jagamas.

Täiesti võrdselt jagamisele läks esikohale sarnaselt ka teine koht. Seega said esimese ja teise koha tavapärase kahe võistkonna asemel hoopis neli võistkonda.

Kaitsehäkatoni tase oli väga kõrge

Meeskond Pointman arendas välja relva külge kinnitatava seadeldise, mis annab kiirelt ja lihtsalt relvaga osutades sõdurile vastase suuna ning kauguse.

Lisaks peaauhinnale olid erinevad organisatsioonid välja pannud ka endapoolsed lisaauhinnad, sealhulgas nii rahva lemmiku kui ka kõige paljutõotavama projekti auhinnad. Näiteks rahva lemmikuks osutus seadeldis, mis tuvastab sõduri kehal kontaktis saadud vigastused ja annab koheselt selged juhised esmaabi andmiseks.

Ürituse ühe mentori ja Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa sõnul oli senise häkatoni tase üks kõrgemaid ning kõik prototüübid olid vinged. Kuigi varem on selliseid riistvaralisi häkatone maha peetud juba seitse tükki, oli see Salumaa teada mitte ainult Eesti, vaid ka Euroopa esimene kaitsehäkaton.

Kaitsehäkatoni korraldasid kaitseministeerium koostöös Garage48, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ja Eesti Kaitsetööstuse Liiduga.

Häkatonil osales kokku 171 inimest 22 eri riigist, kes moodustasid lõpuks 14 võistkonda, et 48 tunniga midagi reaalselt valmis ehitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.