Notarid hangivad e-lahenduse, aga sina pead pabereid ikka edasi määrima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Notari kontor Tallinnas. Foto: PM/EMF

Notarite koda kuulutas välja riigihanke, millega luuakse iseteenindusportaal, digitõestuse võimalus ja täiendatakse e-notari infosüsteemi. Kuigi e-notar 3 projekt toob notaritega suhtluse tänapäeva, siis enamike toimingute tarbeks peab pabereid endiselt määrima.

Notarite Koja juristi Kaitti Persidski sõnul on portaali loomine vajalik selleks, et notarite ja klientide vaheline suhtlus saaks turvaliselt toimuda. “See oleks meili ja telefoni asendav kanal. Teatavasti võib meilivestlus olla ebaturvaline. Portaal on info ja failide vahetamiseks loodav keskkond,” täpsustas Persidski.

Projekti raames loodav digitõestus puudutab aga vaid teatud toimingute tegemist välisriigist distantsilt, mis tähendab, et abielludes või kinnisvaraga tehinguid sooritades peab endiselt notarit füüsilist külastama ning dokumendid füüsiliselt allkirjastama.

“Kui praegu peab välisriigis viibiv isik, kes soovib notaribüroos midagi teha, tulema Eestisse kohale, siis teatud toiminguid oleks projekti raames tehtavate muudatuse abil võimalik teha välisriikides asuvates saatkondades. ID-kaardi või e-residendikaardi omanikud saaksid saatkondades spetsiaalsetes ruumides spetsiaalse arvuti taga võtta videosilla vahendusel notariga ühendust. Kui videosilla abil on notaril kõik vajalikud andmed ja kohustused täidetud, siis vormistab notar toimingu,” ütles Persidski.

Välisriigist tehtavad toimingud on piiratud ehk näiteks kinnisvara ostuks või müügiks peab ikkagi Eestisse tulema. Peamiselt lõikavad sellest muudatusest kasu need, kes soovivad välisriigis viibides teha notariaalset volitust või võõrandada osalust osaühingus.

Hanke kohaselt peab videosild olema turvaline ning enne videosilla loomist veendub saatkonna töötaja isikusamasuses ning tema kainuses. Loodav portaal pakub võimalust, kus enne lepingute või dokumentide allkirjastamist saab notaritega suhelda ühes kindlas turvalises keskkonnas.

Riigihanke kohaselt peavad kõik projektiga seotud tööd olema sooritatud 18 kuud pärast lepingu sõlmimist ehk valmimist võib oodata ülejärgmiseks aastaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.