Ettevaatust! Musta Reede ulmeliselt head pakkumised Facebookis võivad olla lõksud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Homme on must reede, kus mitmetes veebipoodides on suured allahindlused. CERT-EE hoiatab aga, et ostupüha on ka küberkriminaalide seas populaarne ning enne ostu sooritamist peaksid järgima antud soovitusi, et oma rahast mitte ilma jääda või arvutit viirustega nakata.

Suuremat tähelepanu tuleb pöörata reklaamidele. Sotsiaalvõrgustikes ja veebilehtel võib tihti näha erinevaid reklaambännereid ja viiteid, mis suunavad tuntud kaubamärkide lehtedele (kus võib vahel kohata ka kirjavigu).

Seal võib omakorda kohata fantastilisi pakkumisi, mis lubavad lausa mitmesajaprotsendilisi allahindluseid. Näiteks võid väidetavalt soetada mitmetuhande eurose kohvimasina vaid 130€ eest või pool miljonit eurot maksva teemantidest aluspesukomplekti vaid paari tuhande euro eest.

Selliseid lehti külastades võid sattuda veebilehele, mis ei ole turvaline ning kuhu oma andmeid sisestades võid kaasa aidata klikisöödale või muule pahatahtlikule eesmärgile. Kui tegemist on ettevõtte ametliku lehega sotsiaalmeedias, on nime juures sinine kontrollmärk.

Lisaks soovitab CERT, et oste võiks teha turvatud kodunetist ning vältida tuleks lihtsalt avalikke võrke, kuna vastavalt soovile saab sealt koguda su isikuandmeid, sisselogimisandmeid, makseinfot, kasutusharjumusi või ka neid kõiki korraga. Kui aga on tarvis ost sooritada avalikust võrgust, tuleks kasutada mõnd VPN-teenust.

Samuti tuleks üle vaadata, et leht kuhu sattusid. Võltslehtede loomisel pööratakse kõige enam rõhku visuaalsele äratundmisele, seega kontrolli alati, kas veebiaadress, millel oled, on täht-tähelt seesama, mis peaks olema. Juhul kui siiski pole selles veel kindel, võid teha teises aknas lahti Google’i otsingu ning sisestada sinna soovitud kaubamärgi või teenusepakkuja nime ning pidada meeles, et otsingumootorites kuvatakse eespool just tegeliku kaubamärgi ametlik koduleht.

Samuti tasub alati veenduda, et veebilehe ja Sinu arvuti vaheline liiklus oleks kaitstud HTTPSiga. Selle tähiseks on roheline ikoon “Secure” aadressiribal (Google Chrome) või roheline tabalukk (Mozilla Firefox, Internet Explorer) ning aadressiribal olev veebiaadress on algusega “https://”.

Ametlikud rakendused ning reklaamid

Tänapäeval tehakse palju oste telefonis. CERT-EE soovitab veenduda, et kasutad telefonis ostu sooritades veebipoe ametlikku rakendust. Rakendust telefoni paigaldades kuvavad nii Google’i Play pood, Apple’i App Store kui Microsofti pood suurelt kirjas oleva rakenduse nime all ka rakenduse arendaja või omaniku nime.

Samuti tuleks tähelepanu pöörata maksete sooritamisel. Arvutis makse sooritamisel on kõige olulisem jälgida, kas keskkonna makseosa kasutab ikka HTTPSi. Välismaistes veebipoodides on üks turvalisemaid meetodeid maksta läbi turvalise keskkonna nagu PayPal, kus aga tuleb kontot luues kindlasti aktiveerida kahetasemeline autentimine.

Loe soovitusi pikemalt siit.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.