Mitu erafirmat on X-tee kaudu andmete pärimise edetabeli eesotsas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti e-riigi vereringeks oleva X-tee statistika on nüüd kõigile avalikult näha, mis on seda haldava riigi infosüsteemi ameti (RIA) sõnul püüe suurendada läbipaistvust.

Näiteks ilmneb avaandmetest, et viimase 30 päeva jooksul on erafirmade seast kõige rohkem andmeid riigiasutuselt pärinud Uus Maa kinnisvarabüroo, mis teeb päringuid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmebaasidesse. Edetabelisse kuulub veel online-kasiinosid haldav Dreambox Games OÜ, mis teeb päringuid maksu- ja tolliametisse, mis peab hasartmängukorraldajate nimekirja.

Üleüldse kõige rohkem päringuid on samal ajal päringuid teinud maanteeamet liikluskindlustuse fondi ja keskkonnaministeeriumi IT-keskus registrite ja infosüsteemide keskusesse.

Kui andmeid varjata, siis on kodanikud skeptilised

“Suur eesmärk on see, et riigi infosüsteem oleks läbipaistev ja usaldusväärne,” ütles X-tee arhitekt Heiko Vainsalu intervjuus Geeniusele, miks sellised andmed avalikuks on tehtud.

“Kui andmeid piltlikult öeldes oma kõhu all vahetame, siis me võime ise teada või arvata, et asi on hästi, aga kui ei me ei julge meta-andmeidki avaldada, siis on kodanikel põhjust olla skeptiline ja paranoiline.” Teine põhjus X-tee andmete avaldamiseks on selle statistika pealt paremate juhtimisotsuste tegemine.

X-tee kasutuse kohta saab päringuid teha siit ja visualiseeritud ülevaadet näeb siit. Kogu andmestik on kogutud ilma päringute sisu privaatsust puudutamata ning lisaks on ka meta-andmetest eemaldatud andmed päringu teinud ametniku või isiku kohta ning on vähendatud kellaaegade täpsust.

“Kõige rohkem küsimusi ja koostöösoove on meile tulnud ülikoolidest, kus tahetakse mõista, kuidas e-riik toimib ja mis seosed osapoolte vahel on,” selgitas Vainsalu. Koostööd on tehtud juba Tartu teadlastega, aga kuna huvilisi on veel, otsustatigi teha andmed kõigile avalikuks.

E-teenuste juhid võiksid tajuda, kui palju neist sõltub

Teine sihtgrupp teadlaste, ajakirjanike ja aktiivsete kodanike kõrval on e-teenuste omanikud. “Loodetavasti saavad sellistest avaandmetest kasu e-teenuste omanikud ehk Eesti riigisektoris olevad IT-juhid,” selgitas Vainsalu.

E-teenuste omanikele on see selge joonistus, kes kelles ja millisel moel sõltub. “Loodetavasti parandab nende andmete avaldamine asutustes seda teadmist, et minu infosüsteem sõltub näiteks 22 teise süsteemi tööst. See parandab omakorda andmevahetuse olukoda – see mis X-teel toimub, pole pelgalt RIA mure, vaid kõigi teenuse omanike ühisvastutus.” Vainsalu sõnul on olnud olukordi, kus mõne e-teenuse omanik paneb järsult ühe versiooni teenusest kinni ega arvesta, et sellega lähevad teistel asutustel teenused katki.

X-tee ühendatakse detsembris Soomega

Kui X-tee on seni olnud ainult Eesti projekt, siis juba pikalt on tehtud tööd, et see ühendada Soome X-tee eksmeplariga Palveluväyläga. Vainsalu sõnul on üle aasta kestnud organisatoorsed ja juriidilised ettevalmsitused selleks tehtud. “Nüüd enne aasta lõppu ühendame Eesti X-tee ka tehniliselt Soome omaga ära – arendus ning testkeskkonnad on ühendatud juba käesoleva aasta suvel,” ütles ta.

See tehniline ühendamine on alles eelduseks, et käivituksid tõeliselt piiriülesed e-teenused. Nende käivitamiseks peavad samuti Eesti e-teenuse pakkuja Soome omaga kokku leppima juriidilise ja organisatoorse koostöö, mis on aeganõudev osa. Piiriüleste teenuste käivitamine tehniliselt peaks siis juba automaatselt toimuma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.