Mis on Monero, millega Äripäeva veebilehe külastajate arvutis krüptoraha kaevandati?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Monero

Kui krüptorahadest tuntuim on kümme aastat vana Bitcoin, siis neli aastat tagasi käivitatud Monero on sellest palju privaatsem, sest keegi ei saa jälgida teise kontoseisu. Loomulikult on see ligi meelitanud küberkurjategijad nagu ilmselt juhtus Äripäeva veebilehel.

Lihtsustatult öeldes on Bitcoin anonüümsete ülekannete tegemise tehnoloogia, kus kogu maailmale on näha, milliselt kontolt millisele kui palju raha kanti. Monero puhul on aga ülekannete suurused ja päritolu ning sihtkohad privaatsed.

Võimatu jälgida, mis aadressilt raha tuli ja kuhu läks

Avatud lähtekoodiga Monero põhineb osaliselt MIT teadlaste tööl, millega on loodud süsteem, kus iga ülekande puhul osaleb mitte üks saatjate ja vastuvõtja, vaid hulk erinevaid kontosid. See loob automaatselt olukorra, kus ei ole võimalik täpselt jälgida, milliselt kontolt kui palju raha kuhu liikus.

Teine eripära on see, et iga ülekande jaoks luuakse uus kordumatu aadressiga konto. Nii ei saa siduda ühte kontot ühe konkreetse inimese või süsteemis osalejaga.

Monerot, mille kiidetakse selle eest, et nii on lahendatud raha vahetatavuse probleem. Bitcoini puhul on probleemiks, et kui näiteks mõnda Bitcoini summat kasutati kuritegevuses, siis on see summa “määritud” – selle väärtus langeb, kuna keegi ei taha oma kontole summat, mille kohta on avalikult näha, et see pärineb näiteks küberkurjategijatelt. Monero puhul sarnaneb süsteem rohkem sularahaga – see, kui 20-eurone rahatäht on olnud varga käes, ei tähenda, et seda rahatähte ei võiks hiljem kasutada aus inimene.

Paradoksaalselt on see omadus aga üks põhjustest, miks Monero on küberkurjategijate jaoks eelistatud krüptoraha.

Kaevandamine sõltumatu platvormist

Põhjus, miks Monero kerkib ikka ja jälle esile seoses selliste juhtumitega nagu Äripäeva veebilehel, on selle kaevandamine.

Bitcoini algoritmi eripäraks on see, et kaevandamine on praeguseks muutunud rahaliselt mõttekaks siis, kui kaevandamine käib väga erilise tehnoloogia abil. Sisuliselt on Bitcoini kaevandamiseks olevates arvutites kiibid, mida ei kasutata mujal. Ka Ethereumi kaevandamiseks on parimad just graafikaprotsessorid.

Monero on selles mõttes universaalne, et selle kaevandamiseks sobivad tavalised arvutid. Et see rahaliselt ära tasuks, on neid lihtsalt vaja väga palju. Seepärast ongi efektiivne viis Monero pealt raha teenida see, kui korraga panna kaevandama väga paljud arvutid, mis on muutnud küberrünnakute sihtmärgiks veebilehed.

Kui veebilehel käib palju külastajaid ja sinna on võimalik sokutada Monero kaevandamise kood, teenivad küberkurjategijad külastajate arvutite võimsuse pealt krüptoraha.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.