Mis kaardimaksed? Eestlased kasutavad järjest rohkem sularaha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sularahatöötluse ja -veo teenust pakkuva G4Si andmetel on koos majanduse elavnemisega kasvanud Eestis ka sularaha kasutamine. Seda näitab ettevõtte sularahakeskustes käideldava raha maht ja pangaautomaatides ringleva rahahulga kasv.

Kui 2016. aastal töötles G4S sularahakeskustes kokku 9,8 miljardit eurot, siis 2017. aastal kasvas see summa 300 miljoni euro võrra 10,1 miljardi euroni. Pangaautomaatide rahaga täitmise ja tühjendamise maht kasvas sularahavedajatel aastaga 400 miljoni euro võrra – 7 miljardilt eurolt 7,4 miljardi euroni.

“Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on sularaha kasutamine Eestis hoopis kasvanud ja ületanud eelmise majanduskasvu kõrgaja taseme. Vaatamata sellele, et erinevaid makseliike sularaha- ja kaardimaksete kõrvale luuakse pidevalt juurde, on sularaha ning selle kättesaadavus tarbijatele endiselt oluline ja vajalik,” ütles G4S Eesti sularahadivisjoni juht Peeter Torim.

Kui eelmise majandusbuumi ajal aastal 2007 võeti Eesti Panga andmetel siinsetest pangaautomaatidest ühes kuus välja keskmiselt 324 miljonit eurot, siis eelmisel aastal juba 333 miljonit eurot.

Sularahakasutuse tippaeg Eestis on suvepuhkusteks populaarsetel kuudel juulis ja augustis ning jõulukuul detsembris.

Swedbanki esindaja sõnul siiski sularahamaksete osakaal tõusmas ei ole, kuna üldiselt on tarbimine tõusutrendis ja kasvab nii kaardimaksete kui ka sularahatehingute maht, kuid sularahatehingute proportsioon võrreldes kaardimaksetega on siiski vähenemas. Kaardimaksete maht kasvab sularahatehingutest kiiremini.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.